28-03-2021 19:56

Με... καυτό Σπυριούνη η Κηφισιά 3-0 σετ τον Ο.Φ.Η.

O A.O.Π. Κηφισιάς έχοντας εκρηκτικό σερβίς που του απέφερε συνολικά 13 άσσους - εκ των οποίων τους 5 σημείωσε ο Κυριάκος Σπυριούνης - νίκησε τον Α.Π.Σ.Φίλιππο Βέροιας με 3-0 σετ και πήρε μεγάλο προβάδισμα για την κατάκτηση 5ης θέσης στην τελική κατάταξη της Volley League. Hταν αγώνας για την 2η αγωνιστική του α΄γύρου της β΄φάσης του πρωταθλήματος για τις θέσεις 5-8.

Ο Ο.Φ.Η. παρά την ήττα του έκανε ακόμα μία τιμητική και μαχητική εμφάνιση με τον Μαρκς να είναι κορυφαίος και πρώτος σκόρερ με 21 πόντους.

Αμφίρροπος ήταν ο αγώνας στο ξεκίνημα του. Η Κηφισιά βρήκε λύσεις στην επίθεση από τους κεντρικούς και στη συνέχεια ήταν αυτή που πήρε το πρώτο σοβαρό προβάδισμα μετατρέποντας το 9-9 σε 14-9 με σερί 5-0 που προήλθε με κόντρα επιθέσεις από τους Σπυριούνη και Ζουπάνη. Οι γηπεδούχοι με μπλοκ του Ζουπάνη στον Σαρικεϊσογλου πήραν «αέρα» 7 πόντων 17-10, όμως στην εξέλιξη του σετ οι Κρητικοί με επίθεση του Ρουμελιωτάκη και δύο συνεχόμενα μπλοκ του Μάρκς μείωσαν 21-18. Τελικά η Κηφισιά με μπλοκ του Κωτσάκη και άσσο του Κασαμπαλή έφτασε στο 24-18. Μαρκς και Ρουμελιωτάκης κράτησαν τον ΟΦΗ «ζωντανό» στο σετ, όμως ο τελευταίος σέρβιρε στο φιλέ για το 25-20.

Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι ξεκίνησε το δεύτερο σετ στο Ζηρίνειο. Ο Ζουπάνη με άσσο έβαλε την Κηφισιά μπροστά με 7-5 όμως με αντεπίθεση διαρκείας και σερί 3-0 ο ΟΦΗ προσπέρασε 8-7. Μάλιστα με μπλοκ του Ρουμελιωτάκη οι «ασπρόμαυροι» πήγαν στο +2 (10-8). Η Κηφισιά «ανέβασε στροφές» πίεσε στο σέρβις και προσπέρασε 16-12 μετά από άσσο του Κωτσάκη. Οι «μπλε» συνέχισαν να έχουν την υπεροχή έφτασαν στο +6 (22-16) με επίθεση του Σπυριούνη και τελικά κατέκτησαν το σετ 25-18 με πέναλτι του Κασαμπαλή.

Στο τρίτο σετ ο ΟΦΗ ήταν αυτός που ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 5-2 με επίθεση του Μαρκς. H Κηφισιά αντέδρασε άμεσα και εκμεταλλευόμενοι το καλό σερβίς της προσπέρασε 9-8 με άσσο του Σπυριούνη. Στην εξέλιξη του σετ κερδισμένο μπλοκ άουτ του Κωτσάκη και νέος άσσος του Μπάση έφερε την Κηφισιά στο +3 (12-9). Με το «γκάζι πατημένο» η Κηφισιά έφτασε στο +6 (17-11) με τον Κωτσάκη και τελικά κατέκτησε το σετ 25-20 με λάθος στο σέρβις από τον Ρουμελιωτάκη.

Διαιτητές: Βελώνης, Πρέντζας, Παρατηρητής: Γεωργουλέας. Επόπτες: Αρβανίτης, Τόλιος, Παρατηρητής: Μπίτσικα.

1ο σετ: 8-7, 10-16, 15-21, 20-25
2ο σετ: 8-7, 12-16, 16-21, 18-25
3ο σετ: 8-6, 11-16, 14-21, 20-25

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 2 άσσους, 36 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 10 άσσους, 43 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 18-25, 20-25) σε 79'

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Σαρικεΐσογλου 9 (8/16 επ., 1 μπλοκ, 14% υπ. - 14% άριστες), Μαρκς 21 (17/26 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 9 (8/20 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. - 19% άριστες), Γαλιώτος, Φραγκιαδάκης, Καρατζάς 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ) / Βελούδης (λ, 69% υπ. - 25% άριστες), Μονιάκης 1 (1 άσσος), Χαραλαμπίδης, Τάλερ, Μανωλάκης 1 (1/1 επ.).

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Ζουπάνι 13 (7/20 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Κωτσάκης 14 (11/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 7% άριστες), Μπάσης 4 (2/5 επ., 2 άσσοι), Τσάμπερλεϊν 9 (8/13 επ., 1 μπλοκ), Σπυριούνης 16 (14/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 5% άριστες), Κασαμπαλής 4 (1/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 73% υπ. - 36% άριστες), Παπαδόπουλος.