09-12-2018 19:48

Με... Βραζιλιάνικη συνταγή ο Παμβοχαϊκός 3-0 στην έδρα της Κομοτηνής

Με τους Βραζιλιάνους ακραίος, Ροντρίγκο και Ολιβέιρα, ο Παμβοχαϊκός πέρασε από την έδρα της Κομοτηνής με 3-0 σετ και ανέβηκε στην τρίτη θέση της Volley League.

H ομάδα του Βραχατίου με 8 αγώνες στο ενεργητικό της επέστρεψε στην 3η θέση της βαθμολογίας πιάνοντας τους 14 βαθμούς, έναντι 12 του Παναθηναϊκού που είναι στην 4η θέση αλλά με ένα ματς λιγότερο. Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα που σημείωσε την πέμπτη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Η Κομοτηνή υστέρησε στην υποδοχή και στην επίθεση και δε μπόρεσε να αντιμετωπίσει το γρήγορο παιχνίδι της ομάδας του Παμβοχαϊκού. Σε 7 αγώνες έχει 5 βαθμούς και βρίσκεται στην 9η θέση.

Η ομάδα της Ροδόπης προηγήθηκε 9-7 και 13-12 στο 1ο σετ αλλά ο Παμβοχαϊκός με εντυπωσιακό μπλοκ - άμυνα γύρισε σε κόντρα επιθέσεις, με τον Αμπράο να δίνει ρεσιτάλ στην επίθεση και με συνολικό σερί 5-0 πήρε προβάδισμα 17-13. Ο Παμβοχαϊκός κράτησε τη διαφορά και με το χαμένο σερβίς του Χριστόφα έκλεισε το 1ο σετ 25-20.

Στο 6-6 του 2ου σετ το μπλοκ του Γκαντστόουν και οι δύο κόντρα επιθέσεις του Αμπράο έκαναν σερί 3-0 για το 9-6 του Παμβοχαϊκού. Η Κομοτηνή το πάλεψε αλλά το σερβίς της δεν διαπέρασε την υποδοχή των φιλοξενουμένων που έστω και με δυσκολία συντήρησαν το +3 μέχρι το τέλος του σετ το οποίο και έκλεισε με τις δύο επιθέσεις του Ολιβέιρα 25-22.

Οπως και στο 2ο σετ έτσι και στο 3ο σετ οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο 6-6 και πάλι ο Παμβοχαϊκός με το μπλοκ - άμυνα γύρισε σε κόντρες με τον Αμπράο ο οποίος οικοδόμησε σερί 4-0 για το 10-6. Κάπου εκεί κρίθηκε και ο αγώνας με την ομάδα του Βραχατίου να παίζει κοντρόλ βόλεϊ, να έχει περισσότερες επιθετικές λύσεις και να διατηρεί μέχρι το τέλος την διαφορά ασφαλείας. Ο αγώνας τελείωσε με την επίθεση του Αμπράο που έκλεισε το ματς με 21 πόντους και ο Κριστιάνο Ολιβέιρα με 16.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Τσεπκινλής.

1ο σετ: 8-6, 13-16, 16-21, 20-25
2ο σετ: 6-8, 14-16, 18-21, 22-25
3ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 21-25

*Οι πόντοι της Κομοτηνής προήλθαν από 6 άσσους, 33 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 49 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 22-25, 21-25)

ΜΓΣΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κρεούζης): Δαλακούρας Κ. 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. - 67% άριστες), Μπερτασόνι, Ρενάν 3 (2/7 επ., 1 άσσος), Δαλακούρας Α. 11 (7/21 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 61% υπ. - 17% άριστες), Μουράνγκουα 12 (11/27 επ., 1 άσσος), Χριστόφας 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ) / Αρχοντούδης (λ, 50% υπ. - 27% άριστες), Καβαρατζής 1 (1 άσσος), Δαλδαβερένης 1 (1/1 επ.), Μπουφίδης 1 (1 μπλοκ).

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης, Ολιβέιρα 16 (15/27 επ., 1 μπλοκ, 35% υπ. - 12% άριστες), Γκλάντστοουν 9 (6/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης 3 (3/8 επ.), Τουρνάκης 7 (4/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ροντρίγκο 21 (21/31 επ., 63% υπ. - 26% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 65% υπ. - 41% άριστες), Κωτσάκης.