20-04-2018 20:30

ΠΑΟΚάρα στον τελικό!

Με ήρωες του Κουμεντάκη και Ουσίκοφ και τρομερό μπλοκ στο τάι μπρέικ, ο ΠΑΟΚ πήρε μια σπουδαία πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου ανδρών.

Παρουσία 1.000 φίλων του βόλεϊ και μετά από συγκλονιστικό αγώνα 137 λεπτών ο ΠΑΟΚ πήρε δίκαια τη νίκη με 3-2 στην κλειστό της Καλλιθέας Ρόδου, αφού προηγουμένως ανέτρεψε το εις βάρος του 2-1 σετ. Πελεκούδας, Τακουρίδης και Γκιον έκαναν επίσης ένα μεγάλο παιχνίδι για αναγκάσουν τον Ολυμπιακό στην πρώτη του ήττα εντός συνόρων.

Οι «ερυθρόλευκοι» μετά το 3ο σετ έδειξαν να μένουν από δυνάμεις, έχασαν την συνοχή τους στην υποδοχή. Στο 5ο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 6-5 αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 4-0 πέρασε μπροστά 9-6 και στη συνέχεια με νέα διαδοχικά μπλοκ πάνω στον Ράουβερντινκ και καλό σερβίς του Πελεκούδα πήρε τη νίκη. Ο ΠΑΟΚ θα αγωνιστεί στον τελικό που θα γίνει το Σάββατο 21 Απριλίου στις 17.00 και θα έχει αντίπαλο είτε τον Ηρακλή είτε τον Παναθηναϊκό. Εκεί θα προσπαθήσει να κατακτήσει τον δεύτερο τίτλο κυπέλλου μετά το 2015 στη Σύρο.

Ο αγώνας ξεκίνησε με καθυστέρηση 25 λεπτών καθώς  ο ΠΑΟΚ εξάντλησε το χρονικό περιθώριο που είχε για να καταθέσει τα δελτία των παικτών του, διαμαρτυρόμενος για την παρουσία υπεράριθμων, όπως υποστήριξε, οπαδών του Ολυμπιακού στο κλειστό γυμναστήριο της Ρόδου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα και με πρωταγωνιστή τον Οϊβάνεν πάτησε γκάζι μετά το 8-8. Με σέρβερ τον Οιβάνεν που μεταξύ άλλων πήρε και δύο άσσους ο Ολυμπιακός ξέφυγε 16-10. Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στους 4 (17-13), αλλά ο Ολυμπιακός χωρίς λάθη (2 έναντι 9 του ΠΑΟΚ) έκλεισε το σετ με 25-19. Ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ με τον Ολλανδό Γκιγιόν αντί του Σαφράνοβιτς, πάτησε …γκάζι από το ξεκίνημα. Με σέρβερ τον Βάλκιερς χάλασε την υποδοχή του Ολυμπιακού και προηγήθηκε 4-0, διαφορά που κράτησε μέχρι το 15-11. Ο Αλεξίεφ μείωσε σε 15-13. Δύο μονά μπλοκ του Κουμεντάκη στον Οιβάνεν έδωσαν αέρα πέντε πόντων (18-13) στον «δικέφαλο» που πάταγε καλύτερα στο τάραφλεξ. Με επίθεση του Ραουβέρντινκ ο Ολυμπιακός πλησίασε στους 2 (22-20), λάθος κόντρα επίθεση του Αλεξίεφ έδωσε τον 24ο πόντο στον «δικέφαλο» (24-21), για να κλείσει με επίθεση του Γκιγιόν το σετ (25-21) για την ομάδα του Ντανιέλε Ρίτσι.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε φουριόζος και με αποτελεσματικούς τους Αλεξίεφ και Ραουβέρντινκ προηγήθηκε με  12-6. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 3 (12-9) αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με τον Ντρίζγκα να φορτώνει, προς το τέλος του σετ, πρώτους χρόνους τον Πετρέα έφθασαν και πάλι την διαφορά στους 6 (22-16) για να κατακτήσουν το σετ με 25-19.

Οπως και στο 2ο σετ έτσι και στο 4ο σετ ο ΠΑΟΚ πίεσε στο σερβίς και με τους Κουμεντάκη και Τακουρίδη να είναι οι πιο αξιόπιστες λύσεις έφθασαν να προηγούνται με 14-10. Με σέρβερ τον Πετρέα, ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο 14-13 και το σετ έπαιρνε άγρια ομορφιά. Οι δύο ομάδες έβγαζαν εκπληκτικές άμυνες και πάθος στο τερέν με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει και πάλι με 3, (17-14) με τριπλό μπλοκ πάνω στον Οιβάνεν. Στο 18-15 ο πρώτος ρέφερι Νώντας Γεροθώδορος απέβαλε από το σετ τον μάνατζερ του ΠΑΟΚ, Δημήτρη Δημητρακόπουλο. Ο άσσος του Ουτσίκοφ στον Στεφάνου έγραψε το 23-19 και το σετ ολοκληρώθηκε με 25-22 για τον ΠΑΟΚ με λάθος σερβίς του Ζουπάνι.

Το πέμπτο σετ κρίθηκε στο 6-5 για τον Ολυμπιακό. Στο σημείο εκείνο πήγε στο σερβίς ο Πελεκούδας και άρχισε η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ. Το τρίτο μονό μπλοκ του Κουμεντάκη στον Οιβάνεν στο ματς, ο πρώτος χρόνος του Τακουρίδη και η επίθεση του Ουτσίκοφ έδωσαν αέρα τριών πόντων στον ΠΑΟΚ (9-6). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και μείωσε 9-8 με άουτ επίθεση του Ουτσίκοφ. Ο Βούλγαρος με τον Τακουρίδη έστησαν μπλοκ στον Ραουβένρντινκ, με άσσο του Βάλκιερς, νέο stop του Τακουρίδη και επίθεση του Κουμεντάκη το σκορ εκτοξεύθηκε στο 14-8 με τον Εβρίτη ακραίο να ολοκληρώνει με μπλοκ τη νίκη με 15-8.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Δεληκωστίδης.

1ο σετ: 8-7, 16-10, 21-16, 25-19
2o σετ: 5-8, 13-16, 16-21, 22-25
3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-19
4ο σετ: 7-8, 14-16, 18-21, 22-25
5o σετ: 5-4, 6-8, 8-12, 9-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 57 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 58 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-19, 22-25, 25-19, 22-25, 09-15)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Αλεξίεφ 19 (16/28 επ., 3 μπλοκ, 70% υπ.), Μπέμε 6 (6/9 επ.), Ντρίζγκα 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Οϊβάνεν 14 (12/32 επ., 2 άσσοι), Πετρέας 7 (3/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ραούβερντινκ 18 (17/35 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ.) / Στεφάνου (λ, 66% υπ.), Δαρίδης (λ), Ανδρεάδης, Ζουπάνι 2 (2/4 επ.), Χριστοφιδέλης, Στιβαχτής.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Βάλκιερς 4 (1/2 επ., 3 άσσοι), Κουμεντάκης 20 (15/34 επ., 5 μπλοκ, 53% υπ.), Ουτσίκοφ 19 (15/33 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 4 (4/10 επ.), Σαφράνοβιτς 2 (1/5 επ., 1 άσσος), Τακουρίδης 13 (9/12 επ., 4 μπλοκ) / Κωνσταντινίδης (λ, 65% υπ.), Γκιόν 10 (10/21 επ., 75% υπ.), Σακόγλου 3 (3/6 επ.), Σωτηρίου, Τερζής.