23-09-2018 22:06

Κάθε μέρα και καλύτερα ο ΠΑΟΚ, νίκησε 3-2 την Χαλκμπανκ

Το προβάδισμα με 2-0 σετ απέναντι στην τουρκική Χάλκμπανκ δεν στάθηκε ικανό να δώσει και άνετη τη νίκη στον ΠΑΟΚ στον τελευταίο του αγώνα στο διεθνές τουρνουά που διοργάνωσε στη Θεσσαλονίκη και έτσι η τουρκική ομάδα ισοφάρισε 2-2 σετ και ο ο δικέφαλος χρειάστηκε το 5ο σετ για να επικρατήσει και να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ. Δύο νίκες και μία ήττα και δεύτερη θέση στην κατάταξη ήταν ο απολογισμός του ΠΑΟΚ, ενώ την πρώτη θέση στο τουρνουά πήρε η Βοϊβοντίνα.

Οι κυπελλούχοι Ελλάδας από αγώνα σε αγώνα παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι.  Ο Ρουμάνος προπονητής του ΠΑΟΚ Σέρτζιου Στάνκου έδωσε ευκαιρίες σε όλους τους παίκτες του. Μετά το 2ο σετ ο Στάνκου έκανε αλλαγές γυρίζοντας τον Εφραιμίδη από λίμπερο σε ακραίο στη θέση του Σαφράνοβιτς, ενώ μπήκε και ο Γάτσης στη θέση του Μαρκέζ.

Τα σετ: 3-2 (25-13, 25-21, 23-25, 21-25, 15-11)

ΠΑΟΚ (Σέρτζιου Στάνκου): Μαρκέζ 10π., Φιλίποβ 3, Γκόρτσανιουκ 22, Τζούριτς 25, Τακουρίδης 8, Σαφράνοβιτς 8 / Κωνσταντινίδης (λ. - 50% υπ., 22% υπ. αρ.), Εφραιμίδης Ν. 6 (λ. - 48%υπ., 13% υπ.), Γάτσης 3, Μπούτος.

ΧΑΛΚΜΠΑΝΚ (Αλμέρτο Τζιουλιάνι): Απο 5π., Βέφα 3, Μπουρού 12, Χάκι 3, Σάμεντ 8, Εφε 20 / Χασάν (λ. -53% υπ.), Νίνγια (λ), Ριφάτ 5, Κεσκέ 4, Μπερκούλ.

Πρώτη η Βοϊβοντίνα

Την πρώτη θέση στο διεθνές τουρνουά του ΠΑΟΚ πήρε η σερβική Βοϊβοντίνα Νόβι Σαντ παρά την ήττα από την CSM Βουκουρεστίου στον πρώτο αγώνα της 3ης και τελευταίας ημέρας του τουρνουά. Οι ρουμάνοι επικράτησαν με 3-2 σετ έχοντας πρώτο σκόρερ τον Μαριάν Μπάλα με 22 πόντους.

Τα σετ: 2-3 (26-24, 23-25, 25-23, 20-25, 14-16)

ΒΟΪΒΟΝΤΙΝΑ: Σίμιτς 14π., Βουτσίσεβιτς 16, Τοντόροβιτς 1, Κοβάσεβιτς 4, Κούγιουντζιτς 11, Πέριτς 26 / Σκούντριτς (λ. - 60% υπ.), Βόιβοντιτς 2.

CSM ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ: Γκελίνσκι 3π., Αλντέα 14, Βολόγκα 3, Μπάλα 22, Μποντέα 13, Περέιρα 9 / Ρομανέσκου (λ. - 48% υπ.), Ντεντιουλέσκου 2, Ντουμίτρου.