05-04-2019 19:51

Ο Ολυμπιακός πέρασε στον τελικό των Σερρών και πάει φουλ για το 9ο συνεχόμενο

Με τη Μαρία Νομικού να καλύπτει το κενό της Χίπε που έχει κάνει εγχείρηση ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 την ΑΕΚ και προκρίθηκε στον τελικό του φάινλ-4 του κυπέλλου που γίνεται στις Σέρρες περιμένοντας το νικητή της αναμέτρησης μεταξύ του Πανναξιακού και του Α.Ο.Θήρας. Ο τελικός θα γίνει το Σάββατο (6/4, 21.15 TV-ERT Sports)

Ο Ολυμπιακός θα επιχειρήσει να κατακτήσει τον 9ο συνεχόμενο τίτλο του στην 20η διοργάνωση κυπέλου.

Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν 3-0 σετ (25-13, 25-17, 25-21) της ΑΕΚ στον πρώτο ημιτελικό. Υπενθυμίζεται πως η αγωνιστική διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων είναι μία ολόκληρη κατηγορία.

Για να φθάσει η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς για 10η συνεχόμενη χρονιά σε τελικό χρειάστηκε το καλό της μπλοκ (9-3), το σερβίς τακτικής, την αποτελεσματική της επίθεση (47%-30%) και την Αμερικανίδα Χουντ οδηγό (πρώτη σκόρερ με 16 πόντους).

Σερβίς φωτιά

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ πιέζοντας τον Ολυμπιακό στην υποδοχή (στοχεύοντας την Έμοντς) έβρισκε πόντους με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε μαζί μέχρι και τον 11ο πόντο. Σε εκείνο το σημείο η Λαμπρούση πήγε στη γραμμή του σετ και με τα σερβίς της (3 άσσους) και με την Γιώτα να κυριαρχεί στο φιλέ έδωσαν στον αποτελεσματικό στην επίθεση Ολυμπιακό προβάδισμα 9 πόντων (20-11). Το σετ έληξε στο 25-13 για την κάτοχο του τίτλου με επίθεση της Χουντ.

Πάλεψε στο ξεκίνημα

Η ΑΕΚ αντέδρασε στο ξεκίνημα του δευτέρου σετ και προηγήθηκε με 8-6. Η Νομικού πίεσε στο σερβίς και με σερί 5-0 ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα (11-8). Το σετ πήγε στον πόντο (15-14) αλλά τα μπλοκ της Ζακχαίου και της Νομικού και λάθη της Ένωσης έδωσαν αέρα 6 πόντων (20-14) στον Ολυμπιακό που τελείωσε το σετ και πάλι με επίθεση της Χουντ με 25-17.

Κωνσταντινίδου διαγώνια

Στο τρίτο σετ η ομάδα του Πειραιά, με την Κωνσταντινίδου διαγώνια αντί της Νομικού και την Ζακχαίου αντί της Γιώτα στο κέντρο, και με όπλο κυρίως το σερβίς της μετέτρεψε το ισόπαλο 1-1 σε 5-1. Ο Κοβάτσεβιτς από τα μισά του σετ ξεκούρασε ενόψει τελικού την αρχηγό του Στέλλα Χριστοδούλου (στην θέση της η Λαμπρινή Κωνσταντινίδου) με τον Ολυμπιακό να τελειώνει το σετ με 25-21 και τον αγώνα με 3-0.

Διαιτητές: Παπακοσμάς, Δήμου.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 41 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 3 άσσους, 28 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-13, 25-17, 25-21)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Έμοντς 9 (8/16 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ.), Λαμπρούση 9 (5/12 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Νομικού 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ), Χουντ 16 (15/28 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ.), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 άσσος) / Κονόμι (λ, 75% υπ.), Κοκκινάκη (λ), Ζακχαίου 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου Α. 4 (3/8 επ., 1 άσσος), Κωνσταντινίδου Λ. 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ).

ΑΕΚ (Αποστολογιωργάκης): Γιοβάνη 4 (4/20 επ.), Ζίγκα 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Καββαδία 5 (3/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τέζα 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου 8 (6/24 επ., 2 άσσοι, 50% υπ.), Χρήστου 13 (13/29 επ., 52% υπ.) / Σκυθιώτη (λ, 25% υπ.), Μπελιά (λ, 46% υπ.), Εικοσπεντίδου, Ντόνα, Μπανίκα, Αντωνιάδη.