04-08-2021 19:29

Ολυμπιακοί Αγώνες: Σάμπα πρόκρισης για την Βραζιλία 3-1 τη Ρωσία και ημιτελικό με Κορέα

Μετά από μεγάλη μάχη η Βραζιλία επικράτησε της Ρωσίας με 3-1 (23-25, 25-21, 25-19, 25-22) στον τελευταίο προημιτελικό των Γυναικών του τουρνουά και προκρίθηκε στον δεύτερο ημιτελικό κόντρα στην Κορέα, την Παρασκευή 6/8.

Οι «Σελεσάο» αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-1 και 9-15,κατάφερε με την διπλή αλλαγή διαγώνιας και πασαδόρου( Μακρίς Φερνάντα και Μοντίπελερ), που έκανε ο πολύπειρος τεχνικός Γκιμαράες (ήταν στον πάγκο και το 2004), να κάνει ένα σερί 11-3 και να περάσει μπροστά με 20-18 και να πάρει το δεύτερο σετ με 25-21, φέρνοντας το ματς στο 1-1.

Στη συνέχεια με την ψυχολογία στα ύψη και με ρυθμό στην επίθεση και στο μπλοκ, πήραν προβάδισμα στο τρίτο σετ με 21-17 , η Ρωσια πλησίασε στο 21-19 αλλά τελικά κατάφερε να επικρατήσει 25-19 και να προηγηθεί με 2-1.Στο τέταρτο σετ είχαμε θρίλερ, η Βραζιλία προηγήθηκε με 15-12, η Ρωσία με 5-0 σερί πέρασε μπροστά με 15-17, οι νικήτριες ισοφάρισαν σε 19-19, πήραν προβάδισμα με 22-19, η Ρωσία ισοφάρισε σε 22-22 και στο φινάλε με καθοριστική την Μοντιμπελιέρ, επικράτησε με 25-22 και διαμόρφωσε το τελικό 3-1 που πανηγυρίστηκε έξαλλα από τον Γκιμαράες και τις παίκτριες του.

Από τη Βραζιλία που είχε πλουραλισμό στην επίθεση ξεχώρισαν η «Γκαμπι» Γκιμαράες με 18, Μοντιμπέλερ και Ολιβέϊρα με 16 η κάθε μία, Ροντρίγκες 14. Από τη Ρωσία που το πάλεψε με όπλο το μπλοκ αλλα στα κρίσιμα σημεία των σετ, έκανε σοβαρά λάθη που της στοίχισαν, εξαιρετικές ήταν η ταλαντούχα 17 χρόνη Φεντορότσεβα με 20, Βορόνκοβα με 18 και Κορόλεβα με 14.