10-04-2021 20:02

Κύπελλο Γυναικών: Ιστορική πρόκριση ΠΑΟΚ στον τελικό κυπέλλου 3-1 τον Άρη

Ιστορία έγραψε ο ΠΑΟΚ ο οποίος στον ημιτελικό- «εμφύλιο» της Θεσσαλονίκης επικράτησε 3-1 (25-20, 13-25, 25-20, 25-11) του ‘Αρη και προκρίθηκε για πρώτη φορά από την ίδρυση της γυναικείας του ομάδας σε ένα τελικό κυπέλλου. Ο δικέφαλος ήταν καλύτερος στα τρία από τα τέσσερα σετ του αγώνα, έδειξε ότι το ήθελε περισσότερο, είχε εξαιρετικό μπλοκ και επίθεση «φωτιά» με εξαιρετικές τις Πότοκαρ, Κούμπουρα , Μερτέκη, Βεργίδου, Πολυνοπούλου χωρίς να στερήσουν και οι υπολοιπες, Πλέον ο δικέφαλος θα αντιμετωπίσει τον ΆΟ Θήρας ενω ο τελικός θα γινει την επομενη εβδομάδα.σε μερα που θα ορίσει η ΕΟΠΕ.

Κορυφαία σκορερ του ΠΑΟΚ που είχε πέρισσότερα μπλοκ (12-5) και άσσους (6-1) απο τον Άρη, ηταν η Κούμπουρα με 24 πόντους, 14 είχε η Πότοκαρ, 12 η Πολυνοπούλου που ύψωσε τείχος στο μπλοκ, 9 η Μερτέκη που ηταν καταλυτική στο φινάλε ενω βοήθησε η Τσιόγκα η οποία αντικατέστησε  την τραυματία Καλατάντζε. Απο τον Άρη ξεχώρισαν κατα διαστήματα, η Ανθούλη με 15, Έβανς με 14, η Σαβάρ με 12 ενω εξαιρετική ηταν η έμπειρη λιμπερο Ρόγκα με 86% υποδοχή (79% άριστες)

Η εξέλιξη του αγώνα

Ισορροπημένα ξεκίνησε το ντερμπι με τις δυο ομάδες να ξεκινούν με 4-4 , ο ΠΑΟΚ με μικρό σερί 3-0 ξέφυγε 7-4 αλλά πολύ γρήγορα οι φιλοξενούμενες μείωσαν στον πόντο 8-7. Η Πολυνοπούλου με πρώτο χρόνο έδωσε προβάδισμα με 11-8 ενώ στη συνέχεια με ξέσπασμα της Πότοκαρ,ο δικέφαλος ξέφυγε με 13-9. Η Κούμπουρα στη συνέχεια έδωσε προβάδισμα +4 (14-10) ενώ με μπλοκ η Τσιόγκα διατήρησε την διαφορά με 15-11.

Και πάλι η ομάδα του ΠΑΟΚ, με νέο μπλοκ της Πολυνοπούλου κράτησε την διαφορά στο 17-13. Στη συνέχεια ο Άρης αντέδρασε και με πόντους από Ανθούλη και Έβανς, μείωσε το σκορ σε 17-16. Η ομάδα του Τάκη Φλώρου με νέο σερί ξέφυγε με 21-18, στην εξέλιξη του σετ η Πότοκαρ με κρίσιμο άσσο κράτησε το σετ στο 23-20 ενώ άουτ καρφί της Ανθούλη, βοήθησε τον δικέφαλο να πάρει το σετ με 25-20 και να πάρει προβάδισμα με 1-0.

Και στο δεύτερο σετ πάλι οι δύο «αιώνιοι» της Θεσσαλονίκης, ξεκίνησαν πόντο πόντο. Ο Άρης προηγήθηκε 4-6, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 5-6 ενώ από λάθος της Μερτέκη, οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν με 5-8. Από πλασέ της Δρακουλίδου ο Άρης αύξησε την διαφορά στο 6-10 ενω με επίθεση της ‘Εβανς και πρώτο χρόνο της Κιουτσιούκη, οι παίκτριες του Δράμπα αποσπάστηκαν με 7-12. Οι παίκτριες του ΠΑΟΚ αγχώθηκαν και με νέα διαδοχικά λάθη έδωσαν την δυνατότητα στον Άρη με την Ανθούλη να ξεφύγει με +8 (8-16) και 9-18 με τη Σαβάρντ.

Η ΄Εβανς με εντυπωσιακό καρφί κράτησε τις «κίτρινες» στο 10-20, ο Τάκης Φλώρος αμέσως ξεκίνησε ροτεϊσον αποσύροντας τις βασικές και δίνοντας χρόνο στις αναπληρωματικές , αποτέλεσμα ο Άρης πανεύκολα να πάει στο σκορ στο 12-23 ενώ η Ανθούλη με φοβερό καρφί διαμόρφωσε το 13-25 και έφερε το ματς στα ίσια με 1-1

Πολύ δυνατά μπήκε ο ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ και με την Κούμπουρα και Πότοκαρ προηγήθηκε 8-4, ο Άρης όμως βρήκε λύσεις, αντέδρασε και μείωσε σε 8-7 με την Σαβάρντ. Οι δύο ομάδες συνέχισαν ισόπαλες στο σκορ με 11-11, 12-12, 14-16 ο Άρης ενώ η Μερτέκη με άσσο ισοφάρισε σε 16-16. Η νευρικότητα και τα λάθη και από τις δύο πλευρές έφεραν μια ακόμη ισοπαλία με 19-19 και στην εξέλιξη Τσιόγκα και Πότοκαρ κατάφεραν να βάλουν τον ΠΑΟΚ μπροστά με 21-19.

Η Σλοβένα ακραία με νέο πόντο έκανε το 22-19, τριπλό μπλοκ του ΠΑΟΚ σε καρφί της ‘Εβανς ξέφυγε με 24-20 ενώ από άουτ επίθεση της ‘Εβανς, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να «κλειδώσει» το σετ με 25-20 και να πάρει κεφάλι στο σκορ με 2-1.

Μονόλογος του ΠΑΟΚ ήταν το τέταρτο σετ, καθώς οι γηπεδούχες με εντυπωσιακό ξεκίνημα ξέφυγαν με 11-4, από επιθέσεις των Κούμπουρα, Πότοκαρ και Μερτέκη. Η Πότοκαρ και η Τσόγκα στη συνέχεια ανέβασαν την διαφορά στο +7 (14-7) με τον Άρη να εχει προβλήματα υποδοχής και μπλοκ. Με τις Μερτέκη και Κούμπουρα να ανεβάζουν την απόδοση τους, η ομάδα του Τάκη Φλώρου ξέφυγε με +9 (18-9) ενώ η Πολυνοπούλου με πρώτο χρόνο εκτόξευσε την διαφορά στο 20-9 και ουσιαστικά τελείωσε το ματς.

Η Πολυνοπούλου έκανε το 24-11 και η εκπληκτική Πότοκαρ υπέγραψε το 25-11 και το ιστορικό 3-1 που έστειλε τον δικέφαλο για πρωτη φορα στην ιστορία του σε τελικό κυπέλλου γυναικών.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Σταυριανίδης. Παρατηρητές: Μιχελινάκης. Επόπτες: Παπαδοπούλου, Λούμσι, Φλώρου, Κουκουμάκας. Γραμματεία: Εμμανουηλίδου. Γυμνασίαρχος: Δεληκωστίδης

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 50 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 1 άσσο, 46 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-20, 13-25, 25-20, 25-11)

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 12 (8/13 επ., 4 μπλοκ), Μερτέκη 9 (6/19 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ. - 20% άριστες), Κούμπουρα 24 (22/45 επ., 2 μπλοκ), Βεργίδου 3 (0/1 επ., 3 άσσοι), Πότοκαρ 14 (13/36 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 46% άριστες), Τσιόγκα 6 (1/3 επ., 5 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 74% υπ. - 61% άριστες), Γεωργιάδου (λ), Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Κυπαρίσση.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Θανάσης Δράμπας): Ανθούλη 15 (14/38 επ., 1 μπλοκ), Έβανς 14 (14/37 επ., 48% υπ.-29% άριστες), Κιουτσιούκη 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Σαβάρ 12 (10/29 επ., 1 ασσος, 1 μπλοκ, 50% υπ.-44% άριστες) / Ρόγκα (λ, 86% υπ.-79% άριστες), Τερζίου (λ), Πήττα, Τάνη

Θανάσης Δράμπας (Α.Σ. Άρης): «Σε μια ήττα υπάρχουν πολλές αιτίες. Σήμερα δεν δείξαμε την μαχητική εικόνα που είχαμε σαν ομάδα κατά την διάρκεια της χρονιάς και χάσαμε την ευκαιρία να πάει η ομάδα μας στον τελικό του κυπέλλου».

Όλγα Βεργίδου (Π.Α.Ο.Κ.): «Συγχαρητήρια καταρχάς στον Άρη για τη φετινή του πορεία, είναι αξιόμαχη ομάδα. Πολλά συγχαρητήρια όμως και στην ομάδα μου, μετά από πολύ καιρό παίξαμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και δείξαμε χαρακτήρα και θέληση για τη νίκη. Από εδώ και στο εξής θα δουλέψουμε για τον τελικό με τον Α.Ο. Θήρας. Ο τελικός θα είναι εξίσου δύσκολος και πρέπει να τα δώσουμε όλα για να πάρουμε το τρόπαιο»