25-09-2019 01:45

Ευρωπαϊκό ανδρών: Η Σερβία γλίτωσε το «έμφραγμα» από την Ουκρανία και πέρασε στα ημιτελικά

Κορώνα γράμματα έπαιξε η Σερβία την πρόκριση στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Στον προημιτελικό που έγινε στην Αντβέρπ παρουσία 1.700 θεατών η ομάδα του Σλόμπονταν Κόβατς βρέθηκε να χάνει 1-0 σετ από τη μαχητική Ουκρανία και τελικά χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να νικήσει με 3-2 σετ.

Η Σερβία προκρίθηκε και στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία στο Ακόρ Αρένα του Παρισιού.

Οι Σέρβοι με τους Ατανασίεβιτς, Κοβάσεβιτς κράτησαν ψηλά την επίθεση τους αλλά οι Ουκρανοί με τους Βιέτσκι, Πλοτνίτσκι πίεσαν στο σερβίς και παραλίγο να κάνουν τη μεγάλη έκπληξη. Από την αρχή του 5ου σετ η Σερβία προηγήθηκε 5-1 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος κατακτώντας τη νίκη - πρόκριση στα ημιτελικά που είναι η δεύτερη συνεχόμενη σε διοργάνωση και 7η συνολικά μετά τον διαμελισμό της Γιουσκοσλαβίας.

Στο 1ο σετ οι Ουκρανοί έκαναν σερί 4-0 και από το 21-21 πήραν το σετ και αιφνιδίασαν τους Σέρβους. Τα πάντα κρίθηκαν στο 2ο σετ όπου οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες 22-22 αλλά η Σερβία κατάφερε με ένα μπλοκ και ένα μπλοκ άουτ να παρει το σετ. Στο 3ο σετ κυριάρχησαν οι Σέρβοι και στο 4ο οι Ουκρανοί αλλά η εμπειρία έκρινε το αγώνα στο 5ο σετ.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 25-23, 25-22, 19-25, 15-09) σε 126΄.

ΣΕΡΒΙΑ (Σλόμπονταν Κόβατς): Κοβάσεβιτς 21π., Πέτριτς 12, Γιόβοβιτς 1, Ατανασίεβιτς, Λίσινατς 4, Τοντόροβιτς 8 / Μαϊστόροβιτς (λ. - 41% υπ,), Οκολιτς, Ίβοβιτς, Λούμπουριτς.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Ούγκις Κράστινς): Βιέτσκι 17π., Πλοτνίτσκι 9, Τεριομένκο 1, Σεμένιουκ 12, Ντιντένκο 2, Ιερεσένκο 18 / Μπρόβα (λ. - 50% υπ.), Τομίν.