22-01-2022 23:15

'Aλμα τετράδας για την Θέτιδα στη Νέα Φιλαδέλφεια με σούπερ Ανθούλη και Ακτάς

Η Θέτιδα κέρδισε στη Νέα Φιλαδέλφεια 3-1 την ΑΕΚ, την εκθρόνισε από την τετράδα ενω πλέον η ομάδα της Βούλας βρίσκεται σε απόσταση βολής από την τέταρτη θέση (38-41β)

Από τη φιλοξενούμενη ομάδα που νίκησε για δεύτερη φορά την ΑΕΚ στο πρωτάθλημα, ξεχώρισε η εκπληκτική Ανθούλη με 25 πόντους και η δυνατή Ακτάς με 15 ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσε και η Δραγουμάνου με 12. Από την Ένωση που δεν μπόρεσε να διαχειριστεί την κούραση της από τον αγώνα κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ, οι δύο Αμερικανίδες Τερέλ με 24 και Βάντερ με 17.

Η ΑΕΚ αν και πήρε το πρώτο σετ εύκολα με 25-16 , η εξέλιξη του αγώνα ήταν ανατρεπτική, καθώς η Ένωση δεν άντεξε και υπέκυψε στην ανωτερότητα της φουριόζας Θέτιδας.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε με 20-19. Η Θέτιδα όμως με τις Άκτας, Ανθούλη ισοφάρισε σε 20-20 και πήρε προβάδισμα με 20-22. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 22-22, ενώ με την Βάντερ οι «κιτρινόμαυρες» έφτασαν σε σετ μπολ με 24-23. Η Ανθούλη με κρίσιμο μπλοκ κράτησε όρθια την Θέτιδα κάνοντας το 24-24. Στην εξέλιξη η Θέτιδα έφτασε σε σετ μπολ με 25-26, η ΑΕΚ ισοφάρισε 26-26 ενώ η Δραγουμάνου με μπλοκ στην Τεράλ έφερε την ομάδα του Ρούση σε δεύτερο σετ μπολ με 26-27.

Η φοβερή Τερέλ ισοφάρισε σε 27-27, στην εξέλιξη είχαμε νέα ισοπαλία με 28-28. Το φινάλε ήταν δραματικό με την Άκτας και άστοχη επίθεση της Τερέλ, η Θέτιδα πήρε το απίστευτο σετ με 28-30 και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τρίτο σετ η Θέτιδα πήρε προβάδισμα με 16-20 και έφθασε στο 18-24 ενώ και πάλι η Δραγουμάνου με μπλοκ έκανε το 21-25 και διαμόρφωσε το 1-2. Στο τέταρτο σετ η Θέτιδα ήταν ανώτερη και με καλή ψυχολογία ξέφυγε με μεγάλη διαφορά 10-18, ενώ και πάλι με Ακτάς και Ανθούλη επικράτησε με 18-25 και κλείδωσε το τελικό 1-3

Η γνώμη του πάγκου

Όλγα Βεργίδου (Πασαδόρος ΑΕΚ): «Ξεκινήσαμε δυνατά το παιχνίδι. Μετά σε κάποιο σημείο στο δεύτερο σετ η Θέτιδα πήρε συνεχόμενους πόντους. Εκεί άλλαξε ροή το παιχνίδι και αδειάσαμε από ενέργεια, λόγω του παιχνιδιού με τον ΠΑΟΚ για το κύπελλο».

Γιώργος Ρούσης (Προπονητής Θέτιδας): «Πέρα από το πρώτο σετ κάναμε πολύ καλή εμφάνιση, από τις καλύτερες φέτος. Συνεχίζουμε να βελτιωνόμαστε ως ομάδα και έχουμε πολλά να δώσουμε ακόμα. Συγχαρητήρια στις αθλήτριές μου».

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Μαρκάτης, Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Τσίτσικας, Σταθοπούλου, Γραμματεία: Κρανιά.

1ο σετ: 8-5, 16-13, 21-15, 25-16
2ο σετ: 7-8, 16-13, 20-21, 28-30
3ο σετ: 8-7, 15-16, 17-21, 21-25
4ο σετ: 3-8, 10-16, 12-21, 18-25

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 11 άσσους, 49 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 8 άσσους, 56 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-16, 28-30, 21-25, 18-25) σε 101'

ΑΕΚ (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 44% υπ. - 20% άριστες), Βάντερ 17 (10/33 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 41% υπ. - 27% άριστες), Τερέλ 24 (24/49 επ.), Βεργίδου 6 (2/3 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Καββαδία 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Μπράουν 7 (4/12 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 56% υπ. - 38% άριστες), Γεωργιάου (λ, 44% υπ. - 25% άριστες), Διώτη, Γκουντιμένκο 1 (1 μπλοκ).

ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Σιρίνινα 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ), Δραγουμάνου 12 (9/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 59% υπ. - 36% άριστες), Ανθούλη 25 (21/44 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρουσνατσένκο 4 (2/5 επ., 2 άσσοι), Ακτάς 15 (12/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 47% υπ. - 33% άριστες), Παπαγεωργίου 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 48% υπ. - 28% άριστες), Περάλτα, Αποστολάκη, Παναγοπούλου 2 (2 άσσοι).