08-02-2017 00:07

Θρυλική πρόκριση στα προημιτελικά

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που «έσπασε» καρδιές ο Ολυμπιακός νίκησε για δεύτερη με 3-2 την τούρκικη Τσανάκαλε και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Challenge Cup. Με την βέλγικη Αστερίξ στην οκτάδα οι «ερυθρόλευκες».

Αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στα σετ η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς με την βοήθεια και του κόσμου που σχεδόν γέμισε το «Μελίνα Μερκούρη» πέτυχε μία δύσκολη ανατροπή και έφτασε στην τελική επικράτηση.

Εκπληκτική εμφάνιση από τις Γιώτα, Μαλασάι και Χίππε που οδήγησαν την ομάδα τους στη μεγάλη πρόκριση. Η Λευκορωσίδα ακραία είχε 15 πόντους με 48% στην επίθεση και με 40 υποδοχές είχε 30% άριστες. Η διεθνής κεντρικός είχε το εκπληκτικό 83% στην επίθεση και συνολικά 12 πόντους, ενώ η Χίππε ήταν η πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού με 21 πόντους.

Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στην έναρξη του αγώνα με τον Ολυμπιακό να φτάνει με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Από το 9-9 που ακολούθησε η Τσανάκαλε έτρεξε ένα σερί 4-0 και προηγήθηκε με 9-13. Με τη Χίπε να δίνει λύσεις στην επίθεση οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 13-15 αλλά η Τσανάκαλε ξέφυγε με 15-21. Η προσπάθεια του Ολυμπιακού να διεκδικήσει το σετ (17-21) δεν ολοκληρώθηκε με την Τούρκικη ομάδα να φτάνει στο 19-25 και να προηγείται με 0-1.

Στο δεύτερο σετ η Τσανάκαλε προηγήθηκε με 2-6, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 5-7 αλλά οι φιλοξενούμενες πήγαν με +3 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (5-8). Με ένα σερί 3-0 και καρφί της Χίπε ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 8-8 . Στο προβάδισμα της Τσανάκαλε απάντησε η Μαλασάι η οποία με δυο σερί πόντους (1 άσο) διαμόρφωσε το 10-9 υπέρ του Ολυμπιακού. Από το 10-10 ο Ολυμπιακός δημιούργησε ένα σερί 4-0 και ξέφυγε με 14-10 ωστόσο η Τσανάκαλε μείωσε στη συνέχεια σε 15-14. Η γηπεδούχος δεν πτοήθηκε όμως και διεύρυνε και πάλι το προβάδισμα του φτάνοντας στο 20-15. Με πόντο της Γιώτα (22-17) και άσο της Μαλασάι διαμορφώθηκε το 23-17, η Χίπε κέρδισε το μπλοκ άουτ για το 24-17 και με νέο δικό της πόντο έγινε το 25-17 για να ισοφαρίσει σε 1-1!

Το τρίτο σετ ξεκίνησε όπως το δεύτερο, με την Τσανάκαλε να οδηγεί στο σκορ και να πηγαίνει με 3-8 μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ακολούθησε ένα 4-0 σερί του Ολυμπιακού με την Χριστοδούλου στο σερβίς με το οποίο πλησίασαν οι «ερυθρόλευκες» σε 8-9. Από πλασέ και άσσο της Μαλασάι ο Ολυμπιακός μείωσε σε 10-11 αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες αύξησαν το προβάδισμά τους στο +4 μέχρι το δεύτερο τάιμ άουτ (12-16). Στο 14-18 με το οποίο προηγήθηκε η Τούρκικη ομάδα, οι γηπεδούχες απάντησα, με ένα δικό τους σερί 3-0 και μείωσαν με την Γιώτα σε 17-18. Όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη αφού η Τσανάκαλε έφτασε στο 18-21 και παρότι η ομάδα μας μείωσε σε 21-23 πήρε το σετ με 21-25.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο αποφασιστικά στο 4ο σετ και με την Μαλασάι να οδηγεί στην επίθεση και να σημειώνει διαδοχικούς πόντους προηγήθηκε με 8-5 μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Κατερίνα Γιώτα διεύρυνε το «ερυθρόλευκο» σερί πετυχαίνοντας το 9-5 και η συνέχεια ήταν ανάλογη με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 13-7 και στο 19-9 πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο σημείο αυτό. Η «ερυθρόλευκη» κυριαρχία στο σετ αυτό επιβεβαιώθηκε με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 25-14 και να στέλνει το ματς στο τάι μπρεϊκ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο τάι μπρέικ και προηγήθηκε με 5-2 και με 8-5 αλλά η Τσανάκαλε αντέδρασε και αφού ισοφάρισε σε 8-8 πέρασε μπροστά στο σκορ με 8-9 και στη συνέχεια με 9-11. Η Κατερίνα Γιώτα μείωσε σε 10-11 και από άστοχη επίθεση της Κούλαν προήλθε το 11-11 για να δώσει ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό η Σάσκια Χίπε που διαμόρφωσε το 12-11! Ακολούθησε νέα ισοπαλία (12-12) και προβάδισμα της Τσανάκαλε (12-13) ενώ μετά από άστοχη επίθεση της Χίπε, προέκυψε το 12-14. Όμως ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε, μετά από σερβίς άουτ της Γετίμογλου και άουτ της Κουλάν ισοφάρισε σε 14-14. Η Τζίνα Λαμπρούση με πρώτο χρόνο έγραψε το 15-14 ξεσηκώνοντας θύελλα πανηγυρισμών στις εξέδρες και η Στέλλα Χριστοδούλου με μπλοκ σφράγισε μέσα σε αποθέωση την ιστορική πρόκριση του Ολυμπιακού στους «8» του Challenge Cup!

Διαιτητές: Φεστί (Αλβανία), Χατζίγιεφ (Αζερμπαϊτζάν)

1ο σετ: 8-7, 13-16, 14-21, 19-25
2ο σετ: 5-8, 16-14, 21-16, 25-17
3ο σετ: 3-8, 12-16, 18-21, 21-25
4ο σετ: 8-5, 16-9, 21-11, 25-14
5ο σετ: 5-2, 9-10, 12-11, 16-14

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 11 άσσους, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και της Τσανάκαλε προήλθαν από 6 άσσους, 60 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (19-25, 25-17, 21-25, 25-14, 16-14) σε 117'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 16 (10/12 επ, 6 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 9 (7/32 επ, 2 άσσοι, 65% υπ - 45% άριστες), Μαλασάι 15 (11/23 επ, 4 άσσοι, 38% υπ - 30% άριστες), Λαμπρούση 8 (4/13 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (2/5 επ, 2 άσσοι), Χίππε 21 (18/46 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 25% υπ - 25% άριστες), Βλαχάκη, Τσίμα, Εμμανουηλίδου.

ΤΣΑΝΑΚΑΛΕ (Όζντουρακ): Κούλαν 15 (13/41 επ, 2 μπλοκ, 38% υπ - 27% άριστες), Αρίτσι 13 (8/15 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γέρκοφ 16 (14/42 επ, 2 άσσοι, 55% υπ - 38% άριστες), Τουρκάν 3 (1/3 επ, 2 άσσοι), Νταλ 10 (5/16 επ, 5 μπλοκ), Κέρεν 20 (19/37 επ, 1 μπλοκ) / Καγιατσάν (λ, 33% υπ - 19% άριστες), Μπαρούτ, Ουζούν, Σαχμπάζ, Γετίμογλου 1 (άσσος), Τσινάρ.