06-05-2019 21:53

«Βασιλιάς» στο «Παλατάκι» ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 τον... απόντα ΠΑΟΚ

Με τον αέρα του πρωταθλητή, παίζοντας με αυτοπεποίθηση και με πολλές λύσεις στην επίθεση ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ στο «Παλατάκι» και με προβάδισμα νικών 2-0 ετοιμάζεται για φιέστα τίτλου την Πέμπτη στο «Μελίνα Μερκούρη».

Oι «ερυθρόλευκοι» παρότι έχασαν το 1ο σετ από το επιθετικό κρεσέντο του Νιλς Κλαπβάικ κατάφεραν να ανακάμψουν και με σταδιακή άνοδο αλλά και υπεροχή στην κόντρα επίθεση και στο σερβίς πήραν δίκαια ίσως την πιο σπουδαία νίκη στην πορεία τους για τον τίτλο.

Ο ΠΑΟΚ δεν έκανε εμφάνιση ομάδας που θέλει τον τίτλο του πρωταθλήματος. Με εξαίρεση το 1ο σετ που βασίστηκε στο επιθετικό ξέσπασμα του επιθετικού διαγωνίου του κυριολεκτικά κατέρρευσε. Οσο περνούσε η ώρα έμενε από δυνάμεις όπως άλλωστε αποτυπώθηκε και στο τελικό σκορ των σετ. Ο Δικεφάλος αν και είχε στο πλευρό του τους οπαδούς του που δημιούργησαν ωραία και θερμή ατμόσφαιρα δεν κατάφερε να βρει ρυθμό σε ένα ματς στατικό, με πολλέ διακοπές που κυμάνθηκε στα μέτρα και στην τακτική του Ολυμπιακού.

Οι ακραίοι του ΠΑΟΚ Μουαγκουτούτια, Σαφράνοβιτς βρέθηκαν σε κακή μέρα και επιθετικά και στην υποδοχή, ενώ παρότι το σερβίς ήταν αποτελεσματικό δεν υπήρχε ο παίκτης που θα έκανε την κόντρα και την δεύτερη επιθεση πίσω από τον Κλαπβάικ. Ξεχώρισε για άλλη μία φορά ο Οκολιτς ο οποίος μάλιστα στο τέλος του 2ου σετ είχε αψιμαχία με τον Ανδρεάδη.

Προβάδισμα με Κλαπβάικ

Ο Ολυμπιακός στο 1ο σετ κατάφερε να ξεφύγει 13-10 με τους πόντους από Αλεξίεφ και Πετρέα. Ο εξαιρετικός και Οκολιτς μείωσε 13-11 και με τον Μουαγκουτούτια στο σερβίς κατάφερε να ισοφαρίσει 14-14. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες πόντο πόντο μέχρι το 19-19. Με δύο φοβερά μπλοκ του Οκολιτς ο ΠΑΟΚ πήρε πόντο και γύρισε και κόντρα επίθεση με τον Κλαπβάικ ξεφεύγοντας 21-19. Ο άσσος του εξαιρετικού Κλαπβάικ έκανε το 23-20 δίνοντας απόσταση ασφαλείας για τον ΠΑΟΚ. Ο Ολυμπιακός μείωσε με τον Ρουβέρντινκ στον πόντο 24-23 και ο Κλαπβάικ τελείωσε το σετ 25-23 για το 1-0 σετ.

Ισοφάριση του Ολυμπιακού

Ο ΠΑΟΚ «εξαφανίστηκε» στο 2ο σετ, ο Ολυμπιακός ανασυντάχθηκε και περίμενε την ευκαιρία για να «χτυπήσει» τον αντίπαλο του. Με ωραίες ενέργειες του Σμιτ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 21-18. Ο ΠΑΟΚ χωρίς τον παίκτη που θα έκανε την υπέρβαση επιθετικά και χωρίς να προλαβαινει να οργανωθεί απέναντι στους Σμιτ και Αλεξίεφ δε μπόρεσε να γυρίσει το σετ. Ετσι με τον Καναδό και τον Βούλγαρο στην επίθεση και τους Ραουβέρντινκ, Στεφάνου να κρατούν υποδοχή ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1 σετ κατακτώντας το 2ο σετ 25-21.

Το καθοριστικό σερί

Πολλά κρίθηκαν σττο 3ο σετ όπου από το 12-12 και μετά ο Ολυμπιακός με δύο λάθη του ΠΑΟΚ και επίθεση του Αλεξίεφ ξέφυγε 15-12. Ο δικέφαλος δεν είχαν απαντήσεις και ο Σμιτ με τον Αλεξίεφ ήταν ασταμάτητοι επιθετικά ανοίγοντας το σκορ στο 20-14. Η διαφορά διατηρήθηκε και με νέο σερί 3-0 από πόντο του Αλεξίεφ και δύο πόντους του Ανδρεάδη έκλεισε το σετ 25-17 για το 2-1 σετ.

Απών ο ΠΑΟΚ στο 4ο σετ

Η «απουσία» του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και στο 4ο σετ. Ο Ολυμπιακός έχοντας επιθετική υπεροπλία κατάφερε να ξεφύγει 7-4 με την επίθεση του Αλεξίεφ και το σερβίς του Σμιτ. Ο ΠΑΟΚ έκανε την ύστατη προσπάθεια για ανατροπή με το σερβίς του Κλαπβάικ μειώνοντας σε 10-11. Ηταν το πιο καθοριστικό σημείο του αγώνα καθώς Ραουβέρντινκ και Αλεξίεφ αλλά και το λάθος του Μουαγκουτουτία που έγινε και αλλαγή έδωσαν σερί 3-0 στον Ολυμπιακό που ξέφυγε 14-10. Ο ΠΑΟΚ δεν άντεξε άλλο να ακολουθεί τον Ολυμπιακό ο οποίος επιβλήθηκε με εντυπωσιακό ρεσιτάλ του Ραουβέρντινκ ο οποίος αρχικά από το σερβίς και μετά από επίθεση εκτόξευσε την διαφορά στο 25-15 και στο 3ο σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Γεωργιάδης. Αναπληρωματικός: Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Aντωνούλης. Κομισάριος: Βαρθαλίτης. Επόπτες: Δρανίτσας, Τοσουνίδης, Κακάτσιου, Λούμσι. Γραμματεία: Παπαδοπούλου Σ.

Η διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 16-15, 21-19, 25-23

2ο σετ: 4-8, 14-16, 18-21, 21-25

3ο σετ: 7-8, 13-16, 15-21, 17-25

4ο σετ: 4-8, 12-16, 14-21, 15-25

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 7 άσσοι, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν: 3 άσσοι, 58 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 1-3 (25-23, 21-25, 17-25, 15-25).

ΠΑΟΚ (Γιούρι Φιλίποφ): Οκολιτς 10 (4/11επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Μουαγκουτούτια 9 (8/24επ., 65%υπ., 44%αρ.), Φιλίποφ 1 (1 άσσος), Τακουρίδης 8 (7/12επ., 1 μπλοκ), Κλαπβάικ 23 (18/36επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Σαφράνοβιτς 4 (4/15επ., 58%υπ., 52%αρ.) / Εφραιμίδης (λ. – 43%υπ., 29%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής 1 (1/2επ.), Καπετανίδης, Γάτσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 4π. (2/6επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (6/11επ., 2 μπλοκ), Σμιτ 16 (13/27επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 17 (17/26επ., 26%υπ., 9%αρ.), Ραουβέρντινκ 22 (18/33επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. -44%υπ., 28%αρ.), Στιβαχτής, Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι, Σμαραγδής, Δαρίδης (λ).