16-10-2020 18:56

Με Έγκλεσκανς, Μιγιαήλοβιτς ο Ολυμπιακός έκανε βήμα πρόκρισης στους ημιτελικούς, 3-0 τον Ο.Φ.Η.

Το πρώτο βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης στον Γ' όμιλο του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς έκανε ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε στο κλειστό του Ρέντη τον Ο.Φ.Η. με 3-0 σετ. Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Δημήτρη Καζάζη ήταν ο Λετονός διαγώνιος Χέρμανς Έγκλεσκανς με 14 πόντους με 81% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (13/16 επ.) και ο Σέρβος ακραίος Νίκολα Μιγιαήλοβιτς ο οποίος ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 16 πόντους.

Ο Ο.Φ.Η. πάλεψε το τρίτο σετ που θα τον έβαζε και πάλι στην αναμέτρηση, όμως δεν εκμεταλλεύτηκε τα τρία σετ μπολ που είχε και ο Ολυμπιακός τελείωσε το σετ με 30-28 για το 3-0 σετ.

Την Κυριακή (18/10) στις 17:00, ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Κηφισιά στο Ρέντη στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι του Γ’ Ομίλου με στόχο να σφραγίσει και τυπικά την πρόκριση στο Final 4 της διοργάνωσης. Η αναμέτρηση με την Κηφισιά θα μεταδοθεί ζωντανά μέσω live streaming από το OSFP TV στο Youtube.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στα δύο πρώτα σετ χάρις το σερβίς του και σε επιθετικό κρεσέντο του Χέρμανς Έγκλεσκαλνς ο οποίος με διαδοχικούς προσωπικούς πόντους έδωσε το προβάδισμα του +6, διαμορφώνοντας το 10-4. Από εκεί και μετά ο Ολυμπιακός δε συνάντησε καμία δυσκολία στο να διατηρήσει το προβάδισμα του όντας ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του σετ, φτάνοντας με αυτό τον τρόπο σε ένα άνετο 25-16.
Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 4-0 ενώ με σερβίς και μπλοκ η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 22-9. Εφτασε και στη μέγιστη διαφορά του +14 για 25-11 χάρη στο οποίο οι πειραιώτες προηγήθηκαν με 2-0 στα σετ.

Εμφανώς πιο ανταγωνιστικοί εμφανίστηκαν οι Κρητικοί στο τρίτο σετ, που έβαλαν δύσκολα στον Ολυμπιακό μέχρι τα μισά του σετ. Εκεί μίλησε η ποιότητα του Φρομ ο οποίος με εξαιρετικές άμυνες αλλά και αποφασιστικές επιθέσεις βοήθησε τον Ολυμπιακό να ξεφύγει μέχρι και με +5 (18-13). Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πλησίασαν στον πόντο (18-17) δίνοντας εκ νέου ενδιαφέρον στο σετ. Ο Βουλκίδης με πρώτο χρόνο διαμόρφωσε το 21-19 όμως οι Κρητικοί ισοφάρισαν για πρώτη φορά μετά από ώρα στο σετ σε 21-21. Ο Ολυμπιακός έφτασε δύο φορές στο ματς μπολ (24-23, 25-24) με τον ΟΦΗ να χάνει ευκαιρίες για να πάρει το σετ και να μειώσει σε 2-1 (25-26, 26-27, 27-28). Στο 27-28 ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 από επίθεση του Έγκλεσκαλνς (28-28), πάιπ του Μιγαϊλοβιτς (29-28) και τον πρώτο άσσο του Έγκλεσκαλνς έφτασε το 30-28 και στην τελική επικράτηση με 3-0 σετ.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Χανδρινός, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

1ο σετ: 8-3, 16-10, 21-12, 25-16
2ο σετ: 8-2, 16-5, 21-8, 25-11
3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-19, 30-28

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 45 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 3 άσσους, 29 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-11, 30-28) σε 79'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 7 (6/17 επ., 1 άσσος, 40% υπ. - 20% άριστες), Στιβαχτής 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 16 (13/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ. - 28% άριστες), Έγκλεσκανς 14 (13/16 επ., 1 άσσος), Βουλκίδης 9 (4/5 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Όκολιτς 12 (9/11 επ., 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 57% υπ. - 57% άριστες), Τζιάβρας (λ), Κασαμπαλής, Στράτος, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης.

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Ντράγκο 4 (2/5 επ., 2 άσσοι), Καρατζάς 4 (4/7 επ.), Χαντ 2 (2/9 επ., 71% υπ. - 29% άριστες), Τάλερ 1 (1 μπλοκ), Μαρκς 15 (13/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 2 (2/11 επ., 44% υπ. - 39% άριστες) / Βελούδης (λ, 48% υπ. - 38% άριστες), Μανωλάκης, Χαραλαμπίδης 3 (3/9 επ., 31% υπ. - 15% άριστες), Γαλιώτος 3 (3/3 επ.).

Παρασκευή 16 Οκτωβρίου 2020

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Ο.Φ.Η. 3-0 (25-16, 25-11, 30-28)

Σάββατο 17 Οκτωβρίου 2020

17:00: Ο.Φ.Η. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς
Διαιτητές: Βουδούρης, Πρέντζας, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Γραμματεία: Καλιγέρη.

Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2020

17:00: Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Διαιτητές: Κουτσούλας, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Ράπτης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.