07-04-2021 21:51

Κύπελλο Γυναικών: Στην τετράδα ο Α.Ο. Θήρας, απέκλεισε 3-1 τον Ολυμπιακό με Ντάλκε και Βλαχάκη

Στην τετράδα του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών για τέταρτη φορά στην ιστορία του και μάλιστα συνεχόμενη πανηγύρισε ο Α.Ο. Θήρας (πέρυσι είχε προκριθεί αλλά δεν ολοκληρώθηκε ο θεσμός). Η ομάδα της Σαντορίνης στον προημιτελικά αγώνα επικράτησε με 3-1 σετ του Ολυμπιακού και έβαλε στοπ στο σερί 39 συνεχόμενων νικών των «ερυθρολεύκων» στη διοργάνωση.

«Φουριόζος» μπήκε στον αγώνα ο ΑΟ Θήρας, ο οποίος με πίεση στο σερβίς, αποτελεσματικό μπλοκ και τις  Αμερικανίδες, Άλις Γουάλας – Κέντρα Ντάλκε να τελειώνουν τις επιθέσεις τους, πήρε προβάδισμα με 11-4, 16-9 και 19-10 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ. Από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός αντέδρασε, μείωσε τα λάθη, κράτησε την υποδοχή του και βρήκε λύσεις με τις κεντρικές Μαρία Νομικού, Γεωργία Αργυρίου και τις Σία Τοτσίδου, Φερονίκη Ζιώγα με επιμέρους σκορ 9-4 μείωσε σε 23-19. Λάθη των φιλοξενούμενων και η ψυχραιμία της Κέντρα Ντάλκε βοήθησαν τον ΑΟ Θήρας να πάρει το σετ με 25-21 και να κάνει το 1-0.

Ανατροπή σκηνικού είχαμε στο δεύτερο σετ. Ο Ολυμπιακός ηταν αυτός που μπήκε πιο αποφασιστικός και με κορυφαίες την Μαρία Νομικού και την Σία Τοτσίδου, πήρε το προβάδισμα στο σκορ. Αρχικά οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να κρατάει μικρό προβάδισμα (12-10), αλλά στη συνέχεια ξέφυγε με +4 μετά από λάθος της Σάντος (20-16).

Ο ΑΟ Θήρας δεν παράτησε το σετ, ανέβασε την απόδοσή του στο μπλοκ και έφερε το ματς στον πόντο με (23-22) μετά από λάθος της Νάσιας Φακοπουλίδου. Οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν πρώτες στο σετ μπολ (24-22), με την Κέντρα Ντάλκε να καρφώνει στην επόμενη φάση άουτ για το 25-22 και την ισοφάριση του Ολυμπιακού σε 1-1 σετ.

Το πιο ισορροπημένο σετ ήταν το τρίτο, με τις δύο ομάδες να παίζουν όμορφο βόλεϊ με συνεχόμενα ράλι και εντυπωσιακές άμυνες. Ο Ολυμπιακός κρατούσε μικρό προβάδισμα (6-4, 10-8), κυρίως με τις επιθέσεις της Σίας Τοτσίδου και με τα μπλοκ της Γεωργίας Αργυρίου. Η Κέντρα Ντάλκε με επίθεση έφερε το σετ στα ίσια (12-12), με την Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου να δίνει αέρα δύο πόντων στον Α.Ο. Θήρας με δικό της άσσο (14-12). Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 18-18 μετά από παράβαση της Γιώτας Διώτη στο φιλέ (18-18), όμως μία επίθεση και ένας άσσος της Κωνσταντίνας Βλαχάκη έφερε πάλι στο +2 την Σαντορίνη (20-18). Με πρωταγωνίστρια πάλι την Ελληνίδα ακραία, ο ΑΟ Θήρας έκανε το 2-1 σετ με 25-22.

Στο τέταρτο σετ ο ΑΟ Θήρας ήταν αυτός που μπήκε δυνατά στο ματς και ξέφυγε 5-2 με την Κέντρα Ντάλκε. Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 5-0 και πέρασε μπροστά με 7-5, αναγκάζοντας τον Κώστα Παπαδόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Η ομάδα της Σαντορίνης έφερε το ματς στα ίσια 8-8 με την Γιώτα Διώτη. Στο 10-9 υπήρξε δυσάρεστη εξέλιξη για τον Ολυμπιακό, καθώς η Παναγιώτα Ξανθοπούλου συγκρούστηκε με την Νάσια Φακοπουλίδου σε προσπάθεια για άμυνα, τραυματίστηκε στο πόδι και έγινε προσωρινά αλλαγή με την Πηνελόπη Παπαστεργίου αλλά στη συνέχεια κατάφερε και επανήλθε στο ματς.

Στην συνέχεια του αγώνα, οι αθλήτριες του Κώστα Παπαδόπουλου με σερί 6-2 ξέφυγαν με 16-11. Ο Ολυμπιακός μείωσε προσωρινά σε 17-13 αλλά η Κωνσταντίνα Βλαχάκη διατήρησε το +5 για τις νησιώτισσες (18-13). Η Σία Τοτσίδου μείωσε σε 23-17 αλλά η Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου με ατομικό μπλοκ διαμόρφωσε το 25-17 και το τελικό 3-1, που έστειλε την ομάδα του ηφαιστείου στον ημιτελικό και διέκοψε το ιστορικό νικηφόρο σερί του Ολυμπιακού στο κύπελλο.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Βελώνης, Παρατηρητής: Τσάκωνας, Επόπτες: Καλουδάς, Δρόσος, Γραμματεία: Γεωργοπούλου.

*Οι πόντοι του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 4 άσσους, 54 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 35 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 22-25, 25-22, 25-17)

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Σάντος 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντάλκε 17 (17/49 επ., 53% υπ. - 42% άριστες), Βλαχάκη 19 (16/43 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 29% υπ. - 16% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 9 (5/15 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τσομπανίδου 8 (3/7 επ., 5 μπλοκ), Γουάλας 8 (6/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 58% υπ. - 42% άριστες), Παναγιωτίδου, Διώτη 5 (5/19 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης):
Νομικού 7 (1/6 επ., 6 μπλοκ), Ζιώγα 7 (7/34 επ.), Φακοπουλίδου 12 (9/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 38% υπ. - 25% άριστες), Ξανθοπούλου 2 (2/3 επ.), Αργυρίου 6 (1/13 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τοτσίδου 14 (14/43 επ., 47% υπ. - 37% άριστες) / Κονόμι (λ, 50% υπ. - 50% άριστες), Παπαστεργίου, Συριστατίδη, Μιλεντίγιεβιτς 1 (1/5 επ.), Σακελλαρίου.

Κώστας Παπαδόπουλος (Α.Ο. Θήρας): «Ήταν δύσκολο ματς. Ο Ολυμπιακός ερχόταν από δύο καλές εμφανίσεις και χωρίς άγχος. Εμεις ανταποκριθήκαμε στην σημασία του παιχνιδιού και είμαστε χαρουμένοι που συνεχίζουμε. Δεν έχει να πούμε πολλά πράγματα, γιατί σε τρεις ημέρες παίζουμε πάλι ημιτελικό».

Σπύρος Σαραντίτης (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.): «Παίξαμε μια σειρά τριών δύσκολων αγώνων μέσα σε μια εβδομάδα. Νομίζω ότι οι αθλήτριες έδωσαν το 100% του εαυτού τους και είμαι πραγματικά ευχαριστημένος από την προσπάθειά τους. Ενδεχομένως να μπορούσαμε και κάτω από αυτές τις συνθήκες το κάτι παραπάνω. Ολοκληρώνεται μια δύσκολη και πολύ περίεργη χρονιά και από αύριο θα κοιτάξουμε την επόμενη ημέρα. Ο Ολυμπιακός είναι παρών και θα είναι πολύ δυνατός».