27-06-2018 16:23

Μεσογειακοί Αγώνες: Η Εθνική ανδρών νίκησε τη Γαλλία 3-0 και διεκδικεί μετάλλιο

Σε τροχιά διεκδίκησης ενός μεταλλίου στους Μεσογειακούς Αγώνες της Ταραγόνα μπήκε η Εθνική βόλεϊ ανδρών. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έχοντας καλό σερβίς και αποτελεσματικό μπλοκ νίκησε την Γαλλία με 3-0 στα προημιτελικά και προκρίθηκε στα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή τη νικήτρια του ζευγαριού μεταξύ της διοργανώτριας Ισπανίας και της Τυνησίας (παίζουν απόψε στις 20.00).

Η ελληνική ομάδα είχε τον έλεγχο σε όλο τον αγώνα. Η μοναδική φορά που βρέθηκε πίσω στο σκορ ήταν στο πρώτο σετ όταν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ήταν έναν πόντο πίσω από τους Γάλλους. Εκεί με σερί 4-0 άρχισε η αντεπίθεση. Προηγήθηκε 19-16 και 23-21 και παρά το γεγονός ότι οι Γάλλοι ισοφάρισαν σε 24-24 η ομάδα του Ανδρεόπουλου πήρε το δεύτερο σετ μπολ που είχε στη διάθεσή της και κατέκτησε το κρίσιμο, όπως αποδείχθηκε, πρώτο σετ.

Από κει και ύστερα οι διεθνείς με αποτελεσματική επίθεση (54%-44%) και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των Γάλλων (32 συνολικά) επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους. Στο δεύτερο σετ με την ψυχολογία στα ύψη ξεκίνησαν με το εντυπωσιακό 7-0 και παρά το γεγονός ότι οι αντίπαλοί τους μείωσαν στους 3 (16-13) η Εθνική πάτησε γκάζι και πήρε άνετα το σετ με 25-18. Το ίδιο ακριβώς έγινε και στο τρίτο νικηφόρο, για την «γαλανόλευκη» σετ. Στο 13-13 ανέβασαν την απόδοσή τους και με το εντυπωσιακό 12-2 πανηγύρισαν τη νίκη με 3-0 σετ και την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Τα σετ: 0-3 (24-26, 18-25, 15-25)

*Οι πόντοι της Γαλλίας προήλθαν από 4 άσσους, 37 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 4 άσσους, 35 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

ΓΑΛΛΙΑ (Φρανκαστέλ): Νεβό, Μπάσιτς 2 (1/5 επ., 1 άσσος, 30% υπ. - 20% άριστες), Λουάτι 14 (13/28 επ., 1 άσσος, 39% υπ. - 28% άριστες), Μπουλτό 7 (5/12 επ., 2 μπλοκ), Ζουφρουά 6 (4/4 επ., 2 άσσοι), Κορτεγκιάνι 5 (5/12 επ.) / Ντουέ (λ, 61% υπ. - 28% άριστες), Καποριοντό 1 (μπλοκ), Καρλ 1 (1/8 επ., 67% υπ. - 33% άριστες), Πανού, Βινκελμούλερ 8 (8/15 επ.).

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 14 (12/30 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (μπλοκ), Πετρέας 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 6 (5/8 επ., 1 άσσος, 47% υπ. - 27% άριστες), Πελεκούδας 9 (9/13 επ.), Δαλακούρας 8 (6/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 29% άριστες) / Ζήσης (λ, 45% υπ. - 27% άριστες), Παπαδόπουλος Ηρ. 1 (μπλοκ).