Ο Φλοριάν Γκοσελίν και ο Ζερεμί Σιλβέστρ ήταν οι μεγάλοι νικητές στο τουρνουά του παγκοσμίου σιρκουί κατηγορίας ενός αστεριού που έγινε στις εγκαταστάσεις του Free Club στην παραλία Μυλοπότα της Ίου.
Οι Γκοσελίν,Σιλβέστρ παρότι αγωνίζονται μαζί τρεις εβδομάδες κατάφεραν να φτάσουν στην πρώτη τους μεγάλη διάκριση και μάλιστα ξεκινώντας από τον Α΄γύρο των προκριματικών.
Στον τελικό του FIVB World Tour που έγινε στην Ιο οι Γκοσελίν και Σιλβέστρ νίκησαν το μεγάλο φαβορί για την πρώτη θέση, τους Ρώσους Μαξίμ Σίβολαπ, Αρτέμ Γιαρτζούτκιν, την νούμερο ένα ομάδα στο ταμπλό με 2-1 (21-16, 15-21, 15-12) σετ.
«Δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει καλύτερα η πορεία μας στο μπιτς βόλεϊ ως δίδυμο. Δυσκολευτήκαμε λίγο να έρθουμε στην Ίο, όμως από την στιγμή που φθάσαμε μείναμε άναυδοι από την ομορφιά του νησιού αλλά και από την οργάνωση του τουρνουά. Ευχαριστούμε τους Έλληνες που μας υποστήριξαν στον τελικό και ένα μέρος του χρυσού μεταλλίου ανήκει και σε αυτούς» δήλωσαν στο volleyball.gr Φλοριάν Γκοσελίν και Ζερεμί Σιλβέστρ.
Τρίτη θέση για την Τσεχία
Το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των ανδρών κατέκτησαν οι Τσέχοι Χαμπρ, Λέντς, μετά τη νίκη τους στον μικρό τελικό επί Αυστριακών Φριντλ, Τράμερ με 2-1 (19-21, 21-18, 15-11) σετ.
AΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΑΝΔΡΩΝ | |||||||||||
No. | Rnd. | Date | Team A | Team B | Result | Dur. | |||||
1 | PA | 15 Jun | Sivolap/Yarzutkin RUS | Tzioumakas/Kanellos GRE | 2-1 (17-21, 21-13, 15-11) | 0:44 | |||||
2 | PA | 15 Jun | Habr/Lenc CZE | Breer/Dillier SUI | 2-0 (21-19, 21-16) | 0:34 | |||||
3 | PB | 15 Jun | Smedins T./Regza LAT | Niopas/Papadimitriou GRE | 0-2 (13-21, 15-21) | 0:27 | |||||
4 | PB | 15 Jun | Friedl Fe./Trummer AUT | Appelgren/Annerstedt SWE | 2-1 (21-15, 21-23, 15-11) | 0:41 | |||||
5 | PC | 15 Jun | Koshikawa/Ikeda JPN | Ioannidis/polychroniadis GRE | 1-2 (22-24, 21-19, 12-15) | 1:01 | |||||
6 | PC | 15 Jun | Smits/Solovejs LAT | Gosselin/Silvestre FRA | 0-2 (19-21, 18-21) | 0:34 | |||||
7 | PD | 15 Jun | Mandilaris A./Mandilaris V. GRE | Weiss/Dzavoronok CZE | 1-2 (21-13, 14-21, 12-15) | 0:45 | |||||
8 | PD | 15 Jun | Myslivecek/Pihera CZE | Bergerud/Retterholt NOR | 2-0 (24-22, 25-23) | 0:44 | |||||
9 | PA | 15 Jun | Sivolap/Yarzutkin RUS | Habr/Lenc CZE | 1-2 (22-20, 17-21, 7-15) | 0:46 | |||||
10 | PA | 15 Jun | Tzioumakas/Kanellos GRE | Breer/Dillier SUI | 2-0 (22-20, 21-17) | 0:36 | |||||
11 | PB | 15 Jun | Niopas/Papadimitriou GRE | Friedl Fe./Trummer AUT | 0-2 (9-21, 15-21) | 0:29 | |||||
12 | PB | 15 Jun | Smedins T./Regza LAT | Appelgren/Annerstedt SWE | 2-0 (26-24, 26-24) | 0:48 | |||||
13 | PC | 15 Jun | Ioannidis/polychroniadis GRE | Gosselin/Silvestre FRA | 0-2 (19-21, 7-21) | 0:32 | |||||
14 | PC | 15 Jun | Koshikawa/Ikeda JPN | Smits/Solovejs LAT | 1-2 (20-22, 22-20, 15-17) | 0:56 | |||||
15 | PD | 15 Jun | Weiss/Dzavoronok CZE | Myslivecek/Pihera CZE | 2-0 (21-17, 21-9) | 0:36 | |||||
16 | PD | 15 Jun | Mandilaris A./Mandilaris V. GRE | Bergerud/Retterholt NOR | 0-2 (17-21, 19-21) | 0:35 | |||||
17 | R12 | 15 Jun | Bergerud/Retterholt NOR | Ioannidis/polychroniadis GRE | 2-0 (21-19, 21-13) | 0:32 | |||||
18 | R12 | 15 Jun | Smits/Solovejs LAT | Sivolap/Yarzutkin RUS | 1-2 (10-21, 21-18, 13-15) | 0:45 | |||||
19 | R12 | 15 Jun | Niopas/Papadimitriou GRE | Tzioumakas/Kanellos GRE | 1-2 (21-16, 13-21, 11-15) | 0:45 | |||||
20 | R12 | 15 Jun | Myslivecek/Pihera CZE | Smedins T./Regza LAT | 0-2 (16-21, 22-24) | 0:38 | |||||
21 | QF | 16 Jun | Friedl Fe./Trummer AUT | Bergerud/Retterholt NOR | 2-0 (21-16, 21-18) | 0:36 | |||||
22 | QF | 16 Jun | Sivolap/Yarzutkin RUS | Weiss/Dzavoronok CZE | 2-1 (21-18, 12-21, 18-16) | 0:55 | |||||
23 | QF | 16 Jun | Gosselin/Silvestre FRA | Tzioumakas/Kanellos GRE | 2-0 (21-13, 21-16) | 0:36 | |||||
24 | QF | 16 Jun | Smedins T./Regza LAT | Habr/Lenc CZE | 0-2 (19-21, 25-27) | 0:44 | |||||
25 | SF | 16 Jun | Friedl Fe./Trummer AUT | Sivolap/Yarzutkin RUS | 1-2 (21-17, 19-21, 11-15) | 0:46 | |||||
26 | SF | 16 Jun | Gosselin/Silvestre FRA | Habr/Lenc CZE | 2-1 (21-19, 16-21, 15-10) | 0:45 | |||||
27 | F3 | 16 Jun | Friedl Fe./Trummer AUT | Habr/Lenc CZE | 1-2 (21-19, 18-21, 11-15) | 0:45 | |||||
28 | F1 | 16 Jun | Sivolap/Yarzutkin RUS | Gosselin/Silvestre FRA | 1-2 (16-21, 21-15, 12-15) | 0:45 |