24-11-2021 21:42

Ανατροπή ψυχής για τον ΠΑΟΚ και ιστορική πρόκριση στους " 16" του CEV cup

Με την "φωτιά" 'επαιξε στα δύο πρώτα σετ, ο ΠΑΟΚ όμως κατάφερε, να κάνει την ανατροπή και απο 0-2 να επικρατήσει  στο τάι μπρεικ (3-2) της Αστερίξ εξασφαλίζοντας το... εισιτήριο για τους «16» του CEV CUP για πρώτη φορά στην ιστορία του.  Κορυφαίες του δικεφάλου που έκανε σπουδαία ανατροπή ήταν οι Κυπαρίσση, Φιντόν ενω βοήθησαν και οι Μερτέκη, Κογιάρ, Πολυνοπούλου, Ξανθοπούλου και Λι Νταε Γιανγκ. Επόμενος αντίπαλος του δικεφάλου η  Ρουμανική Άλμπα Μπλαζ της Όλγας Στράντζαλη που ειναι πρωτοπόρος και αήττητη στο πρωτάθλημα της.

«Σίγουρα έχουμε το προβάδισμα μετά τη νίκη μας στο Βέλγιο, αλλά αύριο υπάρχει ένα δεύτερο ματς που είναι ακόμη πιο δύσκολο.», είχε δηλώσει χθες ο Τάκης Φλώρος και αποδείχθηκε πόσο δίκιο είχε καθώς η βελγική ομάδα με απίστευτο σερβίς στα δύο πρώτα σετ (12 άσσοι) διέλυσε την υποδοχή του ΠΑΟΚ και βρέθηκε ένα σετ από το να στείλει την πρόκριση στο... «χρυσό σετ».

Η είσοδος της Κυπαρίσση όμως άλλαξε την εικόνα του ΠΑΟΚ (έδωσε μόλις δύο άσσους στα επόμενα τρία σετ) και έχοντας πλέον σταθερότητα στην πρώτη μπάλα, βελτιώθηκε επιθετικά και άρχισε να λειτουργεί καλύτερα στο μπλοκ για να έρθει εξίσου εύκολα και το 2-2.

Ο ΠΑΟΚ με τα δύο σετ είχε εξασφαλίσει την πρόκριση, αλλά κατάφερε να πάρει και τη νίκη, με την Αστερίξ να μετατρέπει το 14-11 σε 14-14, αλλά με επίθεση και μπλοκ της Κογιάρ διαμορφώθηκε το τελικό 16-14.

Όπως προαναφέραμε επόμενη αντίπαλος του ΠΑΟΚ η Άλμπα Μπλαζ (απέκλεισε με δύο νίκες τη Βάσας του Γιάννη Αθανασόπουλου) με τον πρώτο αγώνα να γίνεται το τριήμερο 7-9 Δεκεμβρίου στη Θεσσαλονίκη και μία εβδομάδα αργότερα θα ακολουθήσει το ματς στη Ρουμανία.

1ο σετ: 7-8, 10-16, 12-21, 16-25

2ο σετ: 6-8, 7-16, 10-21, 14-25

3ο σετ: 8-2, 16-9, 21-12, 25-16

4ο σετ: 8-4, 16-9, 21-15, 25-18

5ο σετ: 5-3, 10-8, 12-10, 16-14

Τα σετ: 16-25, 14-25, 25-16, 25-18, 16-14 σε 115'.

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και της Αστερίξ προήλθαν από 14 άσσους, 54 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 9 (6/10 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Μερτέκη 1 (1/8 επ., 11% υπ.- 00% άριστες), Κογιάρ 13 (11/33 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Φιντόν 15 (12/26 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ, 57% υπ.- 43% άριστες), Καλαντάτζε 10 (5/8 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντα-Γιονγκ Λι 2 (2/4 επ.) / Ξανθοπούλου (λ, 50% υπ.- 41% άριστες), Παπαδοπούλου (λ, 67% υπ.-67% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1 άσσο), Κλέπκου, Κυπαρίσση 13 (12/30 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ.-40% άριστες), Τσιόγκα.

ΑΣΤΕΡΙΞ (Κρις Γιάνσνικ): Κούλεμπεργκ 7 (4/13 επ., 3 άσσοι), Βαν Έλσεν 12 (7/28 επ., 5 άσσοι, 38% υπ.-31% άριστες),  Μάρινγκ 26 (25/53 επ., 1 άσσος), Βαν Ντε Βίερ 3 (0/1 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χόφστεντε 2 (2/6 επ.), Στράγκιερ 19 (16/37 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 38% υπ. - 21% άριστες),  / Ράμπελμπεργκ (λ, 55% υπ. - 25% άριστες), Ντεμπουκ (λ, 67% υπ.-22% άριστες), Βαν Άκερ 1 (1 άσσο), Τίερενς.