Cannot find volleynews.v2/MEN/MILON/2012-13/milon-pamvo-kipelo folder inside /var/www/volleynews.gr/images/volleynews.v2/MEN/MILON/2012-13/milon-pamvo-kipelo/ folder.
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:nginx/1.14.0
Client OS:Unknown
PHP:5.6.38
Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-1, ο Παμβοχαϊκός πάτησε ...γκάζι και βελτιώνοντας όλες τις γραμμές του πήρε την νίκη με 3-1 (23-25, 25-21, 26-24, 25-21) επί του Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη και προκρίθηκε στους «8» του κυπέλλου των ανδρών.

Με τον Κώστα Μπάκα να είναι πρώτος σκόρερ της ομάδας του και να αντικαθιστά επάξια τον Γιοβάνοβιτς και τους Καλντέιρα και Πανταλέων να βοηθουν στα ...δύσκολα η ομάδα του Νίκου Ζαλμά ξεπέρασε στην αντίσταση του Μίλωνα και πήρε το εισιτήριο για την συνέχεια του θεσμού. Αρκετά βοήθησε και η είσοδος στον αγώνα του Δρογκάρη στο 16-17 του δεύτερου σετ. Ο Μίλωνας που ήταν πολύ μαχητικός, στάθηκε επάξια στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και κάποια λάθη των παικτών του ήταν εκείνα που δεν του έδωσαν την δυνατότητα να διεκδικήσει κάτι καλύτερο στον αγώνα. Ο Παγιάν και ο Πανούσος είχαν αρκετά καλή παρουσία.

Στο γήπεδο εκτός των φιλάθλων του Μίλωνα που βρέθηκαν κοντά στην ομάδα τους υπήρχαν και περίπου είκοσι φίλοι του Παμβοχαϊκού που φώναζαν υπέρ της ομάδας τους, χωρίς να δημιουργηθεί το παραμικρό παρατράγουδο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά ξεκίνησε νωθρά στο πρώτο σετ και βρέθηκε να χάνει από τον γηπεδούχο Μίλωνα. Όμως στο δεύτερο μπήκε με φόρα και προηγήθηκε 8-5 και 12-8 για να έρθει ο Βασιλάκος με τα σερβίς του να ισοφαρίσει σε 12-12. Το 17-20 έγινε 19-20 και κάπου εκεί το μπλοκ του Παμβοχαϊκού λειτούργησε για τα ...καλά και το 1-1 ήταν γεγονός. Θρίλερ το τρίτο σετ με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 15-20, αλλά και πάλι τον Βασιλάκο από το σέρβις να ισοφαρίζει σε 20-20. Σετ μπολ με 22-24 για την ομάδα του Νίκου Ζαλμά, αλλά ένα μπλοκ από Κούλα-Κεχρά και μια επίθεση του Παγιάν έκαναν το 24-24. Εκεί ένα καρφί του Μπάκα και μια άουτ επίθεση του Παγιάν διαμόρφωσαν το τελικό 24-26. Στο τελευταίο σετ και με την ψυχολογία ανεβασμένη οι φιλοξενούμενοι δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην νίκη-πρόκριση.

Διατητές: Φραγκάκης-Ράπτης

Τα σετ: 25-23, 21-25, 24-26, 21-25

ΜΙΛΩΝ (Ντόζης): Λιάσκος 1π., Κούλας 4, Πανούσος 15, Παγιάν 21 (20/49 επιθ.), Μουρούτης 5, Βασιλάκος 11 / Δαρίδης (λ, 75%), Κεχράς 4, Καρανικολάου, Ζαπάτα, Σπυριούνης, Πολυχρονιάδης 3.

ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ (Ζαλμάς): Μπάκας 22π. (17/34 επιθ.), Μαντέκας 13, Τερζής 2, Πανταλέων 13, Καλντέιρα 15, Κατσανεβάκης 5 / Δημητρακόπουλος (λ, 57%), Μπεκιάρης, Παπαδόπουλος, Δρογκάρης 3.