24-01-2013 01:32

Η Μεταμόρφωση βρήκε το δρόμο για τη πρόκριση μέσω... Καλαμάτας (video)

Kαλαμάτα. Του Σπύρου Ηλιόπουλου:

Η Μεταμόρφωση νίκησε την Καλαμάτα 80 με 3-1 σετ στο κλειστό της παραλίας στην πρωτεύουσα της Μεσσηνίας και πήρε την πρόκριση για τις 16 καλύτερες ομάδες του Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει τη Λαμία στις 30 Ιανουαρίου. Υπενθυμίζεται πως η Καλαμάτα 80 μαζί με τον Μακεδονικό ήταν και η μοναδική ομάδα από τα τοπικά πρωταθλήματα που κατάφερε να φτάσει με τον Δ΄ γύρο.

Σύμφωνα με την εξέλιξη της πολύ ενδιαφέρουσας - όπως εξελίχθηκε αναμέτρησης - η Καλαμάτα 80 έχασε από την πιο ποιοτική και αρκετά δυνατή όποτε χρειάσθηκε Μεταμόρφωση. Παρόλα αυτά στις λεπτομέρειες χάθηκε η ευκαιρία να πάει ο αγώνας στο 5ο σετ καθώς στο 4ο σετ η Μεταμόρφωση ήταν μπροστά στο σκορ με 21-17, ισοφάρισε η Καλαμάτα 80 σε 21-21 και πέρασε μπροστά με 25-24. Η Μεταμόρφωση με μπλοκ – άμυνα ισοφάρισαν και πήραν τελικά τη νίκη.

Διαιτητές: Σαραβελάκης, Χανδρινός.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 25-21, 17-25, 26-28)

ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Αγγελής): Μπουσούνης, Μπλάουελ, Ξενάκης, Βραχνάς, Κακαλέτρης, Γιατράκος / Εξαρχέας (λ), Αποστολόπουλος, Μανιατέας, Τρουπάκης, Κουλιέρης, Σπάλας

ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ (Αλεξανδρόπουλος): Αλεξόπουλος, Καραγιώργος, Μίχας, Καρακίτσος, Χελιώτης, Καλύνης / Παλαιολόγος (λ), Λένας, Μαργαρίτης, Χριστόπουλος