04-02-2020 23:26

«Λάβα» ο ΑΟ Θήρας «έκαψε» την Σαφχαουζεν και πέρασε στους «8» του Τσαλεντζ καπ

Πανηγυρική πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες του Challenge Cup για δεύτερη φορά στην ιστορία του πήρε ο ΑΟ Θήρας. Στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο Σαντορίνης, η ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς επιβλήθηκε με 3-1 σετ της Ελβετικής Σαφχάουζε, καλύπτοντας την ήττα με 3-2 σετ στο πρώτο παιχνίδι.

Στην επόμενη φάση ο ΑΟΘ θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Δρέσδη (Γερμανία) - Μπακάου (Ρουμανία). Στο πρώτο παιχνίδι η Δρέσδη επικράτησε με 3-0 σετ και ο επαναληπτικός θα γίνει στο Μπακάου την Τετάρτη 5/2.

Από την ομάδα της Σαντορίνης ξεχώρισε στην επίθεση η Γιαρεμίς Μεντάρο με 17 πόντους, με την Λίτσα Μερτέκη να προσθέτει 14 και την Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου 10 με 3 μπλοκ. Από 3 άσσους και 3 στοπ είχε και η Μελίνα Εμμανουηλίδου με 9 συνολικούς πόντους. Ο πρώτος προημιτελικός αγώνας θα γίνει το διάστημα 18-20 Φεβρουαρίου και ο δεύτερος από 3 έως 5 Μαρτίου.

Ο ΑΟ Θήρας στο πρώτο παιχνίδι θα είναι γηπεδούχος και στο δεύτερο φιλοξενούμενος. Στον αγωνιστικό τομέα το πρώτο σετ ηταν θρίλερ, ο ΑΟ Θήρας βρέθηκε πίσω στο σκορ με 21-23 αλλα με την είσοδο της Καραφουλίδου , η οποία πίεσε πολύ στο σερβίς, βοήθησε την ομάδα της Σαντορίνης να ισοφαρίσει με 24-24 και να περάσει μπροστά με 25-24.

Οι Ελβετίδες μπλόκαραν την Μπρινκμαν και ισοφάρισαν σε 25-25, ο ΑΟ Θήρας βρέθηκε σε σετ μπολ 26-25 από σερβίς άουτ της Σαφχάουζεν και τελικά η Μερτέκη με φοβερό καρφί έκανε το 27-25 και έδωσε προβάδισμα με 1-0.Στο δεύτερο σετ η Σαφχάουζεν ξεκίνησε με 2-8 αλλά οι παίκτριες του Γκάιτς ανέβασαν την απόδοση τους και πέρασαν μπροστά με 13-10 και 17-13 με την Μεντάρο.

Οι φιλοξενούμενες μείωσαν προσωρινά σε 18-15 αλλά και πάλι οι γηπεδούχες άνοιξαν την διαφορά με 21-15 με την Μερτέκη ενώ τη σκυτάλη στη συνέχεια πήραν οι Εμμανουηλίδου και Χατζηευστρατιάδου, οι οποίες με διαδοχικά μπλοκ ανέβασαν το δείκτη του σκορ σε 23-17, η Μεντάρο έφερε την ομάδα σε σετ μπολ με 24-17 και η Εμμανουηλίδου με επίθεση έγραψε το 25-17 και το 2-0 μέσα σε αποθέωση.

Στο τρίτο σετ ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε με 20-18 αλλά η Σαφχάουζεν ισοφάρισε σε 20-20 και πέρασε μπροστά με 20-22, η Καραφουλίδου μείωσε σε 21-22 αλλά οι παίκτριες του Νόιμπαουερ με την Χολάτσκοβα ξέφυγαν με 21-24 και πήραν το σετ με 21-25, μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ οι παίκτριες του Γκάιτς μπήκαν πολύ δυνατά με φοβερό πάθος και αποφασιστικότητα, ξέφυγαν εύκολα με 16-9 με πρώτο χρόνο της Χατζηευστρατιάδου, διατήρησαν την διαφορά με την Μεντάρο και την Μπρίνκμαν, έφτασαν σε σετ μπολ με την Χατζηευστρατιάδου και η Μπρίνκμαν με μπλοκ άουτ, υπέγραψε μέσα σε πανδαιμόνιο την πρόκριση με 25-17 και 3-1.

Τα σετ: 3-1 (27-25, 25-17, 21-25, 25-17) σε 108'

*Οι πόντοι του ΑΟΘ προήλθαν από 9 άσσους, 46 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων, ενώ της Κάντι προήλθαν από 10 άσσους, 35 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Μεντάρο 17 (14/36 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 9 (7/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 35% υπ.-180% άριστες), Νογκουέρας 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 14 (11/30 επ., 3 άσσοι, 54% υπ.-31% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 10 (7/9 επ., 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 9 (3/10 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 50% υπ.-09% άριστες), Καραφουλίδου 1 (1/1 επ.), Γενιτσαρίδη 3 (2/6 επ., 1 άσο, 38% υπ.-00% άριστες).

ΣΑΦΧΑΟΥΖΕΝ (Νόιμπαουερ): Πέρκοβατς 11 (7/23 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 47% υπ.-13% άριστες), Κέμσιες 4 (2/6 επ., 2 άσσοι), Πέιν 13 (11/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χολάτσκοβα 13 (6/15 επ., 5 άσσους, 2 μπλοκ), Βάγκνερ 10 (5/9 επ., 5 μπλοκ), Κουτσογιαννάκη 3 (2/22 επ., 2 μπλοκ, 69% υπ.-34% άριστες) / Λόχμαν (λ, 46% υπ.-23% άριστες), Λέβελινγκ 3 (2/7 επ., 1 άσσος, 20% υπ-10% άριστες), Σούριαντ.