06-04-2019 21:12

Τελικός κυπέλλου γυναικών: Ολυμπιακός - ΑΟ Θήρας 3-1 - Κυπελλούχος ο Ολυμπιακός

Στις 21.15 στο κλειστό γυμναστήριο Σερρών. ο Ολυμπιακός με τον ΑΟ Θήρας θα αναμετρηθούν για τον πρώτο τίτλο της σεζόν στο γυναικείο βόλεϊ. Παρακολουθήστε live από το volleynews.gr την εξέλιξη του αγώνα, με τον νικητή να αναδεικνύεται Κυπελλούχος Ελλάδας για το 2019.

Διαιτητές του αγώνα θα είναι ο Σωτήρης Δεληκωστίδης και η Ελένη Δανιηλίδου.

Οι δύο ομάδες έχουν ξεκινήσει το ζέσταμά τους. Το παιχνίδι ξεκινάει στις 21.15 και θα είναι σε απευθείας μετάδοση από την ΕΡΤ Sports.

Το γήπεδο των Σερρών έχει ήδη γεμίσει.

Πριν την έναρξη του αγώνα, η Ε.Ο.ΠΕ. τίμησε τις αθλήτριες της σπουδαίας ομάδας του Σίρις. Συγκεκριμένα τιμήθηκαν Πραγκαλούδη, Πολυζώη, Πεταλά, Λαμπράκη, Κεφαλά, Γιαλένιου.

Όμορφες στιγμές στο κλειστό γυμναστήριο Σερρών με την φιλαρμονική να συνοδεύει τις ομάδες στην είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.

Πάνω από 800 φίλοι του βόλεϊ έχουν γεμίσει το κλειστό γυμναστήριο σε μία γιορτή του αθλήματος.

Ο Δήμαρχος Σερρών Πέτρος Αγγελίδης απηύθυνε σύντομο χαιρετισμό.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Έμοντς, Χουντ, Βλαχάκη, Γιώτα, Λαμπρούση, Χριστοδούλου / Κονόμι (λ), Κοκκινάκη (λ), Νομικού, Ζακχαίου.
ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Μερτέκη, Καλανταρίδου, Πίλεπιτς, Εμμανουηλίδου, Φιλντ, Γκρμπατς / Αρτακιανού (λ), Παναγιωτίδου, Καραφουλίδου

1ο σετ: 1-0 επίθεση Έμοντς, 3-2 σερβίς φιλέ της Πίλεπιτς, 3-3 άουτ σερβίς της Χριστοδούλου, 4-3 άουτ και από την Καλανταρίδου, αγχωμένες στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες, 4-4 επίθεση της Φιλντ, 4-5 έξυπνη πάσα της Γκρμπατς στην Πίλεπιτς, 6-5 άουτ επίθεση της Πίλεπιτς από τη θέση «6», 7-5 λάθος πέρασμα της Πίλεπιτς, 8-6 μπλοκ της Λαμπρούση στην Εμμανουηλίδου, 9-6 κόντρα επίθεση του Ολυμπιακού με την Βλαχάκη, 10-6 άουτ επίθεση της Πίλεπιτς που δεν έχει ξεκινήσει καλά το παιχνίδι. Γρήγορο τάμ άουτ από τον Μπράνκο Γκάιτς, 10-7 Πίλεπιτς, 11-7 επίθεση στα τρία μέτρα από την Έμοντς στην ευθεία - όμορφη φάση από την Γερμανίδα ακραία, 12-7 άσσος της Έμοντς, 12-8 Εμμανουηλίδου, 13-8 η Χουντ τελειώνει την κόντρα επίθεση του Ολυμπιακού, 14-8 άσσος της Λαμπρούση στη Παναγιωτίδου, 15-8 Γιώτα, (τάιμ άουτ ΑΟ Θήρας),
15-9 φιλέ του Ολυμπιακού σε προσπάθεια για μπλοκ, 16-9 πρώτος χρόνος Γιώτα, 16-10 επίθεση στη μεγάλη διαγώνιο από τη Πίλεπιτς, 16-11 Φιλντ στο... πέναλτι μετά το σερβίς της Καλανταρίδου, 17-11 Χουντ, 17-12 Μερτέκη, 18-12 Έμοντς, 18-13 Εμμανουηλίδου, 19-13 επίθεση της Έμοντς ανάμεσα στο διπλό μπλοκ της Σαντορίνης, 20-13 μπλοκ της Λαμπρούση στην Μερτέκη, 20-14 μονό μπλοκ της Εμμανουηλίδου στην Χουντ από την πάιπ, 21-14 άουτ επίθεση της Καλανταρίδου, 22-15 Χουντ στη μεγάλη διαγώνιο, 23-15 νέα επίθεση της Χουντ στη κόντρα, 24-16, 25-16 η Χουντ τελειώνει τη φάση στη μεγάλη διαγώνιο και ο Ολυμπιακός κάνει το 1-0 σετ.

Οι ακραίες του Ολυμπιακού έχουν κάνει τη ζημιά μέχρι στιγμής. Χουντ και Έμοντς έχουν από 5 πόντους, με τον ΑΟ Θήρας να τα περιμένει όλα από τις Πίλεπιτς, Μερτέκη. Ο ΑΟ Θήρας δυσκολεύεται στην υποδοχή με μόλις 18% και δεν έχει καλή ανάπτυξη στην επίθεση.

2ο σετ: 1-0 Λαμπρούση, 2-0 πάλι η Λαμπρούση σκοράρει, 2-2 έξυπνο πλασέ της Πίλεπιτς πάνω από το στημένο μπλοκ του Ολυμπιακού, 5-3 πρώτος χρόνος της Γιώτα στην κόντρα επίθεση, 6-3 πάιπ της Έμοντς (τάιμ άουτ ΑΟ Θήρας), 6-5 άσσος Μερτέκη, 7-5 επίθεση της Έμοντς από τη θέση «6», 7-7 άουτ επίθεση της Βλαχάκη και ισοπαλία στο δεύτερο σετ, 7-8 πρώτο προβάδισμα της Σαντορίνης με λάθος της Έμοντς, 9-10 διπλή μπαλιά της Χριστοδούλου, 9-11 στο +2 μπλοκ της Καλανταρίδου στη Βλαχάκη (τάιμ άουτ Ολυμπιακός),
10-11 πάιπ της Χουντ, 10-12 καρφ΄ιτης Καλανταρίδου - δεν μπορεί την άμυνα η Κοκκινάκη, 11-12 άουτ σερβίς της Καλανταρίδου, 11-13 άσχημη επίθεση της Βλαχάκη - η μπάλα άουτ, 12-13 μπλοκ άουτ Σκοτ, 13-13 μπλοκ της Γιώτα σε επίθεση πάιπ της Πίλεπιτς, 13-14 επίθεση Εμμανουηλίδου, 13-15 λάθος της Βλαχάκη (Η Νομικού στη θέση της Βλαχάκη στη διαγώνιο), 14-15 Σκοτ, 14-16 διπλή μπαλιά υποδεικνύει ο Δεληκωστίδης στην Σκοτ, 15-16 μπερδεύτηκαν στην άμυνα Πίλεπιτς και Αρτακιανού, 15-17 επίθεση στην ευθεία από την Πίλεπιτς που έχει αρχίσει και βρίσκει ρυθμό, άτσαλη προσγείωση της Κατερίνας Γιώτα μετά από επίθεση της - της προσφέρονται οι πρώτες βοήθειες. Αποχωρεί η Γιώτα υποβασταζόμενη και όλο το γήπεδο την χειροκροτεί. Η Κατερίνα Ζακχαίου στη θέση της. 16-18 με λάθος σερβίς της Ζακχαίου, 17-18 πάιπ Χουντ, 18-18 άσσος της Νομικού (τάιμ άουτ ΑΟ Θήρας),  20-18 πάιπ της Χουντ στην κόντρα επίθεση (αλλαγή πασαδόρου για τον ΑΟ Θήρας, η Ξανθοπούλου στη θέση της Γκρμπατς), 20-19 άουτ σερβίς Νομικού, 20-20 άουτ επίθεση της Έμοντς, 21-20 Λαμπρούση, 21-21 επίθεση στη μεγάλη διαγώνιο από τη Μερτέκη, 21-22 άσσος Φιλντ στην Χουντ (τάιμ άουτ Ολυμπιακός), 22-22 πλασέ της Χριστοδούλου, 23-22 πάιπ της Έμοντς μετά από φάση διαρκείας, Ο ΑΟ Θήρας ζήτησε βίντεο ρέφερι για υπέρβαση αλλά δεν δικαιώθηκε, 23-23 επίθεση Μερτέκη, 23-24 άσσος της Ξανθοπούλου και σετ μπολ του ΑΟ Θήρας, 23-25 η Καλανταρίδου έβγαλε την άμυνα και η Μερτέκη τελειώνει τη φάση στην κόντρα επίθεση για το 1-1 σετ.

Φοβερό δεύτερο σετ στις Σέρρες. Ο ΑΟ Θήρας άλλαξε τακτική στο σερβίς σημαδεύοντας την Έμοντς. Κλειδί η αλλαγή της Ξανθοπούλου με την Γκρμπατς στην πάσα, ενώ άτυχος ήταν ο Ολυμπιακός και η Γιώτα με τον τραυματισμό της. Η υποδοχή της Σαντορίνης βελτιώθηκε αισθητά, κρύφτηκε η Μερτέκη και μπόρεσε να τελειώσει τις επιθέσεις και να πάρει πολύτιμες ανάσες η Πίλεπιτς που είχε σηκώσει το βάρος στην επίθεση στο πρώτο σετ.

3ο σετ: 0-1 άσσος της Καλανταρίδου στη Χουντ, 1-1 Λαμπρούση, 2-1 Βλαχάκη, 2-2 Πίλεπιτς, 3-3 Μερτέκη, 3-4 τελείωμα στη μεγάλη διαγώνιο για την Πίλεπιτς, 3-5 μπλοκ της Πίλεπιτς στη Χουντ, 4-5 πλασέ της Χριστοδούλου, 5-5 πολύ κακή επίθεση της Πίλεπιτς, 6-5 άουτ και της Μερτέκη, 7-5 άσσος Χριστοδούλου, 8-5 στο φιλέ η επίθεση της Πίλεπιτς (5-0 σερί του Ολυμπιακού με την Χριστοδούλου σέρβερ και τάιμ άουτ καλεί ο Μπράνκο Γκάιτς), 9-5 μονό μπλοκ της Ζακχαίου σε πρώτο χρόνο της Εμμανουηλίδου, 9-6 στο 6-0 σταματάει το σερί του Ολυμπιακού και με επίθεση της Πίλεπιτς, 10-6 επίθεση της Χουντ στη μεγάλη διαγώνιο, 10-7 μπλοκ της Εμμανουηλίδου στη Βλαχάκη, 10-8 μονό μπλοκ της Πίλεπιτς στην Έμοντς, 11-8 Έμοντς, 12-9 άουτ σερβίς της Ζακχαίου, (Καραφουλίδου στη θέση της Πίλεπιτς για το σερβίς), 12-10 πάιπ Μερτέκη στη κόντρα επίθεση, 13-10 φοβερή φάση με άμυνα με το πόδι της Μερτέκη και πλασέ της Χριστοδούλου στη πίσω ζώνη, 14-10 πολύ κακή πάσα της Γκρμπατς στην Μερτέκη που δεν τελείωσε τη φάση από τη θέση «6» και η Έμοντς έδωσε προβάδισμα 4 πόντων στον Ολυμπιακό,  14-11 άουτ σερβίς Βλαχάκη (κλείνει η αλλαγή, η Πίλεπιτς επιστρέφει αντί της Καραφουλίδου), 15-11 πλασέ της Έμοντς, 16-11 άσσος της Έμοντς (τάιμ άουτ ΑΟ Θήρας),16-12 Μερτέκη, (πάλι η Ξανθοπούλου αντί της Γκρμπατς), 18-12 για πρώτη φορά στο +6 ο Ολυμπιακός με επίθεση της Χουντ (Ο Γκάιτς ζήτησε βίντεο ρέφερι αλλά έχει πάρει τα 2 που δικαιούται χωρίς να έχει δικαιωθεί και δεν έχει δικαίωμα να ζητήσει τρίτο), 18-13 Εμμανουηλίδου, 18-14 κακή συνεργασία Χριστοδούλου με Ζακχαίου, 19-14 Έμοντς, 19-15 Μερτέκη, 19-16 άσσος της Μερτέκη (τάιμ άουτ Ολυμπιακός), 20-16 Χουντ, 21-16 μπλοκ της Έμοντς στην Πίλεπιτς, 22-16 επίθεση Έμοντς, 22-17 Καλανταρίδου, 23-17 μπλοκ άουτ Έμοντς, 23-18 μπλοκ της Καλανταρίδου στην Βλαχάκη, 23-19 άουτ επίθεση της Έμοντς, 24-19 έξυπνο τελείωμα της Έμοντς στην ευθεία, 25-19 επίθεση της Βλαχάκη και ο Ολυμπιακός 2-1 σετ.

Μετά το αρχικό 3-5, ο Ολυμπιακός με τα σερβίς της Χριστοδούλου έκανε σερί 6-0 σετ και έβαλε τις βάσεις για την κατάκτηση του σετ. Ο ΑΟ Θήρας μείωσε σε 19-16, όμως ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς κάλεσε γρήγορα τάιμ άουτ για να πάρει εκ νέου προβάδισμα 6 πόντων ο Ολυμπιακός για να κάνει το 2-1 σετ με 25-19.

4ο σετ: 0-1 επίθεση Μερτέκη, 0-2 λάθος Βλαχάκη, 0-3 κόντρα της Σαντορίνης και τελείωμα της Μερτέκη στη μεγάλη διαγώνιο, 1-3 λάθος του ΑΟ Θήρας, 2-3 καρφί της Χουντ, 2-4 φιλέ της Ζακχαίου, 2-5 μπλοκ της Μερτέκη στην Βλαχάκη, 3-5 Χριστοδούλου, 3-6 Μερτέκη, 4-6 πρώτος χρόνος Ζακχαίου, 5-6, 5-7 Καλανταρίδου, 6-7 μπλοκ της Έμοντς στην Πίλεπιτς, 6-8 Καλανταρίδου ανάμεσα από το μπλοκ του Ολυμπιακού, 7-8 Έμοντς στην ευθεία, 8-8 άσσος της Βλαχάκη (τάιμ άουτ ΑΟ Θήρας), 8-9 μπλοκ άουτ Καλανταρίδου, 9-9 Έμοντς, 10-10 Χριστοδούλου, 11-10 πρώτο προβάδισμα του Ολυμπιακού στο τέταρτο σετ με πλασέ της Έμοντς, 12-10 Χουντ (τάιμ άουτ ΑΟ Θήρας - δεν έχει άλλο να ζητήσει ο Μπράνκο Γκάιτς), 13-10 άσσος της Λαμπρούση, 14-10 πρώτος χρόνος Ζακχαίου, 15-10 Βλαχάκη (6-0 σερί του Ολυμπιακού με την Λαμπρούση σέρβερ), 16-10 άσσος της Λαμπρούση,16-11 φιλέ της Ζακχαίου στο 7-0 το σερί του Ολυμπιακού με 2 άσσους της Λαμπρούση, 17-11 Χουντ, (Νομικού αντί της Βλαχάκη), 18-11 πρώτος χρόνος Ζακχαίου, 19-11 Χουντ, 19-12 Πίλεπιτς, 20-12 έξυπνα κερδίζει το μπλοκ άουτ η Νομικού, 20-13 μπλοκ της Φιλντ στην Χουντ, 21-13 μπλοκ άουτ Έμοντς, 23-14 μπλοκ της Χριστοδούλου στην Καλανταρίδου, 23-15 Εμμανουηλίδου, 23-16 άσσος της Καλανταρίδου, 23-17 φιλέ της Έμοντς, 24-17 πάιπ της Νομικού, 25-17 η Χουντ δίνει στον Ολυμπιακό το 9ο συνεχόμενο κύπελλο στην ιστορία του.