18-03-2018 00:35

Στην Pre League και μαθηματικά η Άρτεμις

Σε πανηγυρικό κλίμα, η Άρτεμις πήρε και μαθηματικά την άνοδο στην Pre League νικώντας με 3-0 την Αγία Παρασκευή στο ματς της 4ης αγωνιστικής των πλέι οφ του A ομίλου της Α2 γυναικών.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στα δύο από τα τρία σετ, καθώς η Αγ. Παρασκευή αγωνίστηκε ελεύθερα ήταν ανταγωνιστική και κατόρθωσε να αγχώσει τις γηπεδούχες.

Στο πρώτο σετ μπορεί η Άρτεμις να ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι με πίεση στο σέρβις αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ καθώς και οι φιλοξενούμενες βρήκαν και αυτές ρυθμό στο σέρβις, και είχαν καλά ποσοστά στην επίθεση.

Η ομάδα του Κορυδαλλού πήρε προβάδισμα με 11-9, 15-12, 17-14 αλλά οι παίκτριες του Κωστακόπουλου μείωσαν σε 17-16. Με σερι 8-4 από Τσελεπή, Ευθυμιοπούλου, Καλή και Αποστολάκη, οι γηπεδούχες κατάφεραν να καθαρίσουν το σετ με 25-20 και έκανε το1-0

. Μεγάλοι μονομαχία είχαμε και στο δεύτερο σετ. Οι παίκτριες της ομάδας των βορείων προαστίων από την γραμμή του σέρβις κατάφεραν να προηγηθούν με 4-7 και 8-10

Σε εκείνο το σημείο η Ευθυμιοπούλου έστησε το δικό της «πάρτι» στο σέρβις όπου με τρεις άσους έδωσε προβάδισμα 11-10 καιστη συ ανέχεια η ομάδα του Γιώργου Σαραντέα με Τέζα, Τσελεμπή ξέφυγε 18-12. Και πάλι οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να μειώσουν σε 20-18 με Καβρρηγιαννη, Ζήση, Οικονομάκη. Τελικά με  με ξέσπασμα από Καλή, Ευθυμιοπούλου, Τσελεπή κατάφερε να πάρει το σετ με 25-21 και να κάνει το 2-0.

To τρίτο σετ ήταν ένας μονόλογος της Άρτεμις που με ρυθμό στο σερβις και ασταμάτητες τις Αποστολάκη, Καλή Τσελεπή ξέφυγε με 19-8 σε αντίθεση με την Αγία Παρασκευή που πέταξε λευκή πετσέτα. Οι παίκτριες με πάθος και φόρα ολοκλήρωσαν το σετ με 25-12 και πανηγύρισαν έξαλα την δεύτερη σερί τους ανοδο στην Πρι λιγκ.

Τα σετ 25-20, 25-21 25-12

Αρτεμς (Σαραντέας) Τέζα, Καλή, Αποστολάκη, Ευθυμιοπούλου., Τσελεπή, Κασδοβασίλη , Κακουράτου (λ), Κακουράτου, Λουκά Μπολάνο, Μανίκα

.Αγ. Παρασκευή: (Κωστακόπουλος): Μαύρου, Οικονομάκη, Καβρηγιάννη, Ζήση Χριστίνα, Ζήση Γιώτα, Γκιζιώτη( λ) (Κοκίου), Μπλέκα, Παπαγεωργίου, Παπανικολάκη, Θω,μαίδu

Στο άλλο ματς οι Αμαζόνες κλείδωσαν στην δεύτερη θέση αφού νίκησαν με 3-1 τον Μεσσηνιακό

Α2 Γυναικών - Α' όμιλος - πλέι οφ (θέσεις 1-4) - 4η αγωνιστική

ΑΓΣ Άρτεμις - ΑΕ Αγ. Παρασκευής 3-0 (25-20, 25-21, 25-13), Μάλφας - Μαριδάκης
ΓΣ Μεσσηνιακός - ΑΟΝ Αμαζόνες 1-3 (25-22, 21-25, 23-25, 14-25), Χανδρινός - Τσουμελέας