06-10-2018 21:47

Ανατροπή ψυχής για την ελλειπή Κηφισιά, 3-2 τον Παμβοχαϊκό

Η πρώτη ανατροπή της σεζόν έγινε από την ελλειπή Κηφισιά (περιμένει δύο αφίξεις παικτών) στο ντέρμπι της 2ης ημέρας του Β΄ομίλου στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς κόντρα στον Παμβοχαϊκό.

Οσο ο Νίκος Ρουμελιώτης είχε αντοχές και όσο ευστοχούσε από το σερβίς ο εντυπωσιακός Κριστιάνο η ομάδα του Βραχατίου έκανε τη διαφορά και έχτισε προβάδισμα 2-0 σετ. Η Κηφισιά απάντησε με Ρουμελιωτάκη, Χαντ αλλά και τον Παπαδόπουλο και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ και η δεύτερη θέση θα κριθεί στο τελευταίο της αγώνα με τον ΑΟ Φοίνικα Σύρου την Κυριακή 7/9 στις 14.00.

Ολος ο αγώνας ήταν αμφίρροπος με συνεχείς ανατροπές στο σκορ μεταξύ δύο ομάδων που παρουσίασαν καλά στοιχεία αλλά δεν είχαν διάρκεια. Η Κηφισιά προηγήθηκε 12-10 στο 1ο σετ αλλά ο Παμβοχαϊκός με τον Ολιβέιρα και τον Γκλαντσόουν έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 16-14. Ο Ολιβέιρα έκανε το 20-17 αλλά η Κηφισιά με τουν Ρουμελιωτάκη απάντησε με σερί 3-0 για το 20-20. Στο 23-23 ο Ολιβέιρα με άσσο και νέο σερβίς που χάλασε την υποδοχή της Κηφισιάς και σκόραρε ο Ρούμπο έγινε το 25-23 για τον Παμβοχαϊκό.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ με την Κηφισιά να προηγείται 12-9 χάρις το σερβίς του Ρεκ και να διατηρεί το +3 μέχρι το 20-17. Ο Γκανταστόουν με επίθεση και μετά με άσσο μείωσε και ο Ολιβέιρα ισοφάρισε 21-21. Στο 22-22 ο Ολιβέιρα μετά από εύστοχη επίθεση (23-22) πήγε στο σερβίς και πήρε άσσο (24-22) ενώ το σετ τελείωσε ο Μπρούνο Ρούμπο 25-22.

Η Κηφισιά στο 3ο σετ μπήκε πιο αποφασισμένη να αξιοποιήσει το προβάδισμα της και έγινε μεγάλη μάχη πόντο πόντο μέχρι το 23-23 αλλά αυτή τη φορά ο Ρουμελιωτάκης ήταν αυτός που έδωσε λύσεις και με άσσο αλλά και επίθεση έκανε το 25-23 και το 1-2 σετ.Το σερβίς του Μελλέ έδωσε προβάδισμα 5-1 στην Κηφισιά που έβγαλε ψυχή στο γήπεδο.

Η διαφορά κρατήθηκε σε όλο το 4ο σετ καθώς βελτιώθηκε η υποδοχή, ανέβηκε ακόμα πιο πολύ ο Ρουμελιωτάκης ενώ ο Παπαδόπουλος έδινε δύσκολες λύσεις στην κόντρα επίθεση. Ο Παμβοχαϊκός με την έξοδο του Ρουμελιώτη και την σταδιακή κόπωση των ακραίων τους έκανε πιο εύκολα τα λάθος και το σετ έκεισε 25-20 με δύο ωραίους πόντους του Ρουμελιωτάκη.

Στο 5ο σετ μετά το 5-5 η Κηφισιά με τον εξαιρετικό Ρουμελιωτάκη αλλά και τον Χαντ και έναν ακόμα πόντο από τον Μελλέ προηγήθηκε 8-5 και κράτησε αυτή τη διαφορά μέχρι το τέλος κατακτώντας τη νίκη με 3-2 σετ.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Νικολόπουλος.

1ο σετ: 6-8, 16-14, 21-20, 25-23
2ο σετ: 6-8, 14-16, 19-21, 25-22
3ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 23-25
4ο σετ: 3-8, 12-16, 18-21, 20-25
5ο σετ: 4-5, 7-10, 9-12, 13-15

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 70 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 7 άσσους, 65 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-23, 25-22, 23-25, 20-25, 13-15) σε 121'

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης, Ολιβέιρα 27 (23/46 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 40% υπ. - 28% άριστες), Ρούμπο 8 (5/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκλάντστοουν 12 (8/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης 5 (5/14 επ.), Ροντρίγκο 21 (20/32 επ., 1 άσσος, 35% υπ. - 24% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 50% υπ. - 35% άριστες), Δημητούλης, Κωτσάκης 9 (9/12 επ., 40% υπ. - 40% άριστες).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 23 (20/34 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 30% άριστες), Ρεκ 9 (5/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χαντ 31 (29/54 επ., 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 8 (8/16 επ., 39% υπ. - 26% άριστες), Μελλές 7 (3/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 48% υπ. - 30% άριστες), Κάπελλας (λ, 50% υπ. - 40% άριστες), Μπέλος 1 (μπλοκ).

Το πρόγραμμα των αγώνων του Β΄ομίλου (Μελίνα Μερκούρη - Ρέντη)

Παρασκευή 05 Οκτωβρίου 2018

Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου 1-3 (17-25, 28-26, 20-25, 17-25)

Σ.Φ.Π.Ολυμπιακός - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0 (25-18, 25-21, 25-20)

Σάββατο 06 Οκτωβρίου 2018

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου3-1 (21-25, 25-17, 25-13, 25-18)

Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 2-3 (25-23, 25-22, 23-25, 20-25, 13-15)

Κυριακή 07 Οκτωβρίου 2018

Μελίνα Μερκούρη Ρέντη 14.00: Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Α.Ο.Π.Κηφισιάς

Διαιτητές: Βουδούρης, Σταρίδας. Γραμματεία: Καλιγέρη. Παρατητητής: Πέρρος.

Μελίνα Μερκούρη Ρέντη 17.00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός

Διαιτητές: Μουλά Λ., Κουτσούλας. Γραμματεία: Θεοδωρίδου. Παρατητητής: Βαρθαλίτης.

Το σύστημα διεξαγωγής του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς 2018

Α΄ΦΑΣΗ: Οι 11 ομάδες είναι χωρισμένες σε τρεις ομίλους, δύο των τεσσάρων ομάδων και ένας των τριών ομάδων. Προκρίνονται στην ημιτελική φάση οι πρώτες ομάδες της βαθμολογίας κάθε ομίλου και ο καλύτερος δεύτερος του Α΄και του Β΄ομίλου.

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ: Κατόπιν κληρώσεως προκέκυψε ο Α΄ημιτελικός να διεξαχθεί μεταξύ του καλύτερου δεύτερου (Α΄ή Β΄ομίλου) και της πρώτης ομάδας του Γ΄ομίλου με έδρα στον καλύτερο δεύτερο.

Ο δεύτερος ημιτελικός μεταξύ του πρώτου του Α΄ομίλου και του πρώτου του Β΄ομίλου με έδρα την πρώτη ομαδα του Β΄ομίλου.  Οι αγώνες της ημιτελικής φάσης θα είναι νοκ άουτ.

ΤΕΛΙΚΟΙ: Θα αγωνιστούν οι νικητές των ημιτελικών. Ο τελικός θα είναι διπλός. Θα ακολουθηθεί η διαδικασία του Golden Set και ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στην έδρα του νικητή του Α΄ημιτελικού.