11-08-2019 00:27

Εθνική γυναικών: Δυνατό το πρώτο τεστ παρά την ήττα με 3-2 από την Ουγγαρία

Με ήττα από την διοργανώτρια Ουγγαρία με 3-2 σετ ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Savaria Cup η Εθνική ομάδα των γυναικών στο πλαίσιο της προετοιμασίας της πριν από το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Η ελληνική ομάδα στο 5ο σετ προηγήθηκε 8-5.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε στη λεπτομέρεια το πρώτο σετ από την ουγγρική ομάδα που ευνοήθηκε από τα σφυρίγματα των διαιτητών στα κρίσιμα σημεία.

Στο δεύτερο σετ η Εθνική είχε προβλήματα σε όλους τους τομείς και ο Ισπανός κόουτς Γκιγιέρμε Ναράχνο ανακάτεψε με το ξεκίνημα του τρίτου την τράπουλα αλλάζοντας πάσα και ακραίες.

Αντί των Χριστοδούλου, Μερτέκη και Στράντζαλη έριξε στον αγώνα τις Παπαφωτίου, Τοτσίδου και Βλαχάκη. Η Εθνική ισοφάρισε με σχετική άνεση την Ουγγαρία οδηγώντας το ματς σε τάι μπρέικ. Μάλιστα προηγήθηκε με 8-5 και έδειχνε να το ελέγχει.

Δύο μπλοκ στην Βασιλαντωνάκη έφεραν την ισοφάριση (8-8) για την Ουγγαρία που εκμεταλλεύτηκε το black out της Εθνικής μας και με σερί 6-0 προηγήθηκε 11-8. Το σετ ολοκληρώθηκε με 15-11 για την Ουγγρική ομάδα (είχε 5 μπλοκ στο τάι μπρέικ)  που έφθασε στο πρώτο της δίποντο στο τουρνουά αφήνοντας την Εθνική μας τον πόντο.

Οι πόντοι των δύο ομάδων προήλθαν από: μπλοκ 11-9, άσσοι 11-8, επίθεση 106 (38%)-99 (41%), λάθη 28-17.

Τα σετ: 3-2 (28-26, 25-12, 19-25, 19-25, 15-11)

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Ντε Μπραντ): Ζάκμαρι 23 (20/49 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 45% υπ.), Τάλας, Τόροκ 6 (4/10 επ., 2 άσσοι, 71% υπ.), Νέμετ 20 (12/30 επ., 3 μπλοκ, 5 άσσοι), Νάγκι 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Πέκαρκ 10 (7/16 επ., 3 μπλοκ), λίμπερο (Μολτσκάνι 14/%, Τοτ 38%), Γκιμέζ 5 (2/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντεκανί, Μποκορν 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ,), Μπλέιτσερ 1 (1 άσσος), Μικλάι 3 (3/16 επ,).

ΕΛΛΑΔΑ (Ναράνχο): Λαμπρούση 13 (3 μπλοκ, 4 άσσοι, 6/8 επ.), Στράντζαλη 13 (13/25 επ., 27% υπ.), Μερτέκη 4 (4/10 επ., 36% υπ.), Βασιλαντωνάκη 27 (25/58 επ., 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (1/3 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Εμμανουηλίδου 5 (2/7 επ., 3άσσοι), λίμπερο Αρτακιανού (54% υπ.), Οικονομίδου 1 (1/8 επ.), Παπαφωτίου 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου 4 (3/14 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ.), Βλαχάκη 9 (8/21 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ.),