30-01-2013 23:38

Στους «8» με... την ψυχή στο στόμα και με Δημητριάδη στο σέρβις

Με μεγάλη δυσκολία και με τον Μανώλη Δημητριάδη να... χτυπάει με το σέρβις στο τάι μπρεικ, η Λαμία πήρε την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου επικράτησε με 3-2 (28-26, 22-25, 25-15, 23-25, 15-11) εκτός έδρας της Μεταμόρφωσης που αγωνίζεται στην Α2 Κατηγορία.

Η Μεταμόρφωση θα μπορούσε να προηγηθεί με 1-0 απέναντι στην περσινή φιναλίστ, αλλά απώλεσε 3 διαδοχικές ευκαιρίες στην κόντρα επίθεση για να τελειώσει το πρώτο σετ, ενώ στο τέλος το έχασε, καθώς η Λαμία εκμεταλλεύτηκε το δικό της σετ μπολ με το μπλοκ του Χριστοφορίδη.

Παρ' όλα αυτά, η ομάδα του Αλεξανδρόπουλου βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και ισοφάρισε σε 1-1. Το τρίτο σετ ήταν μονόλογος για την Λαμία, που στην αρχή του τέταρτου όλα έδειχνα ότι θα κάνει το 3-1. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 8-3, αλλά οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και βρέθηκαν μπροστά με 16-15, για να κατακτήσουν το σετ με 25-23.

Στο τάιμ μπρέικ, η Μεταμόρφωση πίστεψε στην έκπληξη μέχρι το 8-8. Σε εκείνο το σημείο όμως τα φλοτ σέρβις του Μανώλη Δημητριάδη χάλασαν την υποδοχή των γηπεδούχων, με την Λαμία να κάνει το 4-0 για το 8-12 και ουσιαστικά να τελειώσει την πρόκριση.

Τα σετ: 26-28, 25-22, 15-25, 25-23, 11-15

Μεταμόρφωση (Αλεξανδρόπουλος): Καρακίτσος 3 (2 μπλοκ), Καραγιώργος 18 (16/42 επ., 2 άσοι, 53% υπ. – 33% άριστες), Μίχας 10 (7/11 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Λένας 24 (23/51 επ., 1 μπλοκ), Αλεξόπουλος 18 (15/35 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ. – 18% άριστες), Μαργαρίτης 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Παλαιολόγος –λ (45% υπ. – 41% άριστες) / Χριστόπουλος, Καλύνης, Χελιώτης.

ΓΣ Λαμία (Ανδρεόπουλος): Χριστοφορίδης 18 (12/23 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Κόμελ 17 (14/36 επ., 3 μπλοκ, 45% υπ. - 29% άριστες), Χαντ 19 (12/26 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ, 37% υπ. - 21% άριστες), Δημητριάδης 3 (2 άσοι), Φίλιπας 17 (13/24 επ., 4 μπλοκ), Σφενδυλάκης 12 (5/9 επ., 1 άσο, 6 μπλοκ), Γκούζντα -λ (55% υπ. - 45% άριστες)/ Δραγκίδης, Καρβούνης