22-02-2017 23:58

Στο final-4 με κορυφαίο Αγκάμεζ ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το εμπόδιο του Ηρακλή Χαλκίδας στο κλειστό της Κανήθου με 3-1 και προκρίθηκε στο φάιναλ-4 του Κυπέλλου ανδρών, όπου θα υπερασπιστεί τον περσινό του τίτλο. Όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν στα ημιτελικά τον ΠΑΟΚ.
Όπως και στον αγώνα πρωταθλήματος η Χαλκίδα κατάφερε να πάρει σετ απέναντι στον Ολυμπιακό, ωστόσο οι κυπελλούχοι είχαν για άλλη μία φορά τον Αγκάμεζ σε μεγάλη μέρα και είχε άξιους συμπαραστάτες τους Κοκκινάκη, Τσούπκοβιτς.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός «έχτισε» διαφορά (8-16) από νωρίς και προηγήθηκε με 0-1 με 18-25.

Ο μαχητικός Ηρακλής Χαλκίδας όμως μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ, πίεσε τους «ερυθρόλευκους» και κατάφερε στις λεπτομέρειες να πάρει το σετ με 26-24 για το 1-1.

Οι Πειραιώτες αντέδρασαν εκ νέου και σχετικά εύκολα πήραν εκ νέου το προβάδισμα 1-2 σετ με 15-25.

Στο τέταρτο σετ, ο Ηρακλής Χαλκίδας ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 15-16, εκεί ο Ολυμπιακός με επιθετικές λύσεις και αποφασιστικότητα πήρε διαφορά 17-21 και 21-15 έκαναν το 1-3 και πανηγύρισαν την πρόκρισή τους στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό, ο διαγώνιος Κολομβιανός, Λίμπερμαν Αγκάμεζ ο οποίος πέτυχε 23 πόντους με 51% στην επίθεση και 3 μπλοκ.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 26-24, 15-25, 21-25)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης) Τάπια 16 (15/39 επ., 1 άσο), Ντίνας 12 (8/16 επ., 4 μπλοκ), Ρενάν 3 (3/4 επ.), Κλότσκο 8 (7/26 επ., 1 μπλοκ, 66% υπ. – 37% άριστες), Αδαμόπουλος 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Τόρες 11 (11/20 επ., 60% υπ. – 40% άριστες), Τσαδήμας –λ (48% υπ. – 24% άριστες) / Σπυριούνης 3 (2/6 επ., 1 άσο), Κανέλλος, Κολτσιάκης 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ, 78% υπ. – 22% άριστες), Γαλλιώτος, Μεσσάλας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν) Σουλτανόπουλος 8 (3/5 επ., 5 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (2 μπλοκ), Κοκκινάκης 14 (12/27 επ., 2 μπλοκ, 79% υπ. – 59% άριστες), Άτος Κόστα 9 (7/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Αγκάμεζ 23 (20/40 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 15 (10/24 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 47% υπ. – 41% άριστες), Στεφάνου –λ (72% υπ. – 56% άριστες) / Στιβαχτής 1 (1 άσο), Φράγκος 3 (2/3 επ., 1 άσο, 75% υπ. – 50% άριστες).