22-04-2021 23:25

Άνετα στον δεύτερο γύρο των προκριματικών στο Μεξικό η Αρβανίτη και η Καραγκούνη

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η Εθνική ομάδα μπιτς βόλεϊ στα προκριματικά και του δεύτερου κατά σειρά τουρνουά τεσσάρων αστεριών της F.I.V.B. στο Μεξικό. Η Βίκυ Αρβανίτη και η Πένυ Καραγκούνη δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα απέναντι στις Μεξικανές Παουλέτ Κρουζ, Μιντέλι Σάντσες και μέσα σε 26 λεπτά επικράτησαν με 2-0 (21-08, 21-12) σετ, για να πάρουν την πρόκριση για τον δεύτερο και τελευταίο γύρο των προκριματικών της διοργάνωσης.
Στο Κανκούν αυτή την περίοδο υπάρχουν υψηλές θερμοκρασίες. Χαρακτηριστικό είναι ότι στον αγώνα που έδωσε η Αρβανίτη και η Καραγκούνη είχε 30 βαθμούς θερμοκρασία, 59% υγρασία και 21% αέρα. Η υγρασία πάνω από 70% αρχίζει και γίνεται ενοχλητική για τους αθλητές και τις αθλήτριες.

Η Εθνική μας ομάδα βρήκε αντίσταση μόνο στο ξεκίνημα του δευτέρου σετ, όταν οι Μεξικανές προηγήθηκαν με 8-6,, με την Βίκυ Αρβανίτη και την Πένυ Καραγκούνη να κάνουν ένα εντυπωσιακό σερί 8-0 με το σκορ στο 10-11 για το 18-11, με το σετ να λήγει με 21-12.

Επόμενος αντίπαλος για το Ελληνικό δίδυμο θα είναι οι Ολλανδές Κάτια Σταμ, Ράισα Σχον (Νο21). Το παιχνίδι θα διεξαχθεί την Παρασκευή 23 Απριλίου στις 03:00. Η ομάδα από την Ολλανδία στον πρώτο της αγώνα στα προκριματικά επικράτησε Λέιλα, Μέιλεν από την Κούβα με 2-0 (21-12, 21-19) σετ.