Cannot find volleynews.v1/KYPELLO/PREVEZA-2012/APONOMES folder inside /var/www/volleynews.gr/images/volleynews.v1/KYPELLO/PREVEZA-2012/APONOMES/ folder.
PHP:5.6.38
Cannot find volleynews.v1/KYPELLO/PREVEZA-2012/PAO-OSFP folder inside /var/www/volleynews.gr/images/volleynews.v1/KYPELLO/PREVEZA-2012/PAO-OSFP/ folder.
PHP:5.6.38
Πρέβεζα. Του Στέφανου Λεμονίδη
Στο  τελευταίο της παιχνίδι με τη φανέλα του Ολυμπιακού (φεύγει για τις ΗΠΑ) η Σοφία Κοσμά οδήγησε την ομάδα της σε νίκη 3-2 επί του Παναθηναικού  και στην κατάκτηση του κυπέλλου στην Πρέβεζα...
ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗΝ ΠΡΕΒΕΖΑ
Ο Παναθηναικός είδε την κούπα να βάφεται πράσινη, όταν προηγήθηκε  στο ται μπρεικ  4-6, αλλά ένα άουτ της Γιουράνι έδωσε το σύνθημα για την αντεπίθεση, αφού η Νοσέκοβα πήγε στο σερβίς, σημάδεψε την Κωνσταντίνου , της χάλασε την υποδοχή και ο δείκτης του σκορ εκτινάχθηκε στο 10-6, με ένα σερί 6-0. Η Χριστοδούλου ισοφάρισε, μπλοκ της Γιακουμή έφερε το 7-6, δυο επιθέσεις της Κοσμά το 9-6 και αουτ της Κωνσταντίνου το 10-6. Εκεί κρίθηκε και το ματς, αφού ο Παναθηναικός έκανε την ύστατη προσπάθεια, μείωσε σε 11-9 και 13-11, αλλά πάλι η Κολομβιανή Γιουράνι έδωσε εύκολο πόντο με χαμένο σερβίς(14-11) για να τελειώσει το ματς  15-11  με μπλοκ της Καβαθά στη Νιέβα.

Ο Ολυμπιακός κράτησε την κούπα στον Πειραιά και είναι δίκαια ο κυπελλούχος 2012, αφού απέκλεισε στον ημιτελικό την αήττητη ΑΕΚ και στην Πρέβεζα γύρισε το ματς από 1-2 σετ, όταν οι περισσότεροι πίστεψαν ότι ο Παναθηναικός θα πάει το κύπελλο στη Λεωφόρο, μετά από επικράτηση θρίλερ στο τρίτο σετ με 27-29.

Το ματς είχε  τραγική ηρωίδα την Κωνσταντίνου, που  ήταν η κορυφαία του ηττημένου, ως το 4-6  του ται μπρεικ, όταν κράτησε τον Παναθηναικό στο τρίτο σετ  και ο  Ολυμπιακός έχασε 4 σετ μπολ. Η Κύπρια τελείωνε μπάλες που έκαιγαν, έκανε το 26-26 και 27-27, (η Τένεβα κάρφωσε .αουτ  για το 27-28, για να τελειώσει το σετ με άσο της Νιέβα. Η ίδια παίκτρια όμως που τελείωσε το τρίτο σετ δέχθηκε και το μπλοκ της Καβαθά για να τελειώσει το ματς.