16-09-2018 23:53

Ιπτάμενοι Ολλανδοί προσγείωσαν με φοβερή ανατροπή τη Γαλλία 3-2 σετ (Ηighlights - video) (πανόραμα Β' ομίλου)

Οι ιστορικές νίκες δεν έχουν τέλος για την Ολλανδία καθώς μετά τη νίκη επί της Βραζιλίας σε παγκόσμιο πρωτάθλημα μετά από 52 χρόνια ήρθε και το 3-2 επί της Γαλλίας και μάλιστα με φοβερή ανατροπή από 0-2 σετ έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ναμίρ Αμπντέλ Αζίζ της Πάουερ Βόλεϊ Μιλάνο. Δείτε Ηighlights - video με τους δύο αγώνες του Β΄ομίλου.

Ο 26χρονος διαγώνιος σημείωσε 31 πόντους και διέλυσε τα φημισμένα αμυντικά συστήματα των Γάλλων που έχασαν αγώνα με ανατροπή από 0-2 ύστερα από δέκα χρόνια.

Με τη νίκη αυτή οι δύο ομάδες ισοβάθμισαν αλλά η Ολλανδία απέκτησε το απόλυτο πλεονέκτημα για την 2η θέση τόσο επί της Γαλλίας όσο και επί της Βραζιλίας την οποία επίσης έχει νικήσει.

Το μόνο που χρειάζονται οι Ολλανδοί για να κλειδώσουν την 2η θέση και να διατηρήσουν τις ελπίδες τους και για την πρώτη θέση (εφόσον ο Καναδάς δεν πάρει δύο βαθμούς σε δύο αγώνες με την Γαλλία και την Βραζιλία) είναι να νικήσουν αύριο Δευτέρα 17/9, 17.00 την Αίγυπτο η οποία μόνο αμελητέα ποσότητα δε μπορεί να θεωρηθεί μετά και το 3-1 επί της Κίνας.

Η Γαλλία ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και με τους Μπόγιερ, Νγκαμπέ και Ροσάρ είχαν τον έλεγχο στα δύο πρώτα σετ.

Η είσοδος του Μάαρτεν Βαν Γκάρτερεν και του Βέσελ Κέμνικ από το 3ο σετ άλλαξε τις ισορροπίες και έδωσαν ώθηση στην Ολλανδία η οποία έδωσε μεγάλη μάχη σε όλα τα σετ και τα κατάφερε.

Ειδικά στο τάι μπρέικ υπήρχαν εναλλαγές στο σκορ και η Ολλανδία με όπλο το μπλοκ αλλά και δύο απίθανες άμυνες πήραν τη νίκη.

Πρώτη νίκη της Αιγύπτου μετά το 2010!

Νωρίτερα, η Αίγυπτος κάνοντας την καλύτερη εμφάνιση της στο τουρνουά νίκησε την Κίνα του Ραούλ Λοζανό με 3-1 σετ ύστερα από σκληρή αναμέτρηση που χαρακτηρίστηκε από άμυνα αλλά και επιθετικά λάθη.

Τελικά η Αίγυπτος έχοντας πρώτο σκόρερ τον Σαλάχ με 23 πόντους κατάφερε να επικράτήσει στον πόντο και στα δύο πρώτα σετ και στη συνέχεια να αξιοποιήσει το προβάδισμα της για το τρίποντο.

Είναι η πρώτη νίκη της Αιγύπτου σε παγκόσμιο πρωτάθλημα μετά από το 3-0 επί του Ιράν το 2010 και δέκα συνεχόμενες ήττες.

Η Αίγυπτος θα δώσει τα ρέστα της κόντρα στην Ολλανδία την Δευτέρα για να μπορέσει να κρατήσει την 5η θέση στη βαθμολογία.

Β' όμιλος (Ρούσε - Βουλγαρία)

Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου
Γαλλία - Κίνα 3-0 (25-20, 25-21, 25-17)
Ολλανδία - Καναδάς 0-3 (15-25, 23-25, 18-25)
Βραζιλία - Αίγυπτος 3-0 (25-17, 25-22, 25-20)

Πέμπτη 13 Σεπτεμβρίου
Αίγυπτος - Καναδάς 0-3 (25-27, 28-30, 19-25)
Βραζιλία - Γαλλία 3-2 (25-20, 25-20, 21-25, 23-25, 15-12)

Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου
Κίνα - Ολλανδία 1-3 (21-25, 13-25, 25-23, 13-25)
Γαλλία - Αίγυπτος 3-0 (25-22, 25-23, 25-16)

Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου
Καναδάς - Κίνα 3-1 (25-22, 25-19, 21-25, 25-23)
Ολλανδία - Βραζιλία 3-1 (21-25, 25-20, 25-20, 25-21)

Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου
Κίνα - Αίγυπτος 1-3 (26-28, 24-26, 25-17, 21-25)
Ολλανδία - Γαλλία 3-2 (23-25, 19-25, 25-21, 25-23, 15-13)

Το Format της διοργάνωσης

Στον πρώτο γύρο, οι 24 ομάδες χωρίστηκαν σε 4 ομίλους των 6 και θα αγωνιστούν μεταξύ τους σε τουρνουά ενός γύρου. Οι 4 πρώτοι της βαθμολογίας θα προχωρήσουν στον δεύτερο γύρο (φάση των «16») και αναλόγως την κατάταξη στους αρχικούς ομίλους, θα χωριστούν σε 4 νέους ομίλους των 4 ομάδων. Οι 4 πρώτοι και οι 2 καλύτεροι δεύτεροι προκρίνονται στο final-6 και θα χωριστούν εκ νέου σε 2 ομίλους των 3 ομάδων. Οι 2 πρώτοι θα προκριθούν στα ημιτελικά.