21-02-2018 23:00

Παρών και ο ΠΑΟΚ στο F4 με Κουμεντάκη-Ουτσίκοφ

Ο ΠΑΟΚ είναι η τέταρτη και τελευταία ομάδα που πήρε το εισιτήριο για το final-4 του Κυπέλλου Ανδρών (Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός, Ηρακλής οι άλλες τρεις). Ο «δικέφαλος του βορρά» νίκησε με 3-1 σετ στο «PAOK Sports Arena» τη Νίκη Αιγινίου και προκρίθηκε για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά στην τετράδα του θεσμού.

Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε στον τομέα των μπλοκ με 11-4, με τους Ουτσίκοφ, Τακουρίδη και Πελεκούδα να έχουν από 3. Ο Βούλγαρος διαγώνιος ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Ντανιέλε Ρίτσι με 20 πόντους αλλά με 41% στην επίθεση (16/39), ενώ ο Κουμεντάκης με 60% (18/30) σταμάτησε στους 19 πόντους. Από κοντά και ο Γκιόν με 15.

Η Νίκη Αιγινίου, κατάφερε να δυσκολέψει τους γηπεδούχους και ισοφάρισε σε 1-1 σετ. Τα πολλά λάθη όμως (30 στο σύνολο), ειδικά από την γραμμή των εννέα μέτρων (15), δεν την άφησαν να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από την αναμέτρηση.

Ο Στρούγκαρ με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Θανάση Στράντζαλή, ενώ ο Παπαδόπουλος που αντιμετώπισε την πρώην ομάδα του, είχε 16 πόντους.

Διαιτητές: Βασιλειάδης - Γεωργιάδης

1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-18, 25-21

2ο σετ: 8-6, 16-14, 20-21, 23-25

3ο σετ: 8-4, 16-13, 21-17, 25-18

4ο σετ: 8-5, 16-11, 21-17, 25-19*

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 53 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 1 άσσο, 56 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-1 (25-21, 23-25, 25-18, 25-19) σε 103'

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 19 (18/30 επ., 1 άσσος, 69% υπ. - 50% άριστες), Ουτσίκοφ 20 (16/39 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Πελεκούδας 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Βάλκιερς 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Γκιόν 15 (12/22 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κωνσταντινίδης (λ, 80% υπ. - 47% άριστες), Τερζής, Στίγγας, Σακόγλου.

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 3 (1/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 11 (11/31 επ., 82% υπ. - 55% άριστες), Ντίνας 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 4 (4/8 επ.), Στρούγκαρ 17 (16/33 επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 16 (15/27 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. - 36% άριστες) / Ράκοβιτς (λ, 64% υπ. - 45% άριστες), Κιοσσές, Γκορίδης, Παπάζογλου 4 (4/7 επ.), Ρεμπούτζιας, Μηλής 2 (2/7 επ.).

Ραφαήλ Κουμεντάκης (ΠΑΟΚ): «Κάναμε ένα μέτριο ως καλό παιχνίδι και πήραμε το αποτέλεσμα που θέλαμε. Θέλω να δώσω τα συγχαρητήρια μου στη Νίκη Αιγινίου που μας έβαλε δύσκολα και με τον τρόπο που αγωνίστηκε όπου δεν παράτησε το ματς και ήταν πάντα κοντά στο σκορ. Τους εύχομαι καλή συνέχεια όπως και στο Παναγιώτη (σ.σ. Παπαδόπουλος). Εμείς θα συγκεντρωθούμε για τα δυο δύσκολα ματς που έχουμε και θα προσπαθήσουμε όπως πάντα να τα κερδίσουμε».

Θανάσης Στράντζαλης (Νίκη Αιγινίου): «Ήμασταν ανταγωνιστικοί σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Βέβαια, ο ΠΑΟΚ είναι ένα σκαλοπάτι πάνω από εμάς, όμως είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια. Η προσοχή μας είναι τώρα στο παιχνίδι με την Παναχαϊκή, που είναι πολύ σημαντικό».