17-09-2018 01:19

Ο Ουτσίκοφ «σκούπισε» την Κούβα και ο Τερβαπόρτι πέρασε στη Β΄φάση (Ηighlights - video) (πανόραμα D' ομίλου)

Ξεκαθάρισε η κατάσταση με τις τέσσερις ομάδες που προκρίνονται από τον D όμιλο που διεξάγεται στη Βάρνα της Βουλγαρίας αλλά για την κατάταξη στις τρεις πρώτες θέσεις υπάρχει το απόλυτο θρίλερ που θα ξεκαθαρίσει την τελευταία ημέρα καθώς μετά και τους σημερινούς αγώνες έχουμε ισοβαθμία στην κορυφή μεταξύ Ιράν, Πολωνίας και Βουλγαρίας. Δείτε Ηighlights - video και από τους δύο αγώνες της 4ης ημέρας του D' ομίλου.

Η οικοδέσποινα του ομίλου Βουλγαρία νίκησε την Κούβα 3-0  σετ και ελπίζει πως εάν καταφέρει να πράξει το ίδιο και κόντρα στην Πολωνία στο ματς που της απομένει θα πάρει την 2η θέση καθώς το Ιράν με έναν αγώνα περισσότερο έχει πλεονέκτημα για την πρώτη θέση. Η Κούβα μετά από αυτή την ήττα αποκλείστηκε από την Β΄φάση του παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Για την Βουλγαρία καθάρισε η πρώην διαγώνιος του ΠΑΟΚ Νικολάι Ουτσίκοφ (βασική φωτό με τον λίμπερο Σαλπάροφ) που πήρε 17 πόντους και μαζί με τον Γκότσεφ πήραν τους περισσότερους από τους 7 συνολικά άσσους των Βουλγάρων.

Η Φινλανδία με Τερβαπόρτι προκρίθηκε στο τάι μπρέικ

Στον άλλο αγώνα η Φινλανδία του ερυθρόλευκου πασαδόρου Εμι Τερβαπόρτι ήθελε τη νίκη με οποιοδήποτε σκορ επί του Πουέρτο Ρίκο για να κλείσει θέση στην 4αδα και στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η Φινλανδία με βασικό πασαδόρο τον Τερβαπόρτι προηγήθηκε 2-0 σετ αλλά οι πορτορικανοί που έδιναν αγώνα επιβίωσης στη διοργάνωσης το πάλεψαν, πήραν το 3ο σετ 29-27 και οδήγησαν τον αγώνα στο τάι μπρέικ όπου εκεί η Φινλανδία πήρε τη νίκη με 3-2 σετ και μαζί την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Ο Κράστινς με 18 πόντους και ο Σιβούλα με 4 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Φινλανδίας, ενώ από το Πουέρτο Ρίκο που εάν νικούσε θα είχε ελπίδες πρόκρισης ο Τόρες σημείωσε 37 πόντους.

Ο Τερβαπόρτι ήταν βασικός και στα πέντε σετ και πήρε 4 πόντους.

Αυτό που δεν θα αλλάξει για την Φινλανδία είναι η 4η θέση που θα πάρει στον όμιλο καθώς δεν προλαβαίνει να καλύψει την διαφορά από τους τρεις που ισοβαθμούν στην πρώτη θέση με 9 βαθμούς.

Δ' όμιλος (Βάρνα - Βουλγαρία)

Κυριακή 9 Σεπτεμβρίου
Βουλγαρία - Φινλανδία 3-0 (25-21, 25-19, 25-22)

Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου
Ιράν - Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-19, 25-14, 25-18)
Κούβα - Πολωνία 1-3 (18-25, 19-25, 25-21, 14-25)

Πέμπτη 13 Σεπτεμβρίου
Πουέρτο Ρίκο - Πολωνία 0-3 (14-25, 12-25, 15-25)
Ιράν - Βουλγαρία 3-1 (25-22, 25-20, 22-25, 25-19)

Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου
Φινλανδία - Κούβα 3-1 (25-19, 25-19, 20-25, 25-16)
Βουλγαρία - Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-16, 25-18, 25-21)

Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου
Κούβα - Ιράν 1-3 (25-17, 18-25, 22-25, 19-25)
Πολωνία - Φινλανδία 3-1 (25-20, 26-28, 25-16, 25-15)

Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου
Πουέρτο Ρίκο - Φινλανδία 2-3 (19-25, 23-25, 29-27, 25-21, 10-15)
Κούβα - Βουλγαρία 0-3 (22-25, 16-25, 18-25)

Το Format της διοργάνωσης

Στον πρώτο γύρο, οι 24 ομάδες χωρίστηκαν σε 4 ομίλους των 6 και θα αγωνιστούν μεταξύ τους σε τουρνουά ενός γύρου.

Οι 4 πρώτοι της βαθμολογίας θα προχωρήσουν στον δεύτερο γύρο (φάση των «16») και αναλόγως την κατάταξη στους αρχικούς ομίλους, θα χωριστούν σε 4 νέους ομίλους των 4 ομάδων.

Οι 4 πρώτοι και οι 2 καλύτεροι δεύτεροι προκρίνονται στο final-6 και θα χωριστούν εκ νέου σε 2 ομίλους των 3 ομάδων. Οι 2 πρώτοι θα προκριθούν στα ημιτελικά.