03-12-2022 22:46

Ο Φοίνικας Σύρου πέρασε από την Ορεστιάδα και βρίσκεται με το ένα πόδι στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ κάνοντας μία από τις καλύτερες εφετινές εμφανίσεις νίκησε με 3-0 τον Άθλο στην Ορεστιάδα και απέκτησε το απόλυτο πλεονέκτημα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς. Στη ρεβάνς που θα γίνει την Τετάρτη στη Σύρο ο Φοίνικας ΟΝΕΧ χρειάζεται μόλις δύο σετ για να πάρει την πρόκριση.

Κορυφαίοι του Φοίνικα ΟΝΕΧ ήταν οι Παπαλεξίου, Μιχάλοβιτς και Φρομ. Οι συριανοί είχαν αποτελεσματικό σερβίς και έκαναν ελάχιστα λάθη.

Ο Άθλος πίεσε περισσότερο στο 2ο σετ αλλά γενικά υστέρησε επιθετικά και μόνο ο Κάιο Ντε Πρα είχε διπλάσιο αριθμό πόντων. Παρόλα αυτά έκανε καλό ξεκίνημα με προβάδισμα 5-2 αλλά δεν είχε συνέχεια...

Πιέζοντας από το σερβίς ο Φοίνικας ισοφάρισε 7-7 και στη συνέχεια με σερί 4-0 από το σερβίς του Κλίνκεμπεργκ έκανε σερί 4-0 και προηγήθηκε 11-7 και αργότερα 16-10 με το σερβίς του Φρομ. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και με το χαμένο σερβίς του Κασαμπαλή ο Φοίνικας έκανε ξεκούραστα το 25-16 και το 1-0 σετ.

Ο Άθλος βελτιώθηκε στο 2ο σετ. Ο Ντε Πρα έκανε το 6-3, ωστόσο ο Φοίνικας ανασυντάχθηκε και έφτασε και πάλι στην ισοφάριση στο 7-7. Οι ομάδες προχώρησαν πόντο πόντο μέχρι το 19-19, με τους Μιχάλοβιτς και Φρομ να έχουν τη μερίδα του λέοντος στην επίθεση, ενώ σημαντικό στοιχείο αποτέλεσε η υποδοχή, που παρά την πίεση των αντιπάλων “κράτησε” στο σετ αυτό και έδωσε στον Φοίνικα ευκαιρίες για αντεπίθεση. Ο Μιχάλοβιτς έκανε το 22-20. Με τρεις επιθέσεις του Κάιο Ντε Πρα ο Άθλος ισοφάρισε στο 22-22 αλλά ο Φοίνικας άντεξε την πίεση. Η επίθεση του Μιχάλοβιτς η λάθος επίθεση του Κάιο και ο άσσος του Φρομ έκαναν σερί 3-0 για το 25-22 και το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο Άθλος έκανε την τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή και αρχικά φαίνεται να τα καταφέρνει. Με σερί 3-0 χάρις το μπλοκ του Κασαμπαλή έκανε το 7-5. Ο Παναγιώτης Μποζίδης με άσσο έκανε το 13-9 και η διαφορά συντηρήθηκε μέχρι το 16-11 που έγινε με τον Κάιο ντε Πρα. Με τρεις άσσους (2 από τον Τζούριτς και έναν από τον Ιερεζουέλο) ο Φοίνικας ισοφάρισε 17-17. Ο Ιερεζουέλο συνέχισε να πυροβολεί στο σερβίς με τον Ιερεζουέλο και τον Παπαλεξίου να μαζεύει κρίσιμα μπλοκ. Με συνολικό σερί 5-0 ο Φοίνικας προηγήθηκε 21-17 και κράτησε την πολύτιμη διαφορά μέχρι το τέλος. Με τον πόντο του Φρομ έγινε το 25-20 και το 3-0 σετ για τον Φοίνικα.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Ιωαννίδης, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Βαγγέλογλου, Ζηλιασκοπούλου, Γραμματεία: Σαρδάνη.

1ο σετ: 7-8, 10-16, 14-21, 16-25
2ο σετ: 7-8, 16-15, 19-21, 22-25
3ο σετ: 8-6, 16-11, 17-21, 20-25

*Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν: 4 άσσοι, 5 μπλοκ, 35 επιθέσεις, 14 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Α.Ο. Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν: 8 άσσοι, 9 μπλοκ, 36 επιθέσεις, 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (16-25, 22-25, 20-25) σε 86΄.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ηλίας Κρεούζης): Τσιουτσιουλούδης 6 (6/10επ.), Κάιο ντε Πρα 12 (11/26επ., 1 άσσος), Κασαμπαλής 3 (1/3επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αλγκούλ 8 (5/6επ., 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 9 (9/15επ., 57%υπ., 57%αρ.) Γκένοφ 5 (4/17επ., 1 άσσος, 44%υπ., 22%αρ.) / Βελούδης (λ. – 40%υπ., 25%αρ.), Σπανός (λ), Μποζίδης Π., Διαμαντίδης.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Δημήτρης Καζάζης): Μιχάλοβιτς 15 (14/25 επ., 1 άσσος), Παπαλεξίου 10 (3/4επ., 7 μπλοκ), Ιερεζουέλο 6 (2/3επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κλίνκεμπεργκ 5 (5/13επ., 50%υπ., 21%αρ.), Τζούριτς 4 (2/5επ., 2 άσσοι), Φρομ 13 (10/18επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 40%υπ., 20%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. – 47%υπ., 26%αρ.), Χαραλαμπίδης, / Σονάκης (λ.-50%υπ.), Παπαδόπουλος, Γαλιώτος, Ρουμελιωτάκης, Μάντζιος, Βασιλάκης.