06-01-2014 17:45

Τα Χανιά έκαναν το καλύτερο ποδαρικό

Με τον καλύτερο τρόπο έκαναν ποδαρικό στο 2014 οι χανιώτικες ομάδες στο βόλεϊ καθώς πέτυχαν σπουδαίες νίκες και εξασφάλισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Ειδικά τα κορίτσια του ΝΑΟΣούδας που απέκλεισαν μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα στο τάι μπρέικ ομάδα ανώτερης κατηγορίας (ΓΕΗ). Ενώ οι άνδρες του ΣΦΠΧ ξανανίκησαν μετά το πρωτάθλημα τον ΟΠΕΡ, αυτή τη φορά εκτός έδρας με 3-0.

Κύπελλο Ελλάδας γυναικών

ΝΑΟ Σούδας – ΓΕΗ 3-2
Παρότι βρέθηκε να χάνει το 1ο και το 3ο σετ η χανιώτικη ομάδα κατάφερε να πάει τον αγώνα στο τάι μπρέικ και εκεί να επικρατήσει με 3-2. Στο 5ο σετ πήρε από την αρχή προβάδισμα και απλά το διατήρησε μέχρι το τέλος εκμεταλλευόμενη το δεύτερο διαδοχικό ματς μπολ. Ετσι η ομάδα της Πελαγίας Σκούρα έβγαλαν νοκ άουτ μία ομάδα της Α2 και συνεχίζουν στον θεσμό.
Σετ: 21-25 (27′), 25-19 (24′), 19-25 (25′), 25-21 (26′) και 15-12 (20′)
Διαιτητές: Τραχαλάκη – Πετακάκη.

Κύπελλο Ανδρών
ΟΠΕΡ – ΣΦΠΧ 0-3
Με το ίδιο σκορ όπως και στο πρωτάθλημα τον περασμένο Δεκέμβριο, η ανδρική ομάδα του ΣΦΠΧ πήρε τη νίκη και μάλιστα με πολύ πιο μεγάλη άνεση αφού τώρα έχασε μονάχα 41 πόντους έναντι 56 πριν τρεις εβδομάδες.
Σετ: 13-25, 15-25, 13-25
Διαιτητές: Καρπουζάς – Κανακάκης

Πηγή: Χανιώτικα Νέα