16-01-2021 20:03

Η Κηφισιά πέρασε αλώβητη από τη Κρήτη με 20αρη Ζουπάνι, 3-0 τον Ο.Φ.Η.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε και πάλι το πρωτάθλημα της Volley League για την Κηφισιά, η οποία πέρασε χωρίς απώλειες από τη Κρήτη και την έδρα του Ο.Φ.Η. με 3-0 σετ, πανηγυρίζοντας τη πρώτη της φετινή νίκη σε 3 αγωνιστικές.
Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά είχε περισσότερες λύσεις από τον αντίπαλό του και με τοπ σκόρερ τον Νίκο Ζουπάνι με 20 πόντους πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης. Η Κηφισιά είχε ως όπλο το μπλοκ (13), με τον Φροίξο Κωτσάκη να έχει 4 και 15 συνολικούς πόντους.

Για τον Ο.Φ.Η. κορυφαίος ήταν ο Κρίστοφ Μαρκς με 19 πόντους.

Την αναμέτρηση παρακολούθησε ο Υφυπουργός Αθλητισμού Λευτέρης Αυγενάκης.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές του Α.Ο.Π.Κηφισιάς ήταν ο Νίκος Ζουπάνης που σημείωσε 20 πόντους αλλά και ο Κυριάκος Σπυριούνης που πήρε 11 πόντους και σήκωσε με επιτυχία όλη την υποδοχή της ομάδας του. Ο Μπάσης με σερί 7-0 καθάρισε το 3ο σετ ενώ και ο Κωτσάκης πήρε τις κρίσιμες επιθέσεις στα δύο πρώτα σετ. Τέλεια καθοδήγηση για άλλη μία φορά από τον Δημήτρη Νικολάκη που έκανε και τη μεγάλη διαφορά στην πάσα.

Ο Ο.Φ.Η. στηρίχτηκε μόνο στον Κριστόφ Μαρκς και υστέρησε σε σερβίς και μπλοκ. Η ομάδα της Κρήτης κρατήθηκε στο 1ο σετ μέχρι το 7-7. Ο Μπάσης και ο Ζουπάνης έδωσαν μικρό προβάδισμα 9-7 για την Κηφισιά το οποίο διευρύνθηκε στο +4 με δύο σερί επιθέσεις του Κωτσάκη. Η διαφορά συντηρήθηκε μέχρι το 19-22 και με το μπλοκ του Νικολάκη και τη νέα επίθεση του Κωστάκη η Κηφισιά πήρε το 1ο σετ 25-19.

Στο 2ο σετ ο ΟΦΗ με δύο πόντους του Χαντ προηγήθηκε 9-7 αλλά η Κηφσιά με σερί 4-0 πήρε κεφάλι στο σκορ και βγήκε μπροστά 11-9. Με τον άσσο του Μαρκς και την επίθεση του Ζουπάνη ο ΟΦΗ ισοφάρισε 20-20. Το χαμένο σερβίς του Μαρκς, η επίθεση του Σπυριούνη και ο άσσος του Τσάμπερλάιν έκαναν το 23-20 για την Κηφισιά αλλά ο ΟΦΗ και πάλι ισοφάρισε σε 23-23 με τον Ρουμελιωτάκη και τον Μαρκς. Το χαμένο σερβίς του Χαντ έδωσε σετ μπολ στην Κηφισιά (24-23). Ο Μαρκς ισοφάρισε 24-24, ο Σπυριούνης έωσε προβάδοσμα 25-24 αλλά ο Χαντ ισοφάρισε 25-25. Με δύο μπλοκ από Νικολάκη και Κωτσάκη η Κηφισιά έκανε το 27-25 και το 2-0 σετ.

Η αντίσταση του ΟΦΗ κράτησε μέχρι το 18-18 του 3ο σετ όπου οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Η επίθεση του Σπυριούνη και τα εντυπωσιακά σερβίς του Μπάση έφεραν σερί 7-0 για την Κηφισιά που έκανε το 25-18 και έφτασε στο 3-0 σετ.

Διαιτητές: Ονόπας, Αγγελίδης, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης, Επόπτες: Κόκκας, Κουνδουράκη, Γραμματεία: Αβραμοπούλου.

1ο σετ: 7-8, 13-16, 18-21, 19-25
2ο σετ: 8-7, 14-16, 20-21, 25-27
3ο σετ: 6-8, 14-16, 18-21, 18-25

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 3 άσσους, 35 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π. Κηφισιάς προήλθαν από 5 άσσους, 44 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 25-27, 18-25) σε 83'

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Ντράγκο 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Χαντ 8 (8/17 επ., 67% υπ. - 20% άριστες), Μαρκς 19 (16/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 6 (4/18 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ. - 24% άριστες), Γαλλιώτος 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Καρατζάς 3 (3/6 επ.) / Βελούδης (λ, 50% υπ. - 43% άριστες), Χαραλαμπίδης 1 (1 άσσος, 64% υπ. - 7% άριστες), Φραγκιαδάκης.

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ζουπάνι 20 (18/41 επ., 2 μπλοκ), Κωτσάκης 15 (10/20 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 67% υπ. - 33% άριστες), Μπάσης 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Τσαμπερλέιν 9 (4/5 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Σπυριούνης 11 (11/18 επ., 70% υπ. - 10% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 64% υπ. - 43% άριστες), Μελλές.