22-02-2017 22:55

Εφτάψυχη Κηφισιά με 43άρη «Μπόμπι», 3-2 τον Παναθηναϊκό

Βγάζοντας μεγάλα αποθέματα ενέργειας η Κηφισιά νίκησε μετά από σχεδόν 2,5 ώρες αγώνα τον Παναθηναϊκό με 3-2 και για άλλη μία χρονιά θα δώσει το παρών στο φάιναλ-4 του Κυπέλλου ανδρών! Συγκλονιστικός ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ που «εκτέλεσε» το τριφύλλι με 43 πόντους. Διαμαρτυρίες του Παναθηναϊκού για μπλοκ άουτ που δεν δόθηκε στο 14-14 του πέμπτου σετ.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο Ζηρίνειο η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη κατάφερε να βγει νικήτρια απέναντι στους «πράσινους» του Δημήτρη Ανδρεόπουλου και στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσει την Ορεστιάδα. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω δύο φορές στα σετ (0-1, 1-2) και 12-14 στο τάι μπρέικ αλλά με σερί 4-0 έκαναν το 16-14 και πήραν τη μεγάλη νίκη-πρόκριση.

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε την Κηφισιά να προηγείται στο πρ0ώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-5 (Πούλκο), διαφορά που διατήρησε μέχρι το β΄τάιμ άουτ 16-13. Ο Παναθηναϊκός άρχισε να βρίσκει σταδιακά ρυθμό με τον Γκονζάλες να ισοφαρίζει 22-22 και τους «πράσινους» να παίρνουν για πρώτη φορά προβάδισμα με μπλοκ των Μελγκαρέχο-Ρανγκέλ στον Γιορντάνοφ στο 22-23. Μαρούλης, Μουρούτης και Μελγκαρέχο έχασαν τα σερβίς τους για το 24-24 με τις δυο ομάδες να «κυνηγούν» να κατακτήσουν το κομβικό πρώτο σετ. Τσίροβιτς και Μελγκαρέχο ήταν αυτοί που έβαλαν «οδηγό» τον Παναθηναϊκό με 0-1 (27-29).

Στο δεύτερο σετ και πάλι η Κηφισιά μπήκε καλύτερα και πήρε εύθραστο προβάδισμα 8-6 στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ, το οποίο δεν έχασε μέχρι το β΄τεχνιό τάιμ άουτ 16-13 (λάθος Τσίροβιτς). Ο Παναθηναϊκός –όπως και στο πρώτο σετ- πήγε να αντεπιτεθεί στο τέλος, όταν ο Γκονζάλες μείωσε σε 21-20 αλλά με το Γιορντάνοφ στο σερβίς να δυσκολεύει την «πράσινη» υποδοχή ο ΑΟΠΚ ξέφυγε με +3 (23-20) ενώ ο Χριστοφιδέλης έστειλε τους γηπεδούχους σε σετ μπολ με 24-21. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν εκμεταλλευόμενοι την αδράνεια της Κηφισιάς αλλά ο Μουρούτης ήταν αυτός που έγραψε το 25-23 και έφερε το ματς στα ίσα.

Με ιδιαίτερη ένταση το τρίτο σετ στο κατάμεστο Ζηρίνειο και τους γηπεδούχους να φτάνουν πρώτοι στο α΄ τεχνικό τάιμ άουτ με 8-5 ενώ με την εμπειρία του Χριστόφιδέλη να διατηρούν διαφορά +3 (16-13). Στην επόμενη φάση ο Μαρούλης «σταμάτησε» τον Λάππα με μπλοκ και οι διαμαρτυρίες των γηπεδούχων είχαν ως αποτέλεσμα την αποβολή από το σετ του κόουτς Αρσενιάδη (16-15). Ο Γκονζάλες ήταν ο καθοριστικότερος παίκτης για τους «πράσινους» καθώς πέραν από την ισοφάριση 16-16, έβαλε μπροστά τους «πράσινους» 16-17 και με δικούς του πόντους (17-18, 18-19. 19-21, 21-22) οι φιλοξενούμενοι κράτησαν μικρό προβάδισμα. Ο «Μπομπι» ισοφάρισε και πήρε άσος για το 23-22 αλλά και πάλι ο Γκονζάλες έφερε το σετ στα ίσα 23-23. Ο Ρανγκέλ έχασε το σερβίς και ο ΑΟΠΚ έφτασε πρώτος στο σετ μπολ αλλά οι «πράσινοι» μπλόκαραν το Λάππα για το 24-24. Ο Γιορντάνοφ έχασε την επίθεση για το 24-25 και ο Γκονζάλες ξαναπήρε το «όπλο» του για το 24-26 και το 1-2 σετ.

Η Κηφισιά δεν τα παρατούσε και έτσι στο τέταρτο σετ, στο οποίο ξεκίνησε βασικός ο Εφραιμίδης έφτασε πρώτη στ β’ τεχνικό τάιμ άουτ με 16-14 (άουτ Μελγκαρέχο). Οι γηπεδούχοι πίεσαν τον Παναθηναϊκό που έκανε λάθη σε εκείν το χρονικό σημείο με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν προβάδισμα 21-17 (επίθεση Εφραιμίδη) και να τη διατηρήσουν μέχρι το τέλος του σετ για να φτάσουν στην ισοφάριση σε 2-2 με τον Γιορντάνοφ να γράφει το 25-19.

Στη ρώσικη ρουλέτα των πόντων –το τάι μπρέικ-, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ένα γρήγορο 1-4 αλλά ο ΑΟΠΚ μείωσε σε 3-5 (φιλέ Γκονζάλες). Μια επίθεση του Αργεντίνου διαγώνιου και ένα άουτ από τον Χριστοφιδέλη έστειλαν τους «πράσινους» στο +4 (3-7). Η Κηφισιά προσπάθησε να μειώσει και τα κατάφερε με το μπλοκ άουτ του Γιορντάνοφ (8-9) αλλά ο ουρούτης έχασε το σερβίς για το 8-10. Ο Γιορντάνοφ και πάλι μείωσε σε 9-10 αλλά ο Λάππας κάρφωσε άουτ έπειτα από φάση διαρκείας για το 9-11. Ο Μαρούλης έχασε το σερβίς (10-11) και ο Τσίροβιτς κάρφωσε άουτ για την ισοφάριση σε 11-11 του ΑΟΠΚ ενώ ο «ασταμάτητος» Γιορντάνοφ μπόκαρε τον Γκονζάλες και η Κηφισιάπήρε προβάδισμα για πρώτη φορά στο τάι μπρέικ με 12-11. Ο Πανταλέων πλάσαρε για το 12-12 και ο Μελγκαρέχο μπλόκαρε το Χριστοφιδέλη για το 12-13 ενώ ο Γιορντάνοφ χρεώθηκε με φιλέ στην επόμενη φάση για το 12-14. Ο Τσίροβιτς έχασε το σερβίς και ο «Μπόμπι» με εκπληκτικό καρφί έφερε το σετ στα ίσα 14-14! Οι Χριστοφιδέλης-Μουρούτης μπλόκαραν τον Γκονζάλες για το 15-14 μέσα σε πανδαιμόνιο και στην αμέσως επόμενη φάση η επίθεση του Μελγκαρέχο δόθηκε άουτ για το τελικό 16-14 με τους παίκτες της Κηφισιάς να γίνονται ένα κουβάρι πανηγυρίζοντας την πρόκριση ενώ ο Παναθηναϊκός διαμαρτυρήθηκε ζητώντας μπλοκ αουτ.

Τα σετ: 3-2 (27-29, 25-23, 24-26, 25-19, 16-14)

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης) Νικολάκης, Χριστοφιδέλης 13 (12/23 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 20% άριστες), Μουρουτης 5 (1/4 επ., 4 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 4 (0/5 επ., 4 μπλοκ), Πούλκο 1 (1/4 επ.), Γιορντάνοφ 43 (38/68 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ταμπουρατζής –λ (61% υπ. – 30% άριστες) / Λάππας 9 (8/18 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 22% άριστες), Εφραιμίδης 5 (4/4 επ., 1 άσο, 80% υπ. – 60% αριστες)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος) Μαρούλης 3 (1 άσο, 2 μπλοκ), Μελγκαρέχο 7 (5/21 επ., 2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 4 (4/7 επ.), Τσίροβιτς 15 (11/26 επ., 4 μπλοκ, 75% υπ. – 50% άριστες), Γκονζάλεζ 36 (33/53 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 8 (3/8 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Δαρίδης –λ (62% υπ. – 50% άριστες) / Δημητριάδης, Μπέλος, Πανταλέων 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ)