07-02-2018 20:55

Σπουδαία ανατροπή και πρόκριση για τον Παναθηναϊκό

Μεγάλη πρόκριση στην 8άδα του Κυπέλλου ανδρών πήρε ο Παναθηναϊκός που νίκησε την Κηφισιά με 3-2 στο κλειστό του Μετς.

Οι πράσινοι πραγματοποίησαν μια τρομερή ανατροπή από το 0-2  που ολοκληρώθηκε με άσσο του Μπατατζίμ για το 22-20 του τάι μπρέικ.

Να σημειωθεί πως για τρίτη συνεχή χρονιά οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες στο κύπελλο. Τις δύο προηγούμενες η Κηφισιά είχε προκριθεί με νίκες 3-2 σετ. Επίσης η νίκη του Παναθηναϊκού έρχεται μόλις τρεις ημέρες μετά τη νίκη της Κηφισιάς με 3-2 σετ στο Μετς για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Για τους νικητές, ξεχώρισαν οι Τζόνσον (21π.), Καρντόσο (19π.) και Σιλμπερνάνγκελ (15π.), ενώ καλή παρουσία πάνω στο φίλε είχε ο Πανταλέων με 5 μπλόκ και 10 πόντους συνολικά. Η Κηφισιά, από τα 38 λάθη που είχε στο ματς, τα 23 έγιναν από την γραμμή των εννέα μέτρων, δίνοντας εύκολους πόντους στον Παναθηναϊκό. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Χαντ με 27 πόντους και τον ακολούθησε ο Βότσικ με 16.

Μεγάλη εμφάνιση για τον Παναθηναϊκό έκανε ο Αμερικανός Τζόνσον ο οποίος έδειξε πως είναι ο παίκτης που μπορεί να βοηθήσει το τριφύλλι και στη συνέχεια του πρωταθλήματος. Οι πράσινοι πανηγύρισαν νίκη για πρώτη φορά μετά τις 25 Νοεμβρίου οπότε πάλι στο Μετς νίκησαν 3-0 την Παναχαϊκή για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Σπουδαίο παιχνίδι έκανε και ο Σιλμπερνάγκελ αλλά και ο Δρογκάρης μετά τα μισά του 3ου σετ. Η Κηφισιά παρότι κράτησε στα χέρια της τη νίκη στο 3ο σετ δεν κατάφερε να τελειώσει τον αγώνα.

Προβάδισμα 2-0 η Κηφισιά

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να είναι μαζί μέχρι το 16-16. Τα σερβίς του Σονάρι και μπλοκ του Παπαγγελόπουλου στον Τζόνσον έδωσαν προβάδισμα 21-17 για την Κηφισιά. Οι γηπεδούχοι με άσο του Τζόνσον μείωσαν 22-20 αλλά η Κηφισιά με μπλοκ από τους Χεπμπορν και Νικολάκη κατέκτησε το σετ με 25-21.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο σετ και με δύο συνεχόμενους άσους του Καρντόζο προηγήθηκε 5-2. Με το +3 (8-5) υπέρ των γηπεδούχων οι δύο ομάδες πήγαν στους πάγκους για το 1ο τεχνικό τάιμ άουτ, ενώ με δύο άσους από τον Μπατατζίμ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 10-5. Η Κηφισιά πίεσε στο σερβίς. Οι πράσινοι είχαν προβάδισμα +4 μέχρι και το 19-15 και εκεί ήρθαν τα πάνω κάτω. Με τον Σόουζα στο σερβίς και τρεις πόντους του Σονάρι (επίθεση και δύο μπλοκ) η Κηφισιά μείωσε 19-18, ισοφάρισε με το λάθος του Γκούζντα 19-19 και προσπέρασε 20-19 με πλασέ του Χαντ και συνολικό σερί 5-0. Ο Παπαγγελόπουλος και το άουτ του Τζόνσον έδωσαν προβάδισμα 23-20 για την Κηφισιά η οποία τελείωσε το σετ 25-23 με πρώτο χρόνο Παπαγγελόπουλου.

Ανατροπή στο 3ο σετ

Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ με την Κηφισιά να ξεκινάει καλά και με προβάδισμα ένα – δύο πόντων μέχρι το 22-20. Με επίθεση του Καρντόσο και το μπλοκ του Πανταλέοντα ήρθε η ισοφάριση 22-22 αλλά η Κηφισιά με το λάθος του Τζόνσον που ακούμπησε φιλέ έφτασε σε ματς μπολ. Ο Καρντόσο ισοφάρισε 24-24 και στη συνέχεια με άσσο έκανε το 25-24 κάνοντας την ομάδα του να πιστέψει στην ανατροπή. Ο Βραζιλιάνος ακραίος έχασε το σερβίς (25-25) αλλά από εκεί και πέρα φάνηκε το άστρο του Τζόνσον που με δύο μπλοκ άουτ έκανε το 27-25 και το 1-2 σετ.

Ισοφάριση

Με καλύτερη ψυχολογία και τον Τζόνσον να αναδεικνύεται σε πρωταγωνιστή ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι μετά το 12-12 του 4ου σετ. Με σερί 4-0 ύστερα από τρία λάθη του Χαντ και επίθεση του Τζόνσον ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 16-12. Οι πράσινοι με καλύτερη ψυχολογία και τον έλεγχο στο φιλέ πήρε το σετ 25-16 και ισοφάρισαν 2-2.

Δραματικό τάι μπρέικ

Μεγάλη μάχη έγινε στο τάι μπρέικ με την Κηφισιά να έχει προβάδισμα 7-5 αλλά τον Παναθηναϊκό να απαντάει με σερί 3-0 από επίθεση του Τζόνσον και μπλοκ του Σιλμπερνάγκελ. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο και στο 12-12 ο Βόιτσικ με επίθεση και η άουτ επίθεση του Μπατατζίμ έφεραν την Κηφισιά πάλι σε ματς μπολ. Ο Καρντόσο μείωσε 14-13 και ο Χαντ κάρφωσε άουτ απόφαση που αμφισβήτησαν οι φιλοξενούμενοι. Το σκορ έγινε 14-14, ο Παναθηναϊκός μετά από μπλοκ Σιλμπερνάγκελ έκανε το 15-14 που πέρασε ανεκμετάλευτο. Με άσσο του Σιλμπερνάγκελ ο Παναθηναϊκός βγήκε πάλι μπροστά στο 19-18 και στο 20-19. Ο Χαντ ισοφάρισε 20-20 και ο Τζόνσον με πλασέ και ο άσσος του Μπατατζίμ τελείωσαν τον αγώνα με τους πράσινους να πανηγυρίζουν για πρώτη φορά μέσα στο 2018!

Διαιτητές: Ονόπας - Φραγκάκης

1ο σετ: 7-8, 16-15, 17-21, 21-25
2ο σετ: 8-5, 16-13, 20-21, 23-25
3ο σετ: 8-7, 16-15, 19-21, 27-25
4ο σετ: 8-7, 16-12, 21-15, 25-16
5ο σετ: 4-5, 9-10, 11-12, 22-20

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 11 άσσους, 60 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 4 άσσους, 66 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 23-25, 27-25, 25-16, 22-20) σε 130'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Τζόνσον 21 (18/32 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σιλμπερνάνγκελ 15 (10/15 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Δρογκάρης 5 (4/6 επ., 1 άσσος), Καρντόσο 19 (16/30 επ., 3 άσσοι, 45% υπ. - 27% άριστες), Μπατατζίμ 10 (7/17 επ., 3 άσσοι, 60% υπ. - 44% άριστες), Πανταλέων 10 (5/8 επ., 5 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 45% υπ. - 27% άριστες), Μπέλος, Ανδρεόπουλος.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Χαντ 27 (26/57 επ., 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 10 (10/22 επ., 77% υπ. - 42% άριστες), Παπαγγελόπουλος 8 (6/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βότσικ 16 (14/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 73% υπ. - 46% άριστες), Σονάρι 12 (8/16 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 72% υπ. - 40% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ), Ρούσης, Μανίκας, Παπαδόπουλος, Μελλές, Εφραιμίδης.