11-11-2018 00:11

«Μπλακ τζακ» στο μπλοκ η Θέτιδα και «ματ» Νικολάκη στην Ηλιούπολη

Η Θέτιδα Βούλας σε μία μέτρια μέρα και μέσα από κακό και νευρικό αγώνα κατάφερε να νικήσει την Ηλιούπολη στην έδρα της με 3-2 σετ και να διατηρήσει το αήττητο της μετά την 3η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Volley League γυναικών. Η νίκη πιστώνεται στον προπονητή της Θέιτδας Γιάννη Νικολάκη ο οποίος μετά την απώλεια του 2ου σετ έκανε αλλαγές και άλλαξες τις περιστροφές με αποτέλεσμα οι επιθετικές του λύσεις και το μπλοκ να υπερτερούν όταν η Γκλιγκόροβιτς ήταν μπροστά.

Εκτός των άλλων του βγήκε το ρίσκο στο σερβίς, η υποδοχή της Ηλιούπολης έχασε την ποιότητα της στο 4ο και 5ο σετ και οι επιθέσεις της έπεφταν πάνω στο μπλοκ της Θέτιδας. Η ομάδα της Βούλας σημείωσε 21 πόντους από μπλοκ δείγμα της άριστης τακτικής που ακολουθήθηκε.

Ο αγώνας έγινε παρουσία 400  περίπου φίλων και των δύο ομάδων. Η Θέτιδα βρέθηκε δύο φορές πίσω στα σετ αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη έχοντας πρωταγωνίστριες τις Δρακουλίδου, Γεωργιάδου και Κωνσταντίνου.

Η Ηλιούπολη έχασε το δεύτερο τάι μπρέικ εντός έδρας μετά την ήττα από τον Αίαντα Ευόσμου στην πρεμιέρα. Καθοριστικό πάντως ήταν το 2ο σετ για την ομάδα του Γιάννη Παγανέλη. Η Ηλιούπολη έδειξε διαβασμένη και πήρε το 1ο σετ και έχασε μέσα από τα χέρια της το 2ο σετ. Σίγουρα εάν είχε γίνει το 2-0 σετ τότε πολύ δύσκολα να γύριζε ο αγώνας.

Τελικά το ματς κρίθηκε στο τάι μπρέικ όταν η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε 8-5. Στο 10-10 η φιλοξενούμενη πήρε 3 πόντους με διαδοχικά μπλοκ για να τελειώσει το ματς με επίθεση της Τέιλορ και λάθος της Ηλιούπολης.

Τα σετ: 2-3 (25-17, 23-25, 25-20, 17-25, 12-25)

Διαιτητές: Σταρίδας, Ονόπας. Παρατηρητής: Βαρθαλίτης

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Παγανέλης): Πότοκαρ 22 (18/46 επ., 4 μπλοκ, 71% υπ.), Καλαϊτζάκη 9 (6/10 επ., 3 άσσοι), Κομλένοβιτς 12 (11/30 επ., 1 μπλοκ), Σπανού 17 (13/44 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ.), Μαλουσάρη 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Γκλιγκόροβιτς 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ) / Κοκκίου (λ, 69% υπ.), Καλαφατάκη, Παπά, Φωκιανού.

ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Νικολάκης): Κωνσταντίνου 21 (19/57 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ.), Γεωργιάδου 15 (8/28 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Τέιλορ 10 (8/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αργυροπούλου 7 (5/30 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ.), Σιρίνινα 11 (6/14 επ., 5 μπλοκ), Δρακουλίδου 14 (8/9 επ., 6 μπλοκ) / Ξηνταρά (λ, 78% υπ.), Χαριτωνίδη, Γκουτιμένκο 1 (1/1 επ.).