11-08-2019 01:47

Προολυμπιακά ανδρών: Πέντε τελικοί για το Τόκιο και ένα... σετ παίζονται την Κυριακή

Τα έξι ηπειρωτικά προολυμπιακά τουρνουά βόλεϊ ανδρών βρίσκονται στην κορύφωση τους και την Κυριακή 11 Αυγούστου θα έχουμε πέντε αγώνες που έχουν τον χαρακτήρα τελικού και θα κρίνουν την πρόκριση για το Τόκιο. Η πιο ξεκάθαρη κατάσταση είναι στο Γκντασκ όπου η Πολωνία θέλει μαθηματικά ένα σετ απέναντι στην Σλιβενία για να προκριθεί καθώς ήδη έχει συντρίψει την Γαλλία με 3-0 σετ. Να πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά...

Ρέστα οι Βούλγαροι με Βραζιλία στη Βάρνα

Στη Βάρνα η Βουλγαρία και η Βραζιλία έφτασαν στην πιο κρίσιμη φάση του προολυμπιακού τουρνουά. Οι γείτονες με τον Σιλβάνο Πράντι στο τιμόνι τους έχουν ξοδέψει πολλά για να φιλοξενήσουν μεγάλες διοργανώσεις τα τελευταία χρόνια και αύριο είναι η μέρα τους προκειμένου να προκριθούν στο κορυφαίο αθλητικό γεγονός του πλανήτη. Το έργο τους δεν θα είναι εύκολο, οι Βραζιλιάνοι δε... μασάνε από έδρες αλλά δεν έχουν και την ανίκητη ομάδα του παρελθόντως. Η Βραζιλία του Ρενάν Νταλ Ζότο έχει δύο νίκες 3-0 σετ επί της Αιγύπτου και του Πουέρτο Ρίκο, ενώ η Βουλγαρία ξεκίνησε με νίκη επί του Πουέρτο Ρίκο αλλά παραλίγο να τα κάνει... θάλασσα με τους Αιγύπτιους. Η Βουλγαρία πήρε δύσκολα το 2ο σετ 33-31, έχασε το δεύτερο αλλά πήρε τη νίκη με 3-1 σετ χωρίς να μπει σε άλλες περιπέτειες. Η Βραζιλία και η Βουλγαρία έχουν από 6 βαθμούς και όποιος νικήσει την Κυριακή στις 20.30 προκρίνεται στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η Ολλανδία κυνηγάει το θαύμα κόντρα στις ΗΠΑ

Στο προολυμπιακό του Ρότερνταμ η Ολλανδία επιχειρεί τη μεγάλη επιστροφή σε Ολυμπιακούς Αγώνες και θα δώσει κρίσιμο αγώνα με τους Αμερικανούς που θα κρίνει και το εισιτήριο για το Τόκιο. Οι Ολλανδοί νίκησαν δύσκολα τη Νότιο Κορέα με 3-2 σετ στην πρεμιέρα και παραλίγο να πάθουν τα καλά τα δικά μας στο προολυμπιακό του 2000 στο ΣΕΦ. Παρότι βρέθηκαν να χάνουν 2-0 σετ νίκησαν 3-2 (23-25, 25-27, 26-24, 25-20, 15-12). Στη συνέχεια νίκησαν εύκολα το Βέλγιο με 3-0 σετ. Αντίθετα οι Αμερικανοί όταν αγωνίζονται σε προολυμπιακά μοιάζουν σαν προγραμματισμένοι. Για τους Αμερικανούς του Τζον Σπιρό ίσως είναι ο κορυφαίος στόχος στον τετραετή κύκλο τους. Δυσκολεύτηκαν με 3-1 απέναντι στο Βέλγιο και απόψε με τον Μουγκουτούτια του ΠΑΟΚ στη σύνθεση τους «καθάρισαν» με 3-0 τους νοτιοκορεάτες. Το μεγάλο ντέρμπι θα ξεκινήσει στις 20.00 την Κυριακή.

Η Ιταλία με την πλάτη στον τοίχο κόντρα στη Σερβία

Στο Μπάρι οι φίλοι του βόλεϊ αναμένεται να ζήσουν μεγάλες συγκινήσεις καθώς η Σερβία του Νίκολα Γκρμπιτς και η οικοδέσποινα Ιταλία του Τζιανλορέντζο Μπλενγκίνι παίζουν για τη νίκη που θα κρίνει και την πρόκριση στο Τόκιο.

Οι Σέρβοι τα βρήκαν μπαστούνια με τους Αυστραλούς στην πρεμιέρα και νίκησαν δύσκολα με 3-1 (26-28, 25-19, 25-19, 32-30). Στη συνέχεια νίκησαν εύκολα το Καμερούν με 3-0 σετ. Με το Καμερούν δεν αγωνίστηκε ο Βουνεμπάινα. Αντίθετα οι Ιταλοί μπήκαν δυνατά με νίκη επί του Καμερούν με 3-0 σετ αλλά απόψε παραλίγο να πάθουν... έμφραγμα κόντρα στους Αυστραλούς τους οποίους με πρώτο σκόρερ τον Χουνατορένα (22 πόντους) νίκησαν με 3-2 (21-25, 25-19, 24-26, 25-17, 15-13) (στη φωτό επίθεση του Ζάιτσεφ). Το σούπερ ντέρμπι θα ξεκινήσει στιε 22.15 ώρα Ελλάδας την Κυριακή.

Φιέστα πρόκρισης ετοιμάζουν οι Πολωνοί

Στο Γκντασκ της Πολωνίας τα πράγματα είναι πλέον ξεκάθαρα καθώς οι παγκόσμιοι πρωταθλητές βρίσκονται με το ένα πόδι στο Τόκιο, απλά θα χρειαστούν ένα σετ για να κόψουν και τα εισιτήρια για την ιαπωνική πρωτεύουσα. Στην πρεμιέρα η Πολωνία του Βιτάλ Χέινεν νίκησε την Τυνησία 3-0 και η Γαλλία του Λοράντ Τιλί 3-0 την Σλοβενία του Αλμπέρτο Τζουλιάνι. Απόψε όμως η Πολωνία με κορυφαίο τον Λεόν που σημείωσε 18 πόντους σκόρπισε τους Γάλλους με 3-0 (25-21, 25-19, 25-20) και τους έβγαλε νοκ άουτ. Αρκεί ένα σετ στην Πολωνία κόντρα στην Σλοβενία για πάρει την πρώτη θέση και την πρόκριση. Ο αγώνας θα ξεκινήσει στις 16.00 ώρα Ελλάδας την Κυριακή.

Το Ιράν απειλεί την Ρωσία στην Αγία Πετρούπολη

Στην Άγια Πετρούπολη η Ρωσία και το Ιράν θα δώσει τη μητέρα των μαχών για την πρόκριση στο Τόκιο. Στην πρεμιέρα οι Ιρανοί τα χρειάστηκαν κόντρα στην Κούβα όταν βρέθηκαν να χάνουν με 2-0, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας πήραν τη νίκη με 3-2 (23-25, 26-28, 25-17, 25-16, 15-10). Απόψε το Ιράν νίκησε το Μεξικό 3-0 και η Ρωσία την Κούβα με 3-0 (25-18, 26-24, 27-25). Στην πρεμιέρα οι Ρώσοι έκαναν προπόνηση με το Μεξικό με 3-0 σετ. Το ντέρμπι την Κυριακή θα αρχίσει στις 19.00 ώρα Ελλάδας και η νικήτρια ομάδα θα προκριθεί στο Τόκιο.

Η Αργεντινή με δύο σετ κλειδώνει την πρόκριση

Τέλος, στο Νίγκμπο της Κίνας η Αργεντινή κρατάει στα χέρια της μία μεγάλη ευκαιρία για πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Η μπιανκοσελέστε μετράει δύο μεγάλες νίκες με 3-1 σετ επί του Καναδά και της Φινλανδίας. Τον Καναδά τον κέρδισε με 3-1 (25-23, 22-25, 27-25, 25-23) και τη Φινλανδία 3-1 (25-17, 25-18, 21-25, 26-24). Αντίθετα, απόψε ο Καναδάς κατάφερε να νικήσει στην έδρα της την Κίνα με 3-2 (24-26, 25-21, 25-17, 23-25, 17-15) μετά από φινάλε θρίλερ. Στην πρεμιέρα η Κίνα νίκησε τη Φινλανδία 3-1 σετ. Επομένως η Αργεντινή χρειάζεται έναν βαθμό (δύο σετ) κόντρα στην Κίνα για να πάρει την πρόκριση. Οι κινέζοι θέλουν μόνο τρίποντο για να πάρουν την πρώτη θέση. Το ντέρμπι θα ξεκινήσει στιε 14.30 ώρα Ελλάδας, ενώ ο Καναδάς δεν έχει ελπίδες πρόκρισης καθώς έχει 2 βαθμούς έναντι 6 της Αργεντινής.