03-08-2021 16:31

Ολυμπιακοί Αγώνες: Τανγκό...πρόκρισης για την Αργεντινή που απέκλεισε και την Ιταλία

Η εκπληκτική Αργεντινή έκανε και πάλι το θαύμα της! Μετά τη νίκη- αποκλεισμό κόντρα στις ΗΠΑ από την φάση των «8», οι «Αλμπισελέστε» μετά από δραματικό παιχνίδι απέκλεισαν με 3-2 (21-25, 25-23, 25-22, 14-25, 15-12) την Ιταλία και μετά από 21 χρόνια (Σίδνεϊ 2000), πέρασαν σε ημιτελικό Ολυμπιακών Αγώνων, και θα αντιμετωπίσουν το νικητή Πολωνίας-Γαλλίας.

Από την άλλη η «Σκουάντρα Αντζούρα» έμειναν εκτός μεταλλίων μετά από 29 χρόνια (Βαρκελώνη 1992). Οι νικητές προηγήθηκαν δύο φορές με 0-1, 1-2, αλλα στη συνέχεια οι Ιταλοί ισοφάρισαν σε 2-2 και έστειλαν το ματς στο ταϊ μπρέικ. Εκεί η Ιταλία είχε το σταθερό προβάδισμα μεχρι τους 10 πόντους με 10-8, η Αργεντινή αντέδρασε με σερί 0-4 πέρασε μπροστά με 10-12 και 11-14 με τον Κόντε. Η Ιταλία μείωσε σε 12-14 αλλα και πάλι ο Κοντέ με κόντρα επίθεση τελείωσε το σετ με 12-15 και διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Από την Αργεντινή μορφή ο Κόντε με 19, ο συγκινητικός Εζεκιελ Παλάσιος με 18 που αναγκάστηκενα εγκαταλείψει το γήπεδο στο τέλος του τέταρτου σετ λόγω τραυματισμού στον αστράγαλο του, κάτι που δεν στοίχισε στους νικητές, επίσης ξεχώρισε και ο παθιασμένος Λίμα με 14.

Από την Ιταλία εξαιρετικός ο Χουαντορένα με 22 και ο Μικελέτο με 21 ενώ απογοητευτικός ήταν ο Ζάϊτσεφ με 7 πόντους που είχε πρόβλημα τραυματισμού αλλα το Ιταλικο προπονητικό τιμ, πριν το ματς είχε υποστηρίξει ότι το είχε ξεπεράσει.