19-12-2015 23:44

Θρίλερ, ένταση και νίκη του Άρη με σούπερ Ανδρεάδη

Μετά από αγώνα... θρίλερ ο Άρης νίκησε τον Παμβοχαϊκό με 3-2 σετ στο ντέρμπι των ανατροπών που έγινε στη Μίκρα και κρίθηκε σε συγκλονιστικό τάι μπρέικ με 24-22. Ο αγώνας είχε ένταση, πάθος και κόκκινη στον πασαδόρο του Παμβοχαϊκού Μανώλη Δημητριάδη για διαμαρτυρία στο 3ο σετ.
Την καλύτερη εμφάνιση του στον Άρη έκανε ο Σωτήρης Σωτηρίου ο οποίος μαζί με τον Ανδρέα Ανδρεάδη ήταν οι κορυφαίοι. Ο Παμβοχαϊκός είχε σε καλή μέρα τον Κάιο, αλλά σε κακή μέρα τον Ροντρίγκο και στα κρίσιμα σημεία υστέρησε στην υποδοχή. Παρά την ήττα της η ομάδα του Βραχατίου πλησίασε σε 3 βαθμούς τον ΠΑΟΚ που είναι στην 4η θέση, ενώ ο Άρης ισοβαθμεί στην 7η θέση με την Ορεστιάδα.

Το 1ο σετ ανήκε στον Άρη που έκανε εξαιρετικό μπάσιμο στον αγώνα. Στο 2ο σετ ο Παμβοχαϊκός είχε το προβάδισμα με 2-3 πόντους, αλλά ο Άρης ισοφάρισε με τον Τζελάτη 22-22 και έφτασε πρώτος και σε σετ μπολ με 24-23. Οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν και με 25-24 ενώ είχαν και κόντρα επίθεση αλλά ο Χαριτωνίδης έγινε τελικός αποδέκτης, επιχείρησε πλασέ και δέχτηκε μπλοκ από τον Ροντρίγκο (25-25). Ο Βαντόρντ έπιασε τον Σωτηρίου σε νέο μπλοκ για το 26-25 και στην επόμενη φάση ο Τζελάτης κάρφωσε άουτ κι έτσι ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 27-25 για το 1-1 σετ.

Στο 3ο σετ ο Άρης προηγήθηκε 9-6, αλλά ο Παμβοχαϊκός ροκάνισε τη διαφορά και πέρασε και μπροστά στο σκορ με δύο σερί 3-0 για το 16-12. Η ομάδα του Βραχατίου έκανε το 2-1 σετ αλλά δε μπόρεσε να πάρει και τη νίκη καθώς ο Άρης με καλύτερη υποδοχή και αποτελεσματικό μπλοκ επικράτησε κατά κράτος στο 4ο σετ και έστειλε το ματς στο 5ο σετ.

Στο τάι μπρέικ ο Άρης είχε συνέχεια προβάδισμα ακόμα και με 14-11 αλλά με τρία μπλοκ πάνω σε Τζελάτι και Κυριακίδη το ματς ήρθε στα ίσια. Ο Παμβοχαϊκός είχε ένα σετ μπολ στο 21-20 αλλά δεν το αξιοποίησε. Ο Άρης που είχε όλα τα υπόλοιπα σετ μπολ τελείωσε τον αγώνα με πρώτο χρόνο του Γκιρτζίκη και μπλοκ του Ανδρεάδη στον Γκρόνεβελντ.

Διαιτητές: Θεμελης - Γεωργιάδης