23-01-2020 01:11

Challenge Cup: «Γλυκιά» ήττα για τον ΑΟ Θήρας από την Σαφχάουζεν στην Ελβετία

Ο ΑΟ Θήρας βρέθηκε ένα βήμα πριν από μία πολύ μεγάλη εκτός έδρας ευρωπαϊκή νίκη, όμως λύγισε στο τάι μπρέικ με 16-14 από την Ελβετική Κάντι Σαφχάουζεν στο πρώτο παιχνίδι των ομάδων για τους «16» του Challenge Cup
Η ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς παρά την ήττα έδειξε ότι μπορεί να πάρει τη νίκη στη Σαντορίνη και να προκριθεί στα προημιτελικά. Ο ΑΟ Θήρας μπορεί να πάρει το εισιτήριο απευθείας με καθαρή νίκη (3-0 ή 3-1 σετ), ενώ αν επικρατήσει με 3-2 σετ θα χρειαστεί να κατακτήσει και το χρυσό σετ.

Ο επαναληπτικός θα γίνει την Τρίτη 4 Φεβρουαρίου και ώρα 19.30 στο κλειστό της Σαντορίνης. Σε περίπτωση πρόκρισης ο ΑΟΘ θα αντιμετωπίσει μία εκ των Δρέσδη (Γερμανία) - Μπακάου (Ρουμανία).

Κάθε ομάδα είχε από δύο σετ και όλα κρίθηκαν στο πέμπτο σετ. Η Κάντι προηγήθηκε με 12-10, ο ΑΟ Θήρας έφερε το παιχνίδι στα ίσια (14-14) όμως οι γηπεδούχες πήραν τους δύο επόμενους πόντους και τη νίκη που τις δίνουν μικρό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς.

Την αποστολή από τη Σαντορίνη στο Σαφχάουζεν ακολούθησαν τα μέλη της διοίκησης του ΑΟ Θήρας, ο αντιπρόεδρος Ανδρέας Πατηνιώτης και ο γενικός γραμματέας Κώστας Βαμβακούσης και περίπου 30 φίλοι της ομάδας.

Τα σετ: 3-2 (25-15, 17-25, 25-23, 19-25, 16-14) σε 120'

Οι πόντοι της Κάντι προήλθαν απο 4 άσσους, 45 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων, ενώ του ΑΟΘ προήλθαν απο 13 άσσους, 60 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων

Κάντι Σαφχάουζεν (Νόιμπαουερ): Πέρκοβατς 15 (13/30 επ., 2 μπλοκ, 35% υπ.-18% άριστες), Κέμσιες 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Πέιν 9 (8/30 επ., 1 μπλοκ), Χολάτσκοβα 7 (2/12 επ., 5 μπλοκ), Βάγκνερ 10 (9/12 επ., 1 άσσο), Κουτσογιαννάκη 5 (3/11 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ.-33% άριστες), Λόχμαν -λ (32% υπ.-25% άριστες) / Λέβελινγκ 14 (9/23 επ., 3 άσσους, 2 μπλοκ, 57% υπ-48% άριστες), Γκάιερ 1 (0/2 επ., 1 άσο), Σούριαντ 1 (1/3 επ.).

ΑΟ Θήρας (Γκάιτς) Μεντάρο 28 (20/43 επ., 7 άσοι, 1 μπλοκ), Μπρίνκμαν 22 (18/41 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 65% υπ.-35% άριστες), Νογκουέρας 2 (1/1 επ., 1 άσο), Μερτέκη 15 (13/38 επ., 2 άσοι, 57% υπ.-36% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 9 (5/12 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 4 (3/12 επ., 1 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (74% υπ.-33% άριστες) / Βενέτη, Καραφουλίδου, Γενιτσαρίδη.

φωτό: Γρηγόρης Δελημάρης