21-12-2019 04:38

Αφιέρωμα φάιναλ-4 κυπέλλου ΕΣΠΑΑΑ: Δίνουν τα ρέστα τους για την κούπα!

Στο κλειστό γυμναστήριο της Αγίας Παρασκευής θα διεξαχθεί το διήμερο 21-22 Δεκεμβρίου το φάιναλ-4 του Κυπέλλου ανδρών της ΕΣΠΑΑΑ. Στη διοργάνωση συμμετέχει η διοργανώτρια ΑΕ Αγίας Παρασκευής, ο ΓΣ Κερατέας, ο Φοίβος Μελισσίων που δίνουν μάχη στη Β Εθνική και ο ΓΣ Κυψέλης που είναι στη δεύτερη τη τάξη κατηγορία.

Η Αγία Παρασκευή με προπονητή τον Χρήστο Κατσιγιάννη έφτασε στο φάιναλ-4 χωρίς απώλεια σετ και φιλοδοξεί να φτάσει και σε έναν τελικό κυπέλλου ΕΣΠΑΑΑ για πρώτη φορά μετά το 2016. Τα τελευταία χρόνια κάνει μία τεράστια προσπάθεια επανεκκίνησης του ανδρικού βόλεϊ και στο πλαίσιο αυτό εντάσσεται και η ανάληψη της διοργάνωσης του φάιναλ-4 του κυπέλλου που τη σεζόν 2018-19 κατέκτησε ο Πανελλήνιος στην έδρα του. Σταθερή ομάδα και από τα φαβορί για τον τίτλο και λόγω έδρας. Βασικά στελέχη είναι οι Φίλος, Ντάλλας, Πεφάνης, Οικονομοπουλος, Παπαδόπουλος, Γαβαλάς. Αρχικά η Αγία Παρασκευή απέκλεισε στην έδρα της 3-0 σετ τους Ίωνες, στη 2η αγωνιστική πέρασε άνευ αγώνα και στα προημιτελικά απέκλεισε την Ενωση Γαλατσίου 3-0.

Ο ΓΣ Κυψέλης είναι η μόνη ομάδα από τις τέσσερις φιναλίστ που αγωνίζεται στη τοπική κατηγορία και μετά από 8 αγωνιστικές βρίσκεται στη 5η θέση της βαθμολογίας με 10 βαθμούς. Εκανε την υπέρβαση της με την πρόκριση στην τελική φάση. Αρχικά απέκλεισε τον ΑΣ Τεύκρο 3-0 σετ, στον β΄γύρο πέρασε άνευ αγώνα και στα προημιτελικά νίκησε 3-1 την ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004. Θα αντιμετωπίσει τη διοργανώτρια με στόχο να κάνει τη μεγάλη έκπληξη.

Το μεγάλο ντέρμπι των ημιτελικών είναι μεταξύ του ΓΣ Κερατέας και του ΣΦΑΜ Φοίβου Μελισσίων. Δύο δυνατών ομάδων που αναμένεται να προσφέρουν θέαμα και έντονο ανταγωνισμό στην προσπάθεια τους να προκριθούν στον τελικό.

Ο Φοίβος είναι ο κάτοχος του τίτλου το 2017. Προπονητής είναι ο Μιχάλης Αλεξανδρόπουλος που στο παρελθόν ήταν στην Κερατέα όπως και πολλοί παίκτες της ομάδας των μελισσίων με πρώτο και καλύτερο τον έμπειρο διαγώνιο - ακραίο Μιχάλη Δαλέκο. Αγωνίζεται επίσης ο Αμαριανάκης, ο Λέπουρας και αρκετοί ακόμα σπουδαίοι αθλητές. Στον Α΄γύρο ο Φοίβος νίκησε εκτός έδρας 3-1 σετ τον ΕΑΟ Σπάτων και επίσης εκτός έδρας με 3-0 τον ΑΟ Οδυσσέα. Στα προημιτελικά μετά από ντέρμπι νίκησε 3-0 τον ΑΣ Παπάγου και μάλιστα το 3ο σετ κρίθηκε με 37-35.

Ο Γ.Σ.Κερατέας είναι ο κυπελλούχος του 2018, έχασε τα σκήπτρα από τον Πανελλήνιο τον απέκλεισε από τα προημιτελικά και στοχεύει να επιστρέψει στην κορυφή. Με διαφορά στήθους οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος Β΄ανδρών της ΕΣΠΑΑΑ Ηταν η ομάδα που στα προημιτελικά νίκησε στην έδρα του τον κάτοχο του τίτλου μετά από τάι μπρέικ που κρίθηκε με 19-17. Οι έμπειρο Μπίνιος, Κουμουνδούρος είναι πασαδόροι, ξεχωρίζει ο Ανέστης Δημητριάδης και οι αδελφοί Παπασιδέρη. Προπονητής είναι ο Χρήστος Ζιντζόβας που διακρίνεται για το κοουτσάρισμα του. Αρχικά νίκησε με 3-0 σετ την ΑΕ Αμπελοκήπων, μετά προκρίθηκε άνευ αγώνα και στα προημιτελικά νίκησε στην Κυψέλη τον Πανελλήνιο 3-2 σετ.

Στο πρωτάθλημα Β'΄Εθνικής ΕΣΠΑΑΑ, ο ΓΣ Κερατέας και ο Φοίβος Μελισσίων είναι ισόβαθμοι στη κορυφή με 25 βαθμούς και η γηπεδούχος του φάιναλ-4 κυπέλλου Αγία Παρασκευή ακολουθεί με 24.

Ζήτησαν αντικατάσταση του Χρηστίδη

Συζήτηση προκάλεσε και ο ορισμός του Χρήστου Χρηστίδη δεύτερου διαιτητή στον ημιτελικό Φοίβος - Κερατέα καθώς ήταν ο ρέφερι του επεισοδιακού αγώνα στη Χαλκίδα μεταξύ της ΑΓΕΧ και της Κερατέας. Μάλιστα η διοίκηση του Γ.Σ.Κερατέας ζήτησε από ΕΣΠΑΑΑ την αντικατάσταση του συγκεκριμένου ρέφερι.

Γενικά οι παράγοντες της Αγίας Παρασκευής έχουν κάνει πολύ μεγάλη κινητοποίηση προκειμένου το γυμναστήριο της πόλης να είναι γεμάτο με νέα παιδιά και τους γονείς τους, ενώ αναμένεται όλες οι ομάδες να έχου τους πιστούς φιλάθλους τους.