12-02-2020 22:10

Στα προημιτελικά του κυπέλλου για δεύτερη σερί σεζόν ο ΠΑΟΚ

Τη νίκη που τον φέρνει στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών πήρε ο ΠΑΟΚ στα Μεσόγεια. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» σε μία κλειστή αναμέτρηση με το Μαρκόπουλο επικράτησε με 3-0 σετ και για δεύτερη συνεχή σεζόν βρίσκεται στην οκτάδα του θεσμού.
Όλα τα σετ κρίθηκαν με το μίνιμουμ της διαφοράς, με τον Μίχαλ Μάσεκ μετά το πρώτο σετ να περνάει στον πάγκο την Βραζιλιάνα πασαδόρο Καρολίνα Αλμπουκέρκι και την Πολωνή ακραία Κλαούντια Κατσορόφσκα και την θέση τους στο ματς να παίρνουν οι νεαρές Ελισάβετ Ηλιοπούλου και Μαρία Κλέπκου. Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα στα δύο πρώτα σετ, ενώ χρειάστηκε να κάνει ανατροπή στο τρίτο σετ από το 22-18. Τα σερβίς της Σλοβένας Ντάρια Έρτσεν έβαλαν δύσκολα στην υποδοχή των αθλητριών του Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο και ο ΠΑΟΚ έτρεξε σερί 6-0 για το 24-22. Το παιχνίδι τελείωσε με 25-23 μετά από τριπλή προσπάθεια της Εύας Χαντάβα.

Στο 15-13 του τρίτου σετ τραυματίστηκε στo δάχτυλο του αριστερού της χεριού η πασαδόρος του ΠΑΟΚ Ελισάβετ Ηλιοπούλου και αντικαταστάθηκε από την Βραζιλιάνα Καρολίνα Αλμπουκέρκι.

Διαιτητές: Νικολόπουλος, Ράντσιου.

Τα σετ: 0-3 (29-31, 23-25, 23-25)

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι): Δικαιούλια 5 (5/8 επ.), Καλαντάτζε 20 (18/40 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 29% άριστες), Νικολογιάννη 15 (12/32 επ., 3 άσσοι, 47% υπ. - 33% άριστες), Μουτσιόλα 1 (1 άσσος), Τσιτσιγιάννη 10 (9/22 επ., 1 μπλοκ), Καλαϊτζάκη 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ) / Κόττα (λ, 37% υπ. - 19% άριστες), Χατζηγρηγορίου, Λεπενιώτη, Παπαδοπούλου 1 (άσσος).

Π.Α.Ο.Κ. (Μάσεκ): Αλμπουκέρκι, Πολυνοπούλου 8 (5/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καραφουλίδου 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Χαντάβα 16 (14/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 49% υπ., 30% άριστες), Έρτσεν 20 (18/42 επ., 2 άσσοι), Κατσορόφσκα 2 (0/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μυρίδου (λ, 59% υπ. - 50% άριστες), Ξανθοπούλου (λ), Κιόση, Κωνσταντινίδου 2 (2/2 επ.), Ηλιοπούλου, Κλέπκου 10 (7/17 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 33% άριστες).

Τα αποτελέσματα της φάσης των «16»

Τρίτη 11 Φεβρουαρίου

Πανναξιακός Α.Ο.Ν. - Α.Ο.Φ. Πορφύρας 3-0 (25-13, 25-05, 25-18)
Διαιτητές: Οικονόμου Β., Βελώνης, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Μουστάκη, Θεοδοσίου, Γραμματεία: Τζακωνιάτου.

Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 2-3 (16-25, 25-14, 11-25, 25-20, 13-15)
Διαιτητές: Παπαδογούλας, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Νικάκης, Τόλιος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Γ.Σ. Ηλιούπολης - Α.Ο. Θήρας 0-3 (17-25, 16-25, 12-25)
Διαιτητές: Μεταξά, Παγκοζίδης, Παρατηρητής: Τσιντομηνάς, Επόπτες: Δεκαβάλλα, Μαυρολαμπάδου, Γραμματεία: Λυκούδη.

Τετάρτη 12 Φεβρουαρίου

Φ.Ο. Βριλησσίων - Α.Ε.Κ. 0-3 (13-25, 17-25, 21-25)
Διαιτητές: Λιάκου, Βλάχος, Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

Μαρκόπουλου 18.00: Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil - Π.Α.Ο.Κ. 0-3 (29-31, 23-25, 23-25)
Διαιτητές: Νικολόπουλος, Ράντσιου, Παρατηρητής: Τσιμπινός, Επόπτες: Σταθοπούλου, Σπίγγου, Γραμματεία: Νυδριώτη.

Μ.Ε.Ν.Τ. 19.00: Μ.Ε.Ν.Τ. - Α.Σ.Π. Θέτις
Διαιτητές: Μπουκουβάλα, Μαλακίδης, Γραμματεία: Τσιλιγκού.

Ι. Λεμονίδης 19.30: Α.Σ. Ελπίς - Α.Π.Σ. Αίας
Διαιτητές: Γιωγιού Αλκ., Μπέλλος Ι., Γραμματεία: Χαλκιά.

Ιλισίων, 20.00: Ηλυσιακός Α.Ο. - Α.Σ. Άρης
Διαιτητές: Μιχαήλογλου, Παπαστάμος, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Μπάμπαλης, Τσίτσικας Ν., Γραμματεία: Χίλιου.