25-01-2017 21:44

Την πρόκριση ο ΠΑΟΚ, τις εντυπώσεις ο ελληνικός Ηρακλής

O ΠΑΟΚ ζορίστηκε για δύο σετ απέναντι στον ελληνικό και αξιόμαχο Ηρακλή, τον οποίο και νίκησε με 3-0 για να προκριθεί στον σαββατιάτικο τελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς», όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Ο δικέφαλος θα προσπαθήσει τώρα να πάρει... ρεβάνς από τον Ολυμπιακό για την περσινή ήττα του στη Σύρο, γνωρίζοντας το δύσκολο έργο που τον περιμένει στην Αθήνα και χωρίς οπαδούς του.

Ο ΠΑΟΚ είχε σε μεγάλη μέρα τον Χάρη Σακόγλου που τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους με 65% στην επίθεση, ενώ στα κρίσιμα φάνηκε η εμπειρία των Ανδρεάδη και Ντάντε που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση. Ο Πέτκοβιτς στο τέλος του τρίτου σετ πήγε στο σερβις και έκανε τη διαφορά.

Ο Ηρακλής με εξαίρεση το πρώτο σετ που δεν μπήκε ποτέ στο πνεύμα του αγώνα, δυσκόλεψε στα δύο επόμενα τον ΠΑΟΚ και είχε ευκαιρία και να τα κατακτήσει. Άλλη μία μεγάλη εμφάνιση από τους... μικρούς του Γιάννη Ορφανού με τους Νίκο Χριστόφα, Στέλιο Τζιουμάκα να κάνουν πολύ καλή δουλειά για άλλο ένα παιχνίδι. Θετικές εντυπώσεις άφησε και ο Αντώνης Μπουράκης στη θέση του λίμπερο που κάλυψε εξαιρετικά τη θέση του Λάμπη Μπαμπαλιούτα.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα

Ο ΠΑΟΚ έκανε εντυπωσιακή είσοδο στον αγώνα και με το σερβίς του Τακουρίδη έκανε σερί 6-0. Ο Ηρακλής με φανερό πρόβλημα στην υποδοχή προσπάθησε να κρατήσει την διαφορά σε χαμηλά επίθεση αλλά ο ΠΑΟΚ πίεσε ακόμα περισσότερο με τους Ντάντε Σακόγλου και άνοιξε τη διαφορά στο +10 (15-5) και με την πάιπ επίθεση του Ντάντε έκανε και νταμπλ σκορ 22-11 για να κλείσει εύκολα το σετ 25-13.

Ντέρμπι στα δύο επόμενα

Από το 2ο σετ ο Ηρακλής μπήκε στον αγώνα δυνατά και το ματς έγινε ντέρμπι. Προηγήθηκε 6-3 αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 7-7 πάλι με τον Ντάντε. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο και ο Ηρακλής στο 15-15 έκανε σερί 4-0 κερδίζοντας διαδοχικούς πόντους από κακές υποδοχές του δικεφάλου. Ο Γάτσης και ο Χριστόφας αλλά και το μπλοκ του Χριστόφα στον Σακόγλου έκαναν το 19-15. Οι πρωταθλητές απάντησαν με δικό τους σερί 3-0 από επιθέσεις Ντάντε, Σαφράνοβιτς αλλά ο Ηρακλής κατάφερε να κρατήσει προβάδισμα 23-21 και ενός πόντου μέχρι το 24-23 ύστερα από επίθεση του Τζουμάκα. Ο Σακόγλου ισοφάρισε (24-24) και ο Σωτηρίου μετά από φάση διαρκείας έφερε τον ΠΑΟΚ στο σετ μπολ. Ο Ηρακλής διαμαρτυρήθηκε έντονα και ζήτησε διαιτητικό βίντεο επειδή ο επιθετικός του Ηρακλή πάτησε τη γραμμαή των τριών μέτρων. Οι διαιτητές θεώρησαν πως το αίτημα του προπονητή του Ηρακλή δεν προβλέπεται από το διαιτητικό βίντεο και του χρέωσαν κίτρινη κάρτα. Το σετ τελείωσε με επίθεση του Ντάντε που έκανε το 26-24 και το 2-0 σετ.

Μεγάλη μάχη πόντο πόντο έγινε και στο 3ο σετ με τον Ηρακλή να πιστεύει στην ανατροπή, να έχει μπροστάρη τον Χριστόφα, ισχυρό μπλοκ με Γάτση, Κιόση και καλές άμυνες στην πίσω ζώνη. Οι δύο ομάδες πίεσαν στο σερβίς και βάδισαν πόντο πόντο και με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ έφτασε πρώτος στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-7) και ο Ηρακλής πρώτος στο δεύτερο (16-15). Με την κόντρα επίθεση του Χριστόφα και την άουτ επίθεση του Ντάντε ο «γηραιός» προηγήθηκε 20-17 και 23-20 με την επίθεση του Κιόση. Από εκεί και πέρα τα πάντα άλλαξαν.΄Με τον Πέτκοβιτς στο σερβίς ο ΠΑΟΚ χάλασε την υποδοχή του Ηρακλή, ο ΠΑΟΚ έβγαλε εκπληκτικές άμυνες και με τον Κιόση και τον Ντάντε άρχισε την αντεπίθεση για το 5-0 σερί που έδωσε και τη νίκη - πρόκριση. Ο Παντακίδης με πρώτο χρόνο και με μπλοκ έκανε το 23-22. Ο Σακόγλου ισοφάρισε, ο Ντάντε έκανε το ματς μπολ με επίθεση από το "6" και το ματς τελείωσε με τέσσερις μπαλιές του Χριστόφα.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Δεληκωστίδης

1ο σετ: 8-2, 16-6, 21-11, 25-13
2ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 26-24
3ο σετ: 8-7, 15-16, 18-21, 25-23

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 53 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν από 3 άσσους, 38 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-13, 26-24, 25-23) σε 78'

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Σακόγλου 21 (20/31 επ, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 13 (10/13 επ, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 5 (3/5 επ, 2 άσσοι), Σαφράνοβιτς 5 (4/13 επ, 1 μπλοκ, 67% υπ - 44% άριστες), Ντάντε 12 (11/28 επ, 1 μπλοκ, 67% υπ - 47% άριστες) / Γκαράς (λ, 68% υπ - 42% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ), Τερζής, Σωτηρίου 1 (1/1 επ).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Τζιουμάκας 8 (8/17 επ, 59% υπ - 31% άριστες), Κιόσης 7 (7/11 επ), Αναστασιάδης, Χριστόφας 13 (12/30 επ, 1 άσσος), Ριζόπουλος 4 (4/19 επ, 85% υπ - 54% άριστες), Γάτσης 16 (7/12 επ, 2 άσσοι, 7 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 50% υπ - 50% άριστες), Μπουράκης (λ, 48% υπ - 33% άριστες), Πρώιος, Ηλίας.

ΠΑΟΚ - Ηρακλής 3-0