23-12-2017 01:03

F4 κυπέλλου EΣΠΑΑΑ: Στον τελικό η Νίκη Αμαρουσίου με «υπογραφή» Δορμπαράκη

Με την εκπληκτική κεντρική Αγγελίνα Δορμπαράκη να βάζει φαρδιά –πλατιά την «υπογραφή» της η παθιασμένη Νίκη Αμαρουσίου επικράτησε με ανατροπή 3-1 του Αστέρα Αγ.Δημητρίου και πήρε πανάξια το εισιτήριο του αυριανού τελικού (19.00 Sportsonair- Livestream), κόντρα στην ΑΕ Αμπελοκήπων.
Πρόκειται για την επανάληψη του περυσινού τελικού όπου η αθηναϊκή ομάδα είχε σηκώσει το τρόπαιο μέσα στο Μαρούσι.

Όσον αφορά την Νίκη Αμαρουσίου, κλειδί για την επικράτηση της ομάδας της Μαρτσουκάκη, ήταν η μεγάλη πίεση στο σέρβις και το καλό μπλοκ μετά το πρώτο σετ ενώ άξιες συμπαραστάτριες της Δορμπαράκη, ήταν η Γρηγοράτου, Γιαννέλου, Μαυράκου. Από τον Αστέρα που έχασε την «λάμψη» του, ξεχώρισαν Μπαλδώκα και Στεφάνοβιτς

Αγωνιστικά στο πρώτο σετ ο Αστέρας, μπήκε πολύ δυνατά εκμεταλλεύτηκε την χαλαρότητα της Νίκης Αμαρουσίου και πήρε εντυπωσιακό προβάδισμα με 14-22. Η ομάδα της Μαρτσουκάκη αντέδρασε και με σερί 8-2, πλησίασε στο 22-24 αλλά από επίθεση άουτ της Μαυράκου πήρε το σετ με 22-25.

Στο δεύτερο σε το σκηνικό άλλαξε η Νίκη βελτίωσε την υποδοχή της, δυσκόλεψε το σέρβις, βρηκε λύσεις στην επίθεση, πήρε πόντους από πρώτο χρόνο. Αρχικά ξέφυγε με 13-19, 18-13, ο Αστέρας μείωσε σε 18-16, 19-17 αλλά οι γηπεδούχες με σερί 6-0 πήραν το σετ 25-17 και ισοφάρισαν σε 1-1.

Στο τρίτο σετ το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το 15-13. Σε ‘κείνο το σημείο υπέστη διάστρεμμα η παίκτρια του Αστέρα, Γεωργοπούλου, η οποία αποχώρησε με έντονους πόνους, εξέλιξη που σόκαρε ψυχολογικά τις παίκτριες του Βασίλη Αρναούτη και έδωσε την ευκαιρία στη Νίκη να επικρατήσει με 25-17.

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το τέταρτο σετ, με την ομάδα του Αμαρουσίου να παίρνει προβαδισμα με 16-9, 20-13, τον Αστέρα να μειώνει σε 23-18 αλλά η Δορμπαράκη με δύο εκπληκτικούς άσους, «καθάρισε» το σετ και «κλείδωσε» την μεγάλη νίκη-πρόκριση που πανηγυρίστηκε έξαλα στο φινάλε από φιλάθλους, παίκτριες, προπονητικό επιτελείο, διοίκηση

Τα σετ: 22-25, 25-17, 25-17, 25-18