18-04-2019 21:57

Ο Παναθηναϊκός 3-1 την ΑΕΚ και έκανε το πρώτο βήμα για επιστροφή στην Volley League

Ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνίστριες τις Νούσια, Κοσμά και Οικονομίδου νίκησε την ΑΕΚ με 3-1 σετ στο Χολαργό και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Pre League ανοίγοντας το δρόμο για την επιστροφή του στην Volley League γυναικών.

O αγώνας ήταν νευρικός με πολλά λάθη εκατέρωθεν λόγω της σπουδαιότητας του αγώνα αλλά ο Παναθηναϊκός είχε καλύτερο σερβίς και μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα στις κόντρα επιθέσεις. Επίσης κυριάρχησε στο μπλοκ με 13 πόντους έναντι 8 της ΑΕΚ. Χαρακτηριστική της επιθετικής μετριότητας ήταν και η αποτελεσματικότητα με τον Παναθηναϊκό να έχει 38% και η ΑΕΚ 26%. Η Ενωση είχε αιχμή την Καββαδιά που κέρδισε μεγάλες μονομαχίες. Καθοριστικό ρόλο έπαιξε το σερβίς της Νούσια που απέφερε στο τριφύλλι 5 άσσους.

Η ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη πήρε εύκολα τα δύο πρώτα σετ αλλά όταν η ΑΕΚ βελτίωσε την υποδοχή της και ρίσκαρε στο σερβίς το ματς έγινε ντέρμπι.

Στο 1ο σετ ο Παναθηναϊκός είχε προβάδισμα 11-6 με το σερί της Κοσμά, η ΑΕΚ μείωσε σε 19-18 αλλά οι πράσινες με όπλο το μπλοκ πήραν σερί 4-0 για το 23-19 που έκρινε το σετ με 25-20.

Με όπλο το σερβίς ο Παναθηναϊκός πήρε εύκολα το 2ο σετ κάνοντας μάλιστα σερί 5-0 για το 25-13 με το σερβίς της Νούσια.

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 13-10 αλλά με την Καββαδία πρωταγωνίστρια η ΑΕΚ έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 14-13. Ακολούθησαν ωραίες μάχες πόντο πόντο. Το μπλοκ της Καββαδία έκανε το 24-23 και με σερβίς της Καββαδία το 25-24. Με το χαμένο σερβίς της Οικονομίδου και τη διπλή μπαλιά της Κουντουρά έγινε το 27-25 και το 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ η ΑΕΚ ξέφυγε 9-6 και 13-10 αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 4-0 προσπέρασε 14-13. Η Ενωση προηγήθηκε με το λάθος της Κοσμά 15-14. Ο Παναθηναϊκός με το σερβίς της Οικονομίδου έκανε σερί 5-0 προσπέρασε 19-15 και πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Μενεσλής, Παρατηρητρής: Πέρρος, Επόπτες: Αρβανίτης, Κατσιάρας, Γραμματεία: Μπαρμπετάκη.

Τα σετ: 3-1 (25-20, 25-13, 25-27, 25-20

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κυριάκος Καμπερίδης): Κουντουρά 3π. (2/5, 1 μπλοκ), Νούσια 13 (8/36, 5 άσσοι, 46%υπ., 27%αρ.), Κοσμά 19 (15/34, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 41%αρ.), Οικονομίδου 21 (18/43, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Λαμπρινίδου 13 (7/15, 5 μπλοκ, 1 άσσος), Κελεσίδη 8 (4/6, 3 μπλοκ, 1 ασσος) / Ρόγκα (λ. - 69%υπ., 62%αρ.), Βογιατζόγλου, Λεωνίδου.

ΑΕΚ (Αποστολογιωργάκης): Γιοβάνη 7 (6/17επ., 1 μπλοκ), Ζίγκα 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Χρήστου 10 (8/37επ., 2 μπλοκ, 56%υπ., 44%αρ.), Τοτσίδου 10 (10/37επ., 34%υπ., 19%αρ.), Καββαδία 11 (7/16, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Τέζα / Σκυθιώτη (λ. - 34$υπ., 19%αρ.), Μπελιά (λ), Μπανίκα, Εικοσπεντίδου 1 (1/1επ.).

«Τίποτα δεν τελείωσε»

«Σήμερα είχαμε την ουσία στο παιχνίδι και φτάσαμε σε μια σημαντική νίκη. Δεν έχει τελειώσει τίποτα αφού πρέπει να κάνουμε μια ακόμα νίκη και θα προσπαθήσουμε να την κάνουμε στο επόμενο ματς στη Νέα Φιλαδέλφεια. Δεν είναι ώρα να πούμε πολλά σκεφτόμαστε μόνο τη νίκη», είπε στο panathinaikos1908.gr ο τεχνικός του Παναθηναϊκού Κυριάκος Καμπερίδης.

«Να έρθουμε πάλι εδώ»

Η πασαδόρος της ΑΕΚ Αρετή Τέζα είπε: «Θα έλεγα πως χάσαμε εμείς και δεν νίκησε ο Παναθηναϊκός. Θέλω να πω πως οι διαφορές δεν ήταν μεγάλες και αν πιέζαμε νωρίτερα στο σερβίς θα είχαμε καλύτερο αποτέλεσμα. Και στο 4ο σετ δεν είχαμε διάρκεια. Είμαστε κοντά. Φυσικά και δεν τελείωσε τίποτα. Κοιτάμε το ματς της Κυριακής ώστε να κάνουμε νίκη και να έρθουμε πάλι εδώ για την πρόκριση».