14-02-2020 00:06

Ιστορική ανατροπή τίτλου για τον Παναθηναϊκό επί του Ολυμπιακού με 3-2

Σε ένα από τα πιο ωραία ντέρμπι των τελευταίων ετών ο Παναθηναϊκός παρότι έχανε με 2-0 σετ νίκησε με 3-2 στο Μελίνα Μερκούρη στον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλέξανδρο Ράπτη οι πράσινοι απέκτησαν μεγάλο προβάδισμα για την κατάκτηση του πρώτου τίτλου στη διοργάνωση και του πρώτου στο ανδρικό βόλεϊ μετά το κύπελλο του 2010.

Οι δύο ομάδες έδωσαν πραγματικό ρεσιτάλ στο τερέν σε ένα ματς που είχε διάρκεια λίγο λιγότερο από τρεις ώρες. Μάλιστα ξεκίνησε με καθυστέρηση 50 λεπτών λόγω αργοπορημένης άφιξης της αποστολής των πρασίνων αλλά και δακρυγόνων που έπεσαν εκτός γυμναστηρίου. Η ρεβάνς θα γίνει την Τετάρτη 19 Φεβρουαρίου στις 18.00 (EΡΤ Sports).

Ο Παναθηναϊκός χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να κατακτήσει τον τίτλο. Εάν νικήσει ο Ολυμπιακός 3-2 σετ θα παιχτεί χρυσό σετ για την κούπα. Εάν ο Ολυμπιακός νικήσει 3-0 ή 3-1 σετ θα κατακτήσει τον τίτλο.

Ο Ολυμπιακός διαμαρτύρεται για τη φάση του 20-19 στο τέταρτο σετ, όταν ο Αλέξανδρος Ράπτης κάρφωσε, ο Κώστας Βουδούρης και ο επόπτης έδωσαν έξω, όμως μετά από υπόδειξη του Δημήτρη Ανδρεόπουλου για να δουν το βίντεο ρέφερι, ο δεύτερος ρέφερι Δημήτρης Ονόπας είδε επαφή πάνω στο μπλοκ και το σκορ έγινε 20-20.

Πρώτη νίκη του Παναθηναϊκού

Είναι η πρώτη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού στην ιστορία του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και η πρώτη σε τελικό μετά τον τελικό κυπέλλου του 2010. Είναι η πρώτη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού (εντός ή εκτός έδρας) από τις 21/03/2015 όταν οι πράσινοι είχαν νικήσει πάλι στο Μελίνα Μερκούρη για το πρωτάθλημα της σεζόν 2014-15.

Πρώτη ήττα του Ολυμπιακού από το 2013

Επίσης είναι η πρώτη ήττα του Ολυμπιακού στο Ρέντη για το Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς από τις 06/10/2013 όταν είχε ηττηθεί 3-2 από την ΑΕΚ.

Του έβαλε δύσκολα στην υποδοχή

Ο Ολυμπιακός με εξαίρεση ένα σερβίς στην αρχή της αναμέτρησης που πήγε στον Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο, όλα τα υπόλοιπα είχαν ως στόχο τον Αλέξανδρο Ράπτη, με τον διεθνή ακραίο να τα βρίσκει σκούρα, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να προηγηθεί με 7-2 με άσσο του Ρόλαντ Γκέρκι. Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ, με το «τριφύλλι» να πραγματοποιεί ένα μικρό σερί 3-0 και μετά από μπλοκ του Ρανγκέλ στον Χουσάι το σκορ έγινε 7-5. Το 8-7 έγινε 11-7 με τον Ράπτη να δέχεται το μπλοκ και να περνά στον πάγκο, για να πάρει τη θέση του ο Βόγιν Τσάτσιτς. Ο άσσος του Στάροβιτς έφερε την διαφορά στον πόντο (15-14), όμως με το ίδιο νόμισμα απάντησε δύο συνεχόμενες φορές ο Γκέργκι για το 18-14. Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν το +4 μέχρι το τέλος για το 1-0 σετ με 25-21 μετά από επίθεση του Χουσάι από τη θέση «6».

Τα σερβίς του Βουλκίδη έκαναν την διαφορά

Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με 3-2 μετά από πετυχημένη κόντρα επίθεση του Τσάτσιτς που ξεκίνησε αντί του Ράπτη, όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε γρήγορα και με μονό μπλοκ του Βουλκίδη στον Πελεκούδα έγινε το 9-6. Aν και ο Στάροβιτς ισοφάρισε σε 11-11, ο Ολυμπιακός πήρε αμέσως την αλλαγή στο σερβίς και με άσσο του Φίνγκερ ξέφυγε με 14-11, αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Με μπλοκ του Βουλκίδη στον Στάροβιτς έγινε το 20-16, με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να περνάει πάλι στο ματς τον Αλέξανδρο Ράπτη στη θέση του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου. Τα σερβίς του Βουλκίδη δυσκόλεψαν την υποδοχή του Παναθηναϊκού, η διαφορά έφθασε μέχρι και στους 5 πόντους (23-18) και παρά τον άσσο του Ρανγκέλ (24-21), ο ίδιος στη συνέχεια σημάδεψε το φιλέ για το 25-21 και το 2-0 σετ του Ολυμπιακού.

Με μπλοκ του Τσάτσιτς ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 2-1

Με μπλοκ του Βουλκίδη στον Ρανγκέλ ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 7-6 στο τρίτο σετ και αμέσως μετά ο Χουσάι πέτυχε άσσο για το 8-6. Οι «πράσινοι» έφθασαν γρήγορα στην ισοφάριση με μπλοκ του Ράπτη στον Φίνγκερ (8-8) και με επίθεση του ίδιου πέρασαν και πάλι μπροστά με 10-9. Στάροβιτς και Πελεκούδας σταμάτησαν πάνω στο φιλέ Γκέργκι και Φίνγκερ για το 13-10, αναγκάζοντας τον Φερνάντο Μουνιόθ να καλέσει τάιμ άουτ, με τον Ράπτη όμως με άσσο να αυξάνει τη διαφορά στο +4 (15-11. Με... φωτοβολίδα από τα εννέα μέτρα του Βουλκίδη ο Ολυμπιακός μείωσε σε 20-18 και στην επόμενη φάση ο Στάροβιτς κάρφωσε άουτ στη μεγάλη διαγώνιο για το 20-19. Μετά από φάση διαρκείας ο Πελεκούδας έγραψε το 22-20 με επίθεση πρώτου χρόνου, ο Πετρέας μπλόκαρε τον Ράπτη για το 22-21 και αμέσως μετά ήρθε η ισοφάριση με τον Χουσάι (22-22). Με μονό μπλοκ του Τσάτσιτς στον Ασπιώτη έγινε το 25-23, ο Βουδούρης ζήτησε ο ίδιος βίντεο τσεκ και η μπάλα τελικά ήταν μέσα, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 2-1 σετ.

Γλίτωσε το ματς μπολ και έστειλε το ματς σε 5ο σετ

Δραματικό ήταν το φινάλε στο τέταρτο σετ. Οι δύο ομάδες από το ξεκίνημα, ηταν πολύ κοντά και είχαμε διαδοχικές ισοπαλίες, με τον Ολυμπιακό να έχει παράπονα για τη φάση στο 20-19 και το άουτ του Ράπτη που έγινε μπλοκ άουτ μετά από το βίντεο τσεκ που ζήτησε ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος. Ο Φίνγκερ έκανε το 23-22, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε από χαμένο σερβίς των γηπεδούχων, ο Χουσάϊ με μπλοκ άουτ έφερε το παιχνίδι σε ματς μπολ με 24-23 , ο εκπληκτικός Ράπτης ισοφάρισε σε 24-24, ο Πανταλέων με ατομικό μπλοκ εβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους με 25-24και ο Στάροβιτς με καρφί μπροστά σε τριπλό μπλοκ διαμόρφωσε το 26-24, ισοφάρισε σε 2-2 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Το υπέγραψε ο Ράπτης

Μεγάλο θρίλερ με πρωταγωνιστή τον Ράπτη ήταν το τάι μπρέικ. Αρχικά ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-3 με τον Γκέργκι, ο Παναθηναίκός ισοφάρισε σε 5-5 από λάθος του Φινγκερ, ο Χουσάϊ έδωσε προβάδισμα με 7-6, ο Σταροβιτς ισοφάρισε σε 7-7 και στη συνέχεια είχαμε ρεσιταλ Ράπτη. Με τρεις σερί άσσους ο Πατρινός ακραίος ανέβασε το σκορ στο 10-7, ο Ολυμπιακός μείωσε με μπλοκ του Βουλκίδη σε 10-9, οι «πράσινοι» όμως αντεξαν στην πίεση του Ολυμπιακού. Ο Σταροβιτς εκανε το 11-10, με ξέσπασμα του Ρανγκελ οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 13-10 και ο Σταροβιτς με δύο ακόμη κρίσιμους πόντους υπέγραψε το τελικό 15-10.

Διαιτητές: Βουδούρης, Ονόπας. Παρατηρητής: Βασιλειάδης. Κομισάριος: Πέρρος. Επόπτες: Μαριδάκης, Αντωνόπουλος, Παπαθανασίου, Αλετσοβίτης. Γραμματεία: Παπασηφάκη.