06-10-2018 21:32

Αλάνθαστος Φέργκιουσον έδωσε τη νίκη στον Ηρακλή, 3-1 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Ο Ηρακλής έχασε το πρώτο σετ από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης αλλά με αποτελεσματικό μπλοκ, κορυφαίο τον Φέργκιουσον και σταδιακή άνοδο σε σερβίς και επίθεση πήρε τη νίκη με 3-1 σετ και πλέον η δεύτερη θέση του Α΄ομίλου θα κριθεί στον αυριανό αγώνα Ηρακλής - Κομοτηνή (7/9, 18.00) που υπό προϋποθέσεις ("καθαρή" νίκη με τρίποντο) μπορεί να δώσει και την πρόκριση στα ημιτελικά καθώς προκρίνεται από τον Α΄ή τον Β΄όμιλο ο καλύτερος δεύτερος όπου θα αντιμετωπίσει Παναθηναϊκό ή ΑΕΚ.

Ο Εθνικός μπήκε δυνατά στον αγώνα, κράτησε την υποδοχή του και κατάφερε να κρατήσει τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων. Με σερί 3-0 από τον Γκμίτροβιτς ο Εθνικός προηγήθηκε 11-8 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 22-21. Ο Ηρακλής με δύο πόντους από Αρμενάκης, Φέργκιουσον προηγήθηκε 23-22 αλλά οι εβρίτες απάντησαν με σερί 3-0 και πήραν το σετ 25-23.

Παρά την απώλεια του 1ου σετ που δεν τους έδινε άλλα περιθώρια λάθους ο Ηρακλής μπήκε μεταμορφωμένος στον αγώνα και με δύο σερί 6-0 προηγήιθηκε 12-1 στο σετ. Με τον Φέργκιουσον να παίζει χωρίς αντίπαλο ο Εθνικός έκανε το 25-14 και το 1-1 σετ.

Όπως εξελίχθηκε ο αγώνα το πιο καθοριστικό ήταν το 3ο σετ. Ο Ηρακλής προηγήθηκε με ένα – δύο πόντους από την αρχή αλλά ο Εθνικός ισοφάρισε 14-14. Με σερί 3-0 στο σερβίς του ο γηραιός προηγήθηκε 17-14, ο Εθνικός μείωσε 20-19 αλλά ο Ηρακλής επικράτησε 25-21 για το 2-1 σετ. Στο 4ο σετ ο Ηρακλής ξέφυγε 4-1 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος καθώς ο Εθνικός έκανε εύκολα το λάθος στην υποδοχή του και δε μπόρεσε να απαντήσει για την ισοφάριση.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Βασιλειάδης.

1ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 23-25
2ο σετ: 8-1, 16-4, 21-11, 25-14
3ο σετ: 8-5, 16-14, 21-19, 25-21
4ο σετ: 8-5, 16-12, 21-17, 25-20

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 6 άσσους, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-14, 25-21, 25-20) σε 100'

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Ορφανός): Ντίνας 8 (4/6 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Προύσαλης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 12 (11/12 επ., 1 μπλοκ), Αρμενάκης 23 (18/34 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ντα Ρόσα 18 (16/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 59% υπ. - 44% άριστες), Σωτηρίου 11 (7/25 επ., 4 μπλοκ, 79% υπ. - 36% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 73% υπ. - 45% άριστες), Μπουράκης (λ, 33% υπ. - 33% άριστες), Κουκουμάκας.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Μουστακίδης): Χατζόπουλος 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Στρούγκαρ 5 (3/3 επ., 2 άσσοι), Γκμίτροβιτς 20 (17/45 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φρίσεν 9 (9/23 επ., 48% υπ. - 24% άριστες), Τουρανιάνιν 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 12 (11/24 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. - 31% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 50% υπ. - 31% άριστες), Βλαχόπουλος, Χρηστουηλίας 2 (1/1 επ., 1 άσσος).

Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» 2018

Το πρόγραμμα των αγώνων του Α΄ομίλου

Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου 2018

PAOK Sports Arena 17.00: ΠΑΟΚ – ΜΓΣ ΑΕ Κομοτηνής 3-0 (25-12, 25-19, 25-20)

Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου 2018

ΠΑΟΚ – ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0 (25-22, 25-20, 25-14)

Τρίτη 2 Οκτωβρίου 2018

ΠΑΟΚ – Hρακλής Πετοσφαίριση 2015 3-0 (25-15, 25-16, 25-23)

Τετάρτη 3 Οκτωβρίου 2018

ΜΓΣ ΑΕ Κομοτηνής - ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-1 (26-24, 25-22, 21-25, 25-20)
Σάββατο 6 Οκτωβρίου 2018

Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 – ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-1 (23-25, 25-14, 25-21, 25-20)
Κυριακή 7 Οκτωβρίου 2018

Μίκρα 18.00: Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 – ΜΓΣ ΑΕ ΚομοτηνήςΔιαιτητές: Γεωργιάδης, Αβραμίδης. Γραμματεία: Καρακούλια. Παρατητητής: Καραμπαλάσης.

Το σύστημα διεξαγωγής του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς 2018

Προκρίνονται στην ημιτελική φάση οι πρώτοι κάθε ομίλου και ο καλύτερος δεύτερος του Α΄και του Β΄ομίλου.

Οι αγώνες της ημιτελικής φάσης θα είναι νοκ άουτ.

Κατόπιν κληρώσεως προκέκυψε ο Α΄ημιτελικός να διεξαχθεί μεταξύ του καλύτερου δεύτερου (Α΄και Β΄ομίλου) και της πρώτης ομάδας του Γ΄ομίλου με έδρα στον καλύτερο δεύτερο.

Ο δεύτερος ημιτελικός μεταξύ του πρώτου του Α΄ομίλου και του πρώτου του Β΄ομίλου με έδρα την πρώτη ομαδα του Β΄ομίλου.

Ο τελικός θα είναι διπλός. Θα ακολουθηθεί η διαδικασία του Golden Set και ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στην έδρα του νικητή του Α΄ημιτελικού.