28-01-2014 23:00

Σούπερ Ντόκιτς και ο Παμβοχαϊκός στα προημιτελικά

Πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση ο Παμβοχαϊκός «έκλεισε» θέση στην οχτάδα του Κυπέλλου Ανδρών, μετά και την νίκη του επί της Λαμίας με 3-0 στο Βραχάτι. Σε πολύ καλή μέρα βρέθηκε ο Ντόκιτς που τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους (17/29, 2 άσσοι, 3 μπλοκ).

Στο πρώτο σετ η Λαμία αντέδρασε αργά όταν μετέτρεψε το 20-16 σε 24-22, ενώ στο δεύτερο και το τρίτο αν και είχε ευκαιρίες δεν τις εκμεταλλεύτηκε.

Στο δεύτερο σετ με το σκορ να είναι 20-19, ο Ντόκιτς αρχικά με άσο που είχε τη βοήθεια του φιλέ και κατόπιν με άσσο - φωτοβολίδα έκοψε τα πόδια των φιλοξενούμενων, ενώ στο τρίτο σετ και στο 22-21 η Λαμία είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει όμως ο Δρογκάρης έβγαλε την άμυνα, ο Ντόκιτς τελείωσε την επίθεση και ουσιαστικά χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του.

Διαιτητές: Βουδούρης, Κυριοπούλου

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-16, 25-22
2ο σετ: 8-5, 16-14, 21-19, 25-20
3ο σετ: 8-2, 16-10, 21-19, 25-22

*Oι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 51 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 5 άσσους, 34 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-20, 25-22)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Στέλιος Καζάζης): Ποτότσνικ 12 (11/22 επ, 1 μπλοκ, 72% υπ - 24% άριστες), Δρόγκαρης 2 (2/2 επ), Κουζούνης 11 (11/20 επ, 67% υπ - 50% άριστες), Ντόκιτς 22 (17/29, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κανέλλος 7 (6/10 επ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος Χρήστος 6 (4/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 58% υπ - 38% άριστες), Κράουσε, Παπαδόπουλος Παναγιώτης (67% υπ - 67% άριστες, Μάρκου

ΓΣ ΛΑΜΙΑ (Κώστας Δεληκώστας): Βανς 11 (9/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ - 30% άριστες), Ολίεμαν 15 (9/24 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Δημητριάδης, Καββαδάς, Παπαδόπουλος 5 (4/6 επ, 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 11 11/22 επ, 40% υπ - 30% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 56% υπ - 30% άριστες), Καραγάτσος, Παπακυριακού 1 (1/1 επ), Καρβούνης, Μητρόπουλος