30-09-2018 01:34

Παγκόσμια τριάδα Ντρίζγκα, Κούρεκ, Κούμπιακ λύγισαν τις ΗΠΑ 3-2 (highlights - Foto)

Θα μπορούσε να ήταν και ο τελικός του παγκοσμίου πρωταθλήματος αλλά ακόμα φαίνεται πως έχουμε δρόμο... Η Πολωνία μετά από αγώνα θρίλερ νίκησε τις ΗΠΑ με 3-2 σετ και προκρίθηκε στον τελικό

της διοργάνωσης όπου κόντρα στην Βραζιλία το βράδυ της Κυριακής στο Αλπιτούρ του Τορίνο θα έχει τη δυνατότητα να υπερασπιστεί τον τίτλο της και να παίξει για την τρίτη κούπα στην ιστορία της μετά το 1974 και το 2014.

Με τον Φαμπιάν Ντρίζγκα να είναι ο πραγματικός ηγέτης και τους Κούρεκ, Κούμπιακ να σφυροκοπούν η Πολωνία νίκησε 3-2 τις ΗΠΑ και πέρασε στον τελικό. Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός, με πολλές εναλλαγές στο σκορ των σετ και μία ιστορική μονομαχία μεταξύ των Κούρεκ, Κούμπιακ και των Σάντερ, Αντερσον και Ρουσέλ.

Η Πολωνία εξασφάίσε τη νίκη χάρις το σερί που έκανε στο ξεκίνημα του 5ου σετ και της έδωσε προβάδισμα 6-1. Οι αμερικανοί με σερί 4-0 μείωσαν 11-9 αλλά οι Πολωνοί του είχαν στο... σακί και με επίθεση του Μπαρτόζ Κούρεκ τελείωσαν τις αλλαγές τους κατακτώντας δίκαια τη μεγάλη νίκη.

Ο τελικός θα γίνει στις 22.15 την Κυριακή, ενώ στις 18.00 θα γίνει ο μικρός τελικός μεταξύ της Σερβίας και των ΗΠΑ.

Στον ημιτελικό οι προπονητές των δύο ομάδων έκαναν πολλές αλλαγές και ειδικά ο Βιτάλ Χέινεν κατάφερε να δώσει πνοή στην υποδοχή της Πολωνίας με την είσοδο του Σλίβκα στη θέση του Σάλπουκ από το 4ο σετ αλλά και του κεντρικού Κοτσανόφσκι στη θέση του Μπιένεκ στην αρχή του 3ου σετ.

Οι αμερικανοί μετά το 2-1 σετ έκαναν κοιλιά στην υποδοχή και έχασαν την επαφή τους με τον εκπληκτικό Πολωνό πασαδόρο και πρώην του Ολυμπιακού Φαμπιάν Ντρίζγκα που ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του.

Τα σετ: 3-2 (25-22, 20-25, 23-25, 25-20, 15-11)

ΠΟΛΩΝΙΑ (Βιτάλ Χέινεν): Νοβακόφσκι 8π., Κούρεκ 29, Σάλπουκ 4, Ντρίζγκα 3, Κούμπιακ 22, Μπιένεκ 1 / Ζατόρσκι (λ), Κονάρσκι 4, Σουλτζ, Λόματζ, Σλίβκα 3, Κοτσανόφσκι 5, Κβόλεκ.

ΗΠΑ (Τζον Σπιρό): Αντερσον 10., Σάντερ 19, Ρουσέλ 18, Σμιθ 12, Κρίστενσον 2, Χολτ 8 / Σόι (λ), Μακ Ντόνελ 5.

Τύφλα να έχει ο «Ζορμπάς», η Βραζιλία σκόρπισε την Σερβία 3-0 (Highlights - Foto)

Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου
Βραζιλία - Σερβία 3-0 (25-22, 25-21, 25-22)
Πολωνία - ΗΠΑ 3-2 (25-22, 20-25, 23-25, 25-20, 15-11)

Ι' όμιλος
Τετάρτη 26 Σεπτεμβρίου
Βραζιλία - Ρωσία 3-2 (20-25, 21-25, 25-22, 25-23, 15-12)
Πέμπτη 27 Σεπτεμβρίου
ΗΠΑ - Ρωσία 3-0 (25-22, 25-23, 25-23)
Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου
Βραζιλία - ΗΠΑ 3-0 (25-20, 25-18, 25-19)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ - I΄ΟΜΙΛΟΣ
Θ. ΟΜΑΔΑ ΑΓ. Ν Η ΣΕΤ Β.
1. Βραζιλία 2 2 0 6-2 5
2. HΠΑ 2 0 2 3-3 3
3. Ρωσία 2 0 2 2-6 1

J' όμιλος
Ιταλία - Σερβία 0-3 (15-25, 20-25, 18-25)
Πολωνία - Σερβία 3-0 (28-26, 28-26, 25-22)
Ιταλία - Πολωνία 3-2 (14-25, 25-21, 18-25, 25-17, 15-11)

-.Τυνησία

Οι έξι ομάδες που προκρίθηκαν στο φάιναλ-6 στο παγκόσμιο πρωτάθλημα (highlights-video) (πανόραμα Β' φάσης)

Αυτές είναι οι 16 ομάδες που συνεχίζουν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ανδρών (πανόραμα ομίλων)