12-01-2023 17:47

Με τον κόσμο στο πλευρό του ο Πανιώνιος πέρασε στους «16» του κυπέλλου

Με τον κόσμο του Πανιωνίου να δίνει δυναμικό «παρών» οι «κυανέρυθρες» νίκησαν τον Μίλωνα με 1-3 σετ στο «Κροίσος Πέρσης» για τη δεύτερη αγωνιστική της Β’ Φάσης του Κυπέλλου Γυναικών.

Η ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και με άσο της Λογαρά βρέθηκε στο υπέρ της 0-3. Η Τσβίγιοβιτς ολοκλήρωσε την επίθεση για το 1-4, ενώ ύστερα από δικό της σερβίς οι γηπεδούχες υπέπεσαν σε λάθος για το 1-5. Με μπλοκ της Λογαρά και πόντο της Γιοβάνη η διαφορά έφτασε γρήγορα στους επτά πόντους. Όταν το σκορ έφτασε στο 1-9 ο κόουτς Δεναξάς κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η Κούση με άσο έγραψε το 2-11, ενώ με τον ίδιο τρόπο ήρθε το 2-13. Η Καρέλια με μπλοκ πέτυχε το 2-14 και η Ρούση τη μιμήθηκε για το 2-15. Ο άσος της Γιοβάνη εκτόξευσε τη διαφορά στο +14 (3-17), με τη διαγώνια του Ιστορικού να γράφει στην πορεία το 9-23. Ο άσος της Τσβίγιοβιτς έκανε το σκορ 9-23 και μετά από λάθος της Κακλαμάνου, το σετ ολοκληρώθηκε στο 10-25.

Ο Πανιώνιος δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και προηγήθηκε στο δεύτερο σετ με 2-5. Μάλιστα η Κούση με άσο (2-8) ανάγκασε τον Μίλωνα να πάρει τάιμ άουτ. Στην επανέναρξη το σκηνικό έμεινε ίδιο, αφού η Καρέλια με μπλοκ πέτυχε το 4-11. Η γηπεδούχος ομάδας υπέπεσε σε μία σειρά αρκετών λαθών και έτσι το σκορ πήγε γρήγορα στο 6-15, με τον Γιώργο Δεναξά να καλεί νέο τάιμ άουτ. Η Τσβίγιοβιτς με άσο σκόραρε για το 7-18 και για το 7-19. Η Καρέλια με μπλοκ έγραψε το 11-22 και η Λογαρά έκλεισε το σετ στο 14-25.

Το τρίτο σετ ήταν μοιρασμένο στην αρχή και η Καρέλια ισοφάρισε σε 5-5 για τον Πανιώνιο. Η Λογαρά μείωσε προς στιγμήν σε 7-6, ωστόσο ο Μίλων έφτασε στο +3 (9-6) μετά από παράβαση της Ρούση. Η Δήμητρα Λυκογιάννη κάλεσε τάιμ άουτ και γρήγορα οι «κυανέρυθρες» έβγαλαν αντίδραση. Με δύο συνεχόμενους πόντους και με το μπλοκ της Κούση το σκορ ήταν ξανά ισόπαλο (10-10). Οι γηπεδούχες μπόρεσαν να ξαναπάρουν μία σημαντική διαφορά (15-11), την οποία οι «κυανέρυθρες» κατάφεραν να ροκανίσουν, όταν η Τσβίγιοβιτς πήρε το μπλοκ για το 17-16. Ο Μίλων διατήρησε το προβάδισμά του και στην πορεία έφτασε στο +6 (23-17). Σε εκείνο το σημείο η κόουτς Λυκογιάννη έβαλε στον αγώνα την Παπαδοπούλου, η οποία με δύο πόντους μείωσε σε 23-22. Η Κούση έβαλε σε θέση οδηγού τις «κυανέρυθρες» με 23-24, όμως το σερβίς της Χατζηγρηγορίου κατέληξε στο φιλέ για το 24-24. Μετά από δύο πόντους της Αγγελοπούλου ο Μίλων πήρε το σετ με 27-25 και μείωσε σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ ο Ιστορικός μπήκε αποφασισμένος για να το κατακτήσει και η Ρούση με μπλοκ έγραψε το 0-2. Η Κούση με άσο πέτυχε το 2-5 και στη συνέχεια η Γιοβάνη ανέβασε τη διαφορά στο 4-10. Η Ρούση με ωραία προσπάθεια πέτυχε το 7-12 και με πλασέ το 10-14. Η άστοχη επίθεση της Αγγελοπούλου έκανε το 11-16 και ο κόουτς Δεναξάς κάλεσε τάιμ άουτ. Η συνέχεια δεν έκρυβε εκπλήξεις, αφού η Κούση με δύο άσους έκανε το 11-18 και το 11-19. Τη σκυτάλη στην επίθεση πήρε η Γιοβάνη που σκόραρε για το 11-20 και το 14-22. Η Ρούση κερδίζοντας τα μπλοκ έκανε το 15-25, με τον Πανιώνιο να παίρνει τη νίκη και την πρόκριση στην φάση των «16» του Κυπέλλου.

Το Σάββατο (14/1, 15:00) οι «κυανέρυθρες» θα δώσουν το πρώτο τους παιχνίδι στο «Ανδρέας Βαρίκας» για το 2023 με αντίπαλο τον ΑΠΣ Ναύαρχου Βότση στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Τα σετ: 10-25, 14-25, 27-25, 15-25.

Μίλων (Δεναξάς): Παπαχατζή 1 (1/3 επιθέσεις), Κακλαμάνου 2 (1 μπλοκ, 1/8 επιθέσεις), Δορμπαράκη 4 (3 μπλοκ, 1 άσος), Καρακύκλα 3 (2 μπλοκ, 1/4 επιθέσεις), Θώδη 9 (1 μπλοκ, 8/24 επιθέσεις, 45% υποδοχή), Θεοδωρακέα 8 (1 άσος, 7/27 επιθέσεις, 62% υποδοχή), Αγγελοπούλου 15 (1 άσος, 3 μπλοκ, 11/45 επιθέσεις), Ανυφαντή 1 (1 μπλοκ), Χάνα (λ) (29% υποδοχή), Μπαλδώκα 1 (1/4 επιθέσεις) Μανώλαινα.

Πανιώνιος (Λυκογιάννη): Γιοβάνη 15 (1 άσος, 2 μπλοκ, 12/34 επιθέσεις), Λογαρά 4 (1 άσος, 3/4 επιθέσεις), Κούση 14 (7 άσοι, 6 μπλοκ, 1/4 επιθέσεις), Καρέλια 8 (5 μπλοκ, 3/5 επιθέσεις), Ρούση 9 (9/29 επιθέσεις, 67% υποδοχή), Τσβίγιοβιτς 7 (3 άσοι, 1 μπλοκ. 3/18 επιθέσεις, 57% υποδοχή), Λεωνίδου (λ) (44% υποδοχή), Παπαδοπούλου 4 (4/12 επιθέσεις, 50% υποδοχή), Χατζηγρηγορίου, Μιλεντίγεβιτς.

Πηγή: panioniosvolley.gr